فدراسیون سرآمدان علمی ایران | اخبار
لیست اخبار

چاپ مقاله محقق ایرانی در مجله نیچر استرونومی‏ (۱۳۹۷/۰۴/۱۳)

یکی از معماهای بزرگ کیهان شناسی نوین، وجود ماده تاریک است. اگر چه ما قادر به دیدن آن به طور مستقیم نیستیم اما توجیه پدیده‌های مختلف مشاهده شده مانند حرکت گاز در کهکشان‌ها، حضور آن را تایید می‌کند.

ادامه خبر

فعالیت‌های محیط زیستی و اقلیمی می‌تواند کمبود آب قاره آسیا را محدود کند‏ (۱۳۹۷/۰۴/۰۹)

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که پیروی از توافق پاریس می‌تواند خطر کمبود منابع آبی را کاهش دهد.

ادامه خبر

بهترین شواهد برای شناسائیِ سیاه چاله‌های میان وزن‏ (۱۳۹۷/۰۳/۳۰)

اخترشناسان موفق به شناسائیِ پدیده‌ای بسیار نادر شده‌اند: کشفِ یک سیاه چاله‌ی میان وزن که شناسائی آن چنان سخت بوده که پژوهشگران فکر می‌کرده‌اند ممکن است این نوع سیاه چاله اصلا وجود نداشته باشد.

ادامه خبر

انرژی ترموالکتریکی بزرگ در حضور میدان مغناطیسی‏ (۱۳۹۷/۰۳/۲۰)

مواد جدیدی که در حضورِ میدان‌های مغناطیسی قوی گرم می‌شوند می‌توانند رکورد جدیدی در تولید انرژی توسط مواد ترموالکتریک ثبت کنند.

ادامه خبر

چاپ مقاله محقق ایرانی در مجله نیچر نانوتکنولوژی‏ (۱۳۹۷/۰۳/۱۲)

دکتر مهدی نیک عمل، عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید رجایی با همکاری محققانی از کشورهای انگلستان، آلمان و بلژیک موفق به ارائه روشی برای بررسی و جداسازی ایزوتوپ‌های هیدروژن شده‌ است. نتایج این کار در نشریه Nature Nanotechnology با ضریب تأثیر 38.98 منتشر شده است.

ادامه خبر

سود مالی چند تریلیارد دلاری عمل به معاهده‌ی پاریس‏ (۱۳۹۷/۰۳/۰۲)

در سده‌ی آینده در صورتی که نتوان به تعهدات داده شده در توافق پاریس عمل کرد، تریلیاردها دلار به اقتصاد جهانی ضربه خواهد خورد. این مطالعه یکی از اولین مطالعات صورت گرفته است که به صورت عددی ملاحظات اقتصادی در مورد معاهده‌ی پاریس را مورد بررسی قرار می‌دهد.

ادامه خبر

شکل کره‌ ای تومور به دانشمندان کمک می‌کند تا داروهای ضد سرطان هوشمندتری بسازند‏ (۱۳۹۷/۰۲/۲۶)

سرطان معمولا بر اثر جهش در ژن‌ها بوجود می‌آید. دانشمندان با آشنایی بیشتر با این ژن‌ها و پروتئین‌های مرتبط با آنها، می‌توانند داروهای هوشمندتری بسازند. هدف نهایی یافتن داروهای هوشمندتر برای جلوگیری از تکثیر سلول‌ها به صورت کنترل نشده و بنابراین جلوگیری از رشد و پخش شدنِ تومور است.

ادامه خبر

چگونه فناوری‌های خورشیدیِ جدید را ارزیابی کنیم؟‏ (۱۳۹۷/۰۲/۱۹)

مطالعات انجام شده در دانشگاه MIT نشان می‌دهد که چه زمانی استفاده از فناوری فوتوولتائیک‌های پیشرفته مقرون به صرفه خواهد شد.

ادامه خبر

پرداخت 900 میلیون تومان تشویقی به محققان در اردیبهشت ماه 1397‏ (۱۳۹۷/۰۲/۰۴)

درخواست های تشویقی مربوط به مقالات منتشر شده در نشریات منتخب، شرکت در دوره های مطالعاتی معتبر، شرکت در کنگره های بین المللی معتبر و همچنین برگزاری رویدادهای معتبر داخلی در این مرحله از پرداخت های دبیرخانه فدراسیون واریز شده است.

ادامه خبر

استفاده از گرافن برای گیرانداختنِ نور در فضایی کوچکتر از طول موجِ آن‏ (۱۳۹۷/۰۱/۲۱)

با استفاده از گرافن پژوهشگران توانستند نور را در کوچکترین فضای ممکن (به اندازه‌ی یک اتم) گیر بیاندازند. اگر نور را بتوان در چنین فضای کوچکی نگه داشت آنگاه در صنایع الکترونیک، سنسورها و ابزارهای تصویری، امکانات جدیدی بوجود خواهد آمد مثلا چیپ‌های کامپیوتری و سنسورهایی به مراتب کوچکتر از آنچه امروز ...

ادامه خبر