فدراسیون سرآمدان علمی ایران | اخبار
لیست اخبار

آیا کهکشان کوتوله، دینامیک نیوتونی اصلاح‌شده را نقض می‌کند؟‏ (۱۳۹۷/۰۶/۲۴)

یک چالش بزرگ در فیزیکِ کنونی این است که حرکات داخلی کهکشان‌ها به علت ماده‌ی تاریک است یا با استفاده از دینامک نیوتونی اصلاح شده این حرکات قابل توضیح هستند.

ادامه خبر

مشاهده‌ی فروپاشی ذرات هیگز‏ (۱۳۹۷/۰۶/۰۹)

شش سال بعد از کشف ذرات عجیب هیگز، پژوهشگرانی که با بزرگترین شتاب دهنده‌ی ذرات جهان کار می‌کنند توانستند فرایند فروپاشیِ رمزآلود و در عین حال رایجِ این ذره را مشاهده کنند.

ادامه خبر

تغییرات سلولی منجر به سینوزیت رنیت مزمن می‌شود‏ (۱۳۹۷/۰۶/۰۴)

این یافته مکانیزمی برای پایداری پلیپ‌های مرتبط با بینی پیشنهاد داده و راهکارهای درمانی جدیدی ارائه می‌دهد.

ادامه خبر

مشاهده‌ی گونه‌ای جدید از جریان الکتریکی در «فلزات عجیب»‏ (۱۳۹۷/۰۵/۲۷)

فلز اکسید مس لانتانیم استرانسیم شاید برای خیلی از ما آشنا نباشد، اما برای فیزیکدانان این فلز راهی برای رسانش جریان الکتریکی با بهره‌وری تقریبا صد در صد است.

ادامه خبر

ترابرد مولکولی بالستیک از میان کانال‌های دوبعدی‏ (۱۳۹۷/۰۵/۲۰)

علی اسفندیاری عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف، طی یک طرح تحقیقاتی مشترک با محقق برجسته و برنده جایزه نوبل فیزیک در سال 2010 (پروفسور آندره گایم)، و همچنین پژوهشگرانی از کشورهای اسپانیا و ژاپن، ترابرد مولکول‌های گاز از درون نانوکانال‌های دوبعدی با جنس دیواره متفاوت را مورد مطالعه قرار داده و نتای...

ادامه خبر

اندازه‌گیریِ تجربی و دقیقِ ثابت دی‌الکتریکِ آبِ محدود‌شده‏ (۱۳۹۷/۰۵/۰۲)

علی اسفندیار عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف با انجام یک طرح تحقیقاتی مشترک با محقق برجسته دانشگاه منچستر انگلستان و برنده جایزه نوبل فیزیک در سال 2010 (پروفسور آندره گایم) موفق شد ثابت دی‌الکتریکِ آبِ محدود‌شده را اندازه‌گیری کند و نتایج آن را در مجله‌ی Science به چاپ رساند.

ادامه خبر

چاپ مقاله محقق ایرانی در مجله نیچر استرونومی‏ (۱۳۹۷/۰۴/۱۳)

یکی از معماهای بزرگ کیهان شناسی نوین، وجود ماده تاریک است. اگر چه ما قادر به دیدن آن به طور مستقیم نیستیم اما توجیه پدیده‌های مختلف مشاهده شده مانند حرکت گاز در کهکشان‌ها، حضور آن را تایید می‌کند.

ادامه خبر

فعالیت‌های محیط زیستی و اقلیمی می‌تواند کمبود آب قاره آسیا را محدود کند‏ (۱۳۹۷/۰۴/۰۹)

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که پیروی از توافق پاریس می‌تواند خطر کمبود منابع آبی را کاهش دهد.

ادامه خبر

بهترین شواهد برای شناسائیِ سیاه چاله‌های میان وزن‏ (۱۳۹۷/۰۳/۳۰)

اخترشناسان موفق به شناسائیِ پدیده‌ای بسیار نادر شده‌اند: کشفِ یک سیاه چاله‌ی میان وزن که شناسائی آن چنان سخت بوده که پژوهشگران فکر می‌کرده‌اند ممکن است این نوع سیاه چاله اصلا وجود نداشته باشد.

ادامه خبر

انرژی ترموالکتریکی بزرگ در حضور میدان مغناطیسی‏ (۱۳۹۷/۰۳/۲۰)

مواد جدیدی که در حضورِ میدان‌های مغناطیسی قوی گرم می‌شوند می‌توانند رکورد جدیدی در تولید انرژی توسط مواد ترموالکتریک ثبت کنند.

ادامه خبر