لیست اخبار

بررسی عملکرد نانو غشاها در استخراج یون لیتیوم‏ (۱۳۹۸/۱۰/۳۰)

دکتر امیر رزمجو عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان، دکتر اصغر حبیب نژاد کورایم عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت و مهندس احسان حسینی فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه علم و صنعت با همکاری پژوهشگرانی از کشور استرالیا به بررسی دستاورد های اخیر و چالش‌های پیش روی نانو غشا ها برای استخراج یون لیتیوم ا...

ادامه خبر

کشف "برفِ" آهنی در هسته‌ی زمین‏ (۱۳۹۸/۱۰/۲۷)

هسته‌ی کره‌ی زمین داغ، تحت فشار بسیار زیاد و مملو از مواد "برف مانند" است. این کشف می‌تواند به پژوهشگران کمک کند تا نیروهایی که کل سیاره را تحت تاثیر قرار می‌دهد را شناسائی کنند. این مواد برف مانند از ذرات ریز آهن تشکیل یافته‌اند که از مواد مذاب پوسته‌ی خارجی زمین وارد هسته‌ی داخلی آن می‌شود.

ادامه خبر

گشودن دریچه‌های نشت الکترون در شبکه‌ای از اتم‌های مصنوعی‏ (۱۳۹۸/۱۰/۲۲)

علی صادقی؛ دانشیار فیزیک دانشگاه شهید بهشتی و بهنام عزیزی دانشجوی دکتری ایشان به همراه گروهی از محققان، با انتشار مقاله‌ای در نشریه فیزیکال رویو لترز، به بررسی دستکاری و قراردادن برخی اتمهای فلزی در نقاط خاصی از شبکه‌های خودسامان‌ده آلی بر سطوح فلزی پرداختند. این محققان در این کار به دنبال مهندسی...

ادامه خبر

تولید گوجه فرنگی خوشه ای شبیه به انگور‏ (۱۳۹۸/۱۰/۱۹)

اخیراً محققان موفق به تولید نوعی گوجه‌ فرنگی شدند که مانند انگور به صورت خوشه‌ای رشد می‌کند. این گونه از گوجه فرنگی قابلیت این را دارد که در حیاط و یا پشت بام خانه‌ها به سرعت رشد کرده و محصول دهد. رویکرد این محققان می تواند بستر تولید محصولات زراعی در کشاورزی شهری را گسترش داده و باعث افزایش امنی...

ادامه خبر

تکنیک جدید برای سرمایشِ الگوریتمیِ بهینه‏ (۱۳۹۸/۱۰/۱۵)

رئیسی، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف به همراه محققانی از دانشگاههای کانادا و استرالیا، به بررسی سرمایش الگوریتمی حمام گرما پرداخته اند که بر روی دسته‌ای از کیوبیت‌ها عمل کرده و بخوبی و بصورت کارا آنها را خنک می‌کند. نتایج این کار در نشریه فیزیکال رویو لترز منتشر شده است.

ادامه خبر

کشف ساختار FACT؛ پروتئینی اسرارآمیز با نقشی حیاتی در عملکرد DNA‏ (۱۳۹۸/۱۰/۱۱)

اخیراً تیمی از محققان آمریکایی معمای ساختار پروتئین تسهیل کننده رونویسی کروماتین (FACT) را حل کردند. یافته های این محققان نه تنها درک ما از ژنوم و رونویسی ژن را افزایش می دهد، بلکه بینش جدیدی از سرطان و توسعه داروهای ضد سرطان نیز ارائه می دهد.

ادامه خبر

جابجایی مولکول‌های آب در نانوکانال‌ها بدون افت فشار قابل ملاحظه‏ (۱۳۹۸/۱۰/۰۸)

پژوهش‌های خانم دکتر ابراهیمی از دانشگاه بیرجند به همراه محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی نشان می‌دهد، جریان آب می‌تواند تحت شرایط مناسب بدون افت قابل ملاحظه فشار از طریق ایجاد یک پل متشکل از مولکول‌های آب در شکاف نانومقیاس بین دو نانولوله کربنی منتقل شود.

ادامه خبر

انتخاب گزینی فراورده ها با تغییر عدد اکسایش کاتالیزگر طلا‏ (۱۳۹۸/۱۰/۰۴)

مطالعات علیرضا آریافرد؛ عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی، بهمراه کاوه فرشادفر؛ محقق پسادکتری ایشان و همکارانشان از دانشگاه هایدلبرگ نشان می دهد، با تغییر کاتالیزگر طلا (III) به طلای (I) فراورده واکنش از آسیل ایندول به کینولین اپوکسید تغییر پیدا می کند.

ادامه خبر

ساخت الکترودهای منفی با استفاده از ایروژلهای گرافنِ عامل‌دار شده‏ (۱۳۹۸/۱۰/۰۲)

گروه تحقیقاتی پروفسور میرفضل اله موسوی از دانشگاه تربیت مدرس (TMU) با همکاری گروه تحقیقاتی پروفسور ریچارد کینر (Richard Kaner) از دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA)، در یک مقاله تحقیقاتی ابزار ذخیره انرژِی ای را معرفی کرده اند که در تمامی گستره pH کار می کند و کارکرد ممتازی از خود نشان می دهد.

ادامه خبر

گیت‌های کوانتومیِ تک-فوتون با ابعاد بالا‏ (۱۳۹۸/۰۹/۳۰)

امین بابازاده و رحمان نوروزی از دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان با همکاری پژوهشگرانی از کشور اتریش و چین گامی برای ساخت و درک نوعی از کیوبیت‌ها برداشته‌اند.

ادامه خبر