فدراسیون سرآمدان علمی ایران | اخبار
لیست اخبار

متاموادِ کوانتوم الکترون؛ حوزه‌ی جدیدی در فناوری نانو‏ (۱۳۹۷/۰۸/۱۷)

زمانی که دو لایه‌ی اتمیِ نازک و دوبعدی بر روی یکدیگر قرار میگیرند و یک لایه مجبور می‌شود تا بر روی لایه‌ی دیگر بچرخد، این وضعیت الگوهایی بوجود می‌آورد که به الگوهای مویر معروفند و هیچکدام از لایه‌ها به تنهایی قادر به تولید چنین الگوهایی نیستند. این قضیه حرکت نور و الکترون را تسهیل می‌کند و منجر ب...

ادامه خبر

70 سرآمد علمی کشور شناسایی و معرفی شدند‏ (۱۳۹۷/۰۷/۱۷)

فدراسیون سرآمدان علمی ایران در سال جدید 70 سرآمد علمی کشور را شناسایی و معرفی کرد. این سرآمدان در رشته های شیمی، فیزیک، ریاضی، داروسازی، علوم پزشکی و زیستی و ... فعالیت می کنند.

ادامه خبر

پژوهش‌های مربوط به پروتئین، برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شیمی‏ (۱۳۹۷/۰۷/۱۲)

نوبل شیمی در سال 2018 به سه دانشمند برای پژوهش‌هایشان درباره‌‌ی آنزیم‌ها اعطا شد.

ادامه خبر

اولین زنِ برنده‌ی جایزه‌ی نوبل در 55 سال اخیر‏ (۱۳۹۷/۰۷/۱۱)

دونا استریکلند از کانادا سومین زنی است که بعد از ماری کوری و ماریا مایر موفق به دریافت جایزه‌ی نوبل می‌شود. دکتر استریکلند این جایزه را با آرتور آشکین از ایالات متحده و جرارد مورو از فرانسه تقسیم می‌کند. بنیاد نوبل از کشفیات آن‌ها در زمینه‌ی فیزیک لیزر با اهداء جایزه‌ی نوبل تقدیر خواهد کرد.

ادامه خبر

اهداءِ نوبل پزشکی به پژوهشگران ایمنی‌درمانی‏ (۱۳۹۷/۰۷/۰۸)

دو دانشمندی که کشف‌ کردند چگونه می‌توان با استفاده از سیستم ایمنی بدن با سرطان مبارزه کرد برنده‌ی نوبل فیزیولوژی یا پزشکی سال 2018 شدند.

ادامه خبر

آیا کهکشان کوتوله، دینامیک نیوتونی اصلاح‌شده را نقض می‌کند؟‏ (۱۳۹۷/۰۶/۲۴)

یک چالش بزرگ در فیزیکِ کنونی این است که حرکات داخلی کهکشان‌ها به علت ماده‌ی تاریک است یا با استفاده از دینامک نیوتونی اصلاح شده این حرکات قابل توضیح هستند.

ادامه خبر

مشاهده‌ی فروپاشی ذرات هیگز‏ (۱۳۹۷/۰۶/۰۹)

شش سال بعد از کشف ذرات عجیب هیگز، پژوهشگرانی که با بزرگترین شتاب دهنده‌ی ذرات جهان کار می‌کنند توانستند فرایند فروپاشیِ رمزآلود و در عین حال رایجِ این ذره را مشاهده کنند.

ادامه خبر

تغییرات سلولی منجر به سینوزیت رنیت مزمن می‌شود‏ (۱۳۹۷/۰۶/۰۴)

این یافته مکانیزمی برای پایداری پلیپ‌های مرتبط با بینی پیشنهاد داده و راهکارهای درمانی جدیدی ارائه می‌دهد.

ادامه خبر

مشاهده‌ی گونه‌ای جدید از جریان الکتریکی در «فلزات عجیب»‏ (۱۳۹۷/۰۵/۲۷)

فلز اکسید مس لانتانیم استرانسیم شاید برای خیلی از ما آشنا نباشد، اما برای فیزیکدانان این فلز راهی برای رسانش جریان الکتریکی با بهره‌وری تقریبا صد در صد است.

ادامه خبر

ترابرد مولکولی بالستیک از میان کانال‌های دوبعدی‏ (۱۳۹۷/۰۵/۲۰)

علی اسفندیاری عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف، طی یک طرح تحقیقاتی مشترک با محقق برجسته و برنده جایزه نوبل فیزیک در سال 2010 (پروفسور آندره گایم)، و همچنین پژوهشگرانی از کشورهای اسپانیا و ژاپن، ترابرد مولکول‌های گاز از درون نانوکانال‌های دوبعدی با جنس دیواره متفاوت را مورد مطالعه قرار داده و نتای...

ادامه خبر