لیست اخبار

توزیع سرآمدان علمی دوره چهارم در 30 دانشگاه کشور‏ (۱۳۹۸/۰۵/۲۸)

در چهارمین دوره انتخاب سرآمدان علمی کشور، تعداد 76 سرآمد از 30 دانشگاه کشور انتخاب شده اند.

ادامه خبر

گامی بلند در راستای فهم فیزیکِ عجیبِ شیشه‏ (۱۳۹۸/۰۵/۲۶)

شیشه در همه جا وجود دارد و به نظر یک ماده‌ی عادی است، اما در واقع فیزیکش رمز و رازی باورنکردنی دارد. شیشه معمایی فیزیکی است که از زمان اولین رویاروییِ بشر با آن، یعنی هزاران سال قبل، درک او را به چالش کشیده و فراتر از فهم بشر بوده است.

ادامه خبر

استفاده از داربست‌های پپتیدی برای سنتز ترکیبات طبیعی‏ (۱۳۹۸/۰۵/۲۴)

اخیراً پژوهشگران دانشگاه ایلینویز و کالیفرنیا موفق به کشف مسیر بیوسنتزی جدیدی برای تولید متابولیت-های طبیعی در باکتری¬ شدند که دارای پتانسیل بالایی برای شناسایی و تولید ترکیبات ضد سرطانی است. مقاله حاصل از این پژوهش در سال 2019 در نشریه Science منتشر شده است.

ادامه خبر

کشف ساختار جدید طلا‏ (۱۳۹۸/۰۵/۱۶)

دانشمندان نکته‌ای جدید در مورد طلا کشف کردند. زمانی که فشار شدید به سرعت بر روی طلا اعمال می‌شود (در طول چند میلی‌ثانیه) ساختار اتمی این ماده تغییر می‌کند و بیشتر شبیه فلزاتی که از طلا سخت‌تر هستند می‌شود.

ادامه خبر

رشد محدودشونده پالادیومِ دو-بعدی در بین لایه‌های اکسید گرافن‏ (۱۳۹۸/۰۵/۰۹)

در این پژوهش نشان داده شده است که لایه‌نشانیِ الکتروشیمیاییِ پالادیوم در بین لایه‌های اکسید گرافن منجر به تشکیل و رشد محدودشونده نانوصفحات 5 نانومتریِ پالادیوم می‌شود.

ادامه خبر

کشف حیات در منطقه‌ای دورافتاده و غیرقابل سکونت‏ (۱۳۹۸/۰۵/۰۷)

صحرایی در زیر آب‌های اقیانوس آرام وجود دارد که یکی از غیرقابل سکونت‌ترین و دورترین مناطق کره‌ی زمین به‌شمار می‌آید. حالا بررسی پژوهشگران نشان می دهد حتی در این بیابان ِ به زیر آب رفته در وسط ِ اقیانوس آرام جنوبی نیز حیات وجود دارد. نکته مهم این است که این منطقه به‌عنوان یکی از مناطق دور افتاده و ...

ادامه خبر

تنظیم رسانایی چارچوب های فلزی آلی با یون کادمیم‏ (۱۳۹۸/۰۵/۰۲)

این پژوهش یک رویکرد ساده و نوآورانه برای غلبه بر بزرگترین ضعف چارچوب های فلز-آلی نانومتخلخل از طریق طراحی در محل یک چارچوب فلزی-آلی (MOF) با هدایت الکتریکی قابل تنظیم ارائه می کند. عایق بودن یکی از نقص های اصلی این دسته از ترکیبات است که کاربرد آنها را در حوزه الکترونیک بسیار محدود کرده است.

ادامه خبر

به گفته فیزیکدانان گرانش کوانتومی تقارن ندارد‏ (۱۳۹۸/۰۴/۳۰)

تیمی از فیزیکدانان بین‌المللی به این نتیجه رسیدند که وقتی گرانش با مکانیک کوانتومی ترکیب شود، هیچ تقارنی وجود نخواهد داشت.

ادامه خبر

تصورات ما میتواند درک ما از واقعیت را در سطح نورونی تغییر دهد‏ (۱۳۹۸/۰۴/۲۶)

اسکن مغزی نشان داد که تصورات ما در قسمت قشر پیشانی مغز تشکیل یک شبکه می دهند (منطقه‌ای که با پردازش ریسک، ترس، تصمیم‌گیری و ارزیابی اخلاقی در مغز مرتبط است). نگرش افراد نسبت به مکان‌های معمولی از طریق تغییرات سطح فعالیت در این الگوهای عصبی تغییر می‌کند. به عبارت دیگر، تصوراتی که بسیار به واقعیت ش...

ادامه خبر

CRISPR بر روی جلد نشریه ساینس‏ (۱۳۹۸/۰۴/۲۶)

از ابتدای سال 2002، که اولین مقاله مرتبط با موضوع CRISPR منتشر شده است، تاکنون بیش از 11000 مقاله پژوهشی و مروری در این خصوص در نشریات مختلف چاپ شده و بیش از 50 خبر در 2 نشریه ساینس و نیچر به این موضوع پرداخته اند.

ادامه خبر