لیست اخبار

بعضی از سلول‌های ایمنیِ بدن می‌توانند با تمامیِ ویروس‌های آنفلوانزا مقابله کنند‏ (۱۳۹۷/۱۲/۰۱)

آرزوی دستیابی به دارویی همیشگی برای مقابله با آنفلوانزا با کشف سلو‌های ایمنی‌ای که می‌توانند با هر سه شاخه‌ی آنفلوانزا مقابله کنند دستیافتی‌تر از همیشه به نظر می‌رسد. در حال حاضر به علت جهش‌های همیشگیِ ویروس آنفلوانزا، گونه‌های مختلفی از واکسن‌های آنفلوانزا (نوع A, B و C) هر سال به بدن تزریق می‌ش...

ادامه خبر

بازسازیِ سیاه‌چاله در آزمایشگاه به صورت ساده‏ (۱۳۹۷/۱۱/۲۷)

سیاهچاله‌ها جزو اسرار بزرگ کیهان هستند. همه کنجکاوند بدانند چه اتفاقاتی درون سیاه‌چاله‌ها می افتد اما تنها کاری که می‌توان انجام داد بیرون ایستادن و شنیدن است. آزمایشگاهِ سیاه‌چاله در دانشگاه ناتینگهام در بریتانیا دارای نوعی سیاهچاله‌ی مصنوعی و عجیب است!

ادامه خبر

پتانسیل سلول‌های خورشیدیِ پروفسکایت‏ (۱۳۹۷/۱۱/۲۳)

نتایج جدید نشان ‌می‌دهد که چگونه تغییرات در فرمولاسیون می‌تواند به تجاری کردنِ این محصولات کمک کند.

ادامه خبر

واژه‌های جستجوشده توسط محققان در سال 2018‏ (۱۳۹۷/۱۱/۱۷)

کلیدواژه‌هایی که بیشترین جستجو در پایگاهِ داده‌ی اسکوپوس و گوگل را داشته‌اند منتشر شدند.

ادامه خبر

بهبود 10 برابری تفکیک‌پذیریِ تصویربرداری از بافت‌ها‏ (۱۳۹۷/۱۱/۱۴)

دانشمندان دانشگاه MIT رهیافتی را گسترش داده‌اند که بوسیله‌ی آن مسئله‌ی بغرنجِ پراکندگی نور از بافت‌ها و مواد پیچیده حل می‌شود.

ادامه خبر

برتریِ ژنتیکی انسان‌های باریک‌اندام‏ (۱۳۹۷/۱۱/۰۹)

در بزرگترین مطالعه‌ای که تاکنون درباره‌ی این موضوع انجام گرفته است دانشمندانِ دانشگاه کمبریج بررسی کرده‌اند که چگونه بعضی‌ها توانایی لاغر نگه داشتنِ خود را دارند درحالی‌که بقیه در شرایط مشابه؛ به وزن‌شان افزوده می‌شود. دانشمندان متوجه شدند که در این موضوع، شانسِ ژنتیکی با باریک‌اندامان یار بوده است.

ادامه خبر

ساخت کوچکترین کانال مصنوعی برای شیرین سازی آب‏ (۱۳۹۷/۱۱/۰۴)

علی اسفندیار، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف و همکارانش، موفق به ساخت باریکترین کانال یونی شده اند که اجازه عبور مولکول‌های آب را می دهد ولی یون‌هایی مانند سدیم و پتاسیم از آن عبور نمی‌کنند.

ادامه خبر

تولد یک کلاس متفاوت از رقابت دو کلاس جهانشمولی‏ (۱۳۹۷/۱۰/۳۰)

در این پژوهش مکانیزمی طراحی شده است که دو کلاس جهانشمولی (که دربردارنده‌ی طیف وسیعی از سیستم‌ها و مدل‌های فیزیکی هستند) با وزن‌های نرمال شده‌ی متفاوت (بین صفر تا یک) با یکدیگر رقابت نمایند. نتایج نشان می‌دهد در صورتی که وزن‌ها متفاوت از نیم باشند، کلاس‌های جهانشمولی تعویض می‌شوند و هرگاه وزن‌ها ی...

ادامه خبر

دانشمندان برای اولین‌بار رفتار الکترون را در حین واکنش شیمیایی نظارت کردند‏ (۱۳۹۷/۱۰/۲۱)

در مقاله‌ی اخیری که در مجله‌ی Science چاپ شده است دانشندان برای اولین‌بار نشان دادند که تواناییِ نظارت بر حرکات الکترون‌ها در حین واکنش شیمیایی را دارند.

ادامه خبر

فهرست نشریات برتر فدراسیون سرآمدان علمی ایران بروز شد‏ (۱۳۹۷/۱۰/۱۵)

پس از گذشت 4 سال از اجرای برنامه حمایت از مقالات منتشر شده در نشریات برتر، فدراسیون با ترکیبی از نشریات برتر خود و انتشارات نیچر، فهرست جدیدی از نشریات برتر را انتخاب و در 4 گروه الف، ب، ج و د معرفی کرده است.

ادامه خبر