لیست اخبار

روشی جدید در هدف قرار دادنِ همه‌ی ویروس‌ها‏ (۱۳۹۸/۱۲/۰۳)

پژوهشگران از داروی ضدویروس جدیدی پرده برداشتند که می‌تواند برای درمان بسیاری از بیماری‌های عفونی مورد استفاده قرار بگیرد.

ادامه خبر

از بین ‌بردن باکتری‌ها را با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های جدید و متفاوت‏ (۱۳۹۸/۱۱/۲۹)

یک گروه جدید آنتی‌بیوتیک که از راهی ویژه برای حمله به باکتری بهره می‌برد کشف شده است؛ این کشف امید برای مبارزه با "مقامت باکتری‌ها در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها" که یک تهدید جهانی قلمداد می‌شود را زنده کرده است.

ادامه خبر

یک توصیف از سیستم‌های پیجیده: از شایعه تا واقعیت‏ (۱۳۹۸/۱۱/۲۴)

در پژوهشی که توسط دکتر عباس‌علی صابری از دانشگاه تهران و همکارانش در کشور آلمان صورت گرفته است، روشی پیدا شده است که تنها با نگاه کردن به بیشترین مقدار جهشی که سیستم از خود نشان می‌دهد می‌توان به فیزیک توصیف کننده‌ی سیستم پی برد. نتایج این پژوهش در آخرین شماره نشریه نیچر فیزیک به چاپ رسیده است.

ادامه خبر

کشف یک "سوئیچ" مولکولی برای معکوس کردنِ التهابهای مزمن و پیری‏ (۱۳۹۸/۱۱/۲۱)

پژوهشگران سوئیچ مولکولی‌ را کشف کرده‌اند که میتواند مکانیزم دفاعیِ مرتبط با التهابهای مزمن در بدن را کنترل کند. این یافته می‌تواند منجر به کشف راه‌هایی برای توقف یا معکوس کردنِ شرایط وابسته به سن و سال شود؛ بیماری‌هایی مانند آلزایمر، پارکینسون، دیابت و سرطان.

ادامه خبر

غلبه بر تنگناهای اصلاح ژن با حذف روش کشت بافت‏ (۱۳۹۸/۱۱/۱۷)

اخیراً محققان آمریکایی روش جدیدی جهت افزایش سرعت تولید گیاهان اصلاح شده ابداع کرده اند. آنها در آزمایشات خود روش کشت بافت را حذف کرده و بر تنگناهای دیرینه ی موجود در اصلاح ژنهای گیاهی غلبه کردند. رویکرد این محققان توسعه انواع جدید محصولات زراعی را آسانتر و سریعتر کرده و این امکان را فراهم می کند ...

ادامه خبر

کشف جنگل هایی سه بعدی از کروماتین در سلول‏ (۱۳۹۸/۱۱/۱۲)

اخیراً تیمی از محققان آمریکایی، چگونگی سازماندهی کروماتین در سلول را کشف کرده اند. آنها دریافته اند که دومِین (دامنه)های کوچک و بزرگ در ساختار کروماتین مانند درختانی که از کف جنگل رشد می کنند، در امتداد پشتی کروماتین قرار می گیرند. این اکتشاف جدید می تواند به دانشمندان در درک نقش کروماتین در چگون...

ادامه خبر

تبدیل زباله به گرافن‏ (۱۳۹۸/۱۱/۰۸)

دانشمندان با استفاده از پالس‌های پرانرژیِ الکتریکی توانستند مواد مختلفی که همگی از کربن ساخته شده بودند را بلافاصله به گرافن تبدیل کنند. این فرایند پیامدهای مفید زیست‌محیطی به همراه خواهد داشت و گرافن حاصل را می‌توان برای مستحکم کردنِ بتن و دیگر مواد کامپوزیتی به‌کار برد.

ادامه خبر

کشفیات جدیدی در مورد ساعت بیولوژیکی بدن‏ (۱۳۹۸/۱۱/۰۵)

زیست شناسانِ دانشگاه منچستر توانستند برای اولین بار به طور علمی توضیح دهند که چرا یک خواب خوب در شب باعث می‌شود تا برای فعالیت‌های روزانه بسیار آماده‌تر بود.

ادامه خبر

بررسی عملکرد نانو غشاها در استخراج یون لیتیوم‏ (۱۳۹۸/۱۰/۳۰)

دکتر امیر رزمجو عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان، دکتر اصغر حبیب نژاد کورایم عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت و مهندس احسان حسینی فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه علم و صنعت با همکاری پژوهشگرانی از کشور استرالیا به بررسی دستاورد های اخیر و چالش‌های پیش روی نانو غشا ها برای استخراج یون لیتیوم ا...

ادامه خبر

کشف "برفِ" آهنی در هسته‌ی زمین‏ (۱۳۹۸/۱۰/۲۷)

هسته‌ی کره‌ی زمین داغ، تحت فشار بسیار زیاد و مملو از مواد "برف مانند" است. این کشف می‌تواند به پژوهشگران کمک کند تا نیروهایی که کل سیاره را تحت تاثیر قرار می‌دهد را شناسائی کنند. این مواد برف مانند از ذرات ریز آهن تشکیل یافته‌اند که از مواد مذاب پوسته‌ی خارجی زمین وارد هسته‌ی داخلی آن می‌شود.

ادامه خبر