لیست اخبار

کشف عامل موثر در اهلی سازی بادام تلخ‏ (۱۳۹۸/۰۶/۲۳)

براساس مطالعه جدیدی که در مجله Science منتشر شده، گروهی از محققان موفق به کشف عامل موثر در فرآیند اهلی سازی گیاه بادام تلخ شدند. آنها نشان دادند که بادام های اهلی شیرینی که امروزه مورد مصرف قرار می گیرند، بسیار متفاوت از اجداد وحشیِ تلخ خود هستند.

ادامه خبر

رآکتوری که گازهای گلخانه‌ای را به سوخت مایع خالص تبدیل می‌کند‏ (۱۳۹۸/۰۶/۱۴)

در دانشگاه رایس یک رآکتورِ الکتروکاتالیستی ساخته شده است که با استفاده از الکتریسیته، دی‌اکسیدکربن را به سوخت مایع خالص تبدیل می‌کند. دانشمندانی که این راکتور را اختراع کرده‌اند امیدوارند تا بدین وسیله یک راه کارا و مقرون به صرفه جهت استفاده‌ی مجدد از گازهای گلخانه‌ای بیابند و این گازهای مضر را ...

ادامه خبر

حافظه چگونه تشکیل شده و از بین می‌رود‏ (۱۳۹۸/۰۶/۰۹)

خاطرات قوی توسط یک گروه از نورون‌هایی که با یکدیگر هماهنگ هستند ذخیره می‌شود. پژوهشگران فرایندِ نورونی‌ای را کشف کرده‌اند که توسط آن بعضی خاطرات به سرعت فراموش می‌شود در حالیکه بعضی خاطرات دیگر در طول زمان در ذهن باقی می‌مانند.

ادامه خبر

تایید تئوری نسبیت عام انیشتین در آزمایش انتقال به سرخ‏ (۱۳۹۸/۰۶/۰۵)

یک گروه بین‌المللی تئوری نسبیت عام انیشتین را در کنار سیاه‌چاله‌ی غول پیکر مرکز راه شیری آزمایش کردند و نشان دادند که پیش‌بینی‌های این تئوری درست است. نظریه نسبیت عام آلبرت اینشتین پیش‌بینی می‌کند که یک ستاره که از نزدیکی یک سیاهچالۀ با جرم زیاد عبور می‌کند باید اثر «انتقال به سرخ نسبیتی» را تجرب...

ادامه خبر

توزیع سرآمدان علمی دوره چهارم در 30 دانشگاه کشور‏ (۱۳۹۸/۰۵/۲۸)

در چهارمین دوره انتخاب سرآمدان علمی کشور، تعداد 76 سرآمد از 30 دانشگاه کشور انتخاب شده اند.

ادامه خبر

گامی بلند در راستای فهم فیزیکِ عجیبِ شیشه‏ (۱۳۹۸/۰۵/۲۶)

شیشه در همه جا وجود دارد و به نظر یک ماده‌ی عادی است، اما در واقع فیزیکش رمز و رازی باورنکردنی دارد. شیشه معمایی فیزیکی است که از زمان اولین رویاروییِ بشر با آن، یعنی هزاران سال قبل، درک او را به چالش کشیده و فراتر از فهم بشر بوده است.

ادامه خبر

استفاده از داربست‌های پپتیدی برای سنتز ترکیبات طبیعی‏ (۱۳۹۸/۰۵/۲۴)

اخیراً پژوهشگران دانشگاه ایلینویز و کالیفرنیا موفق به کشف مسیر بیوسنتزی جدیدی برای تولید متابولیت-های طبیعی در باکتری¬ شدند که دارای پتانسیل بالایی برای شناسایی و تولید ترکیبات ضد سرطانی است. مقاله حاصل از این پژوهش در سال 2019 در نشریه Science منتشر شده است.

ادامه خبر

کشف ساختار جدید طلا‏ (۱۳۹۸/۰۵/۱۶)

دانشمندان نکته‌ای جدید در مورد طلا کشف کردند. زمانی که فشار شدید به سرعت بر روی طلا اعمال می‌شود (در طول چند میلی‌ثانیه) ساختار اتمی این ماده تغییر می‌کند و بیشتر شبیه فلزاتی که از طلا سخت‌تر هستند می‌شود.

ادامه خبر

رشد محدودشونده پالادیومِ دو-بعدی در بین لایه‌های اکسید گرافن‏ (۱۳۹۸/۰۵/۰۹)

در این پژوهش نشان داده شده است که لایه‌نشانیِ الکتروشیمیاییِ پالادیوم در بین لایه‌های اکسید گرافن منجر به تشکیل و رشد محدودشونده نانوصفحات 5 نانومتریِ پالادیوم می‌شود.

ادامه خبر

کشف حیات در منطقه‌ای دورافتاده و غیرقابل سکونت‏ (۱۳۹۸/۰۵/۰۷)

صحرایی در زیر آب‌های اقیانوس آرام وجود دارد که یکی از غیرقابل سکونت‌ترین و دورترین مناطق کره‌ی زمین به‌شمار می‌آید. حالا بررسی پژوهشگران نشان می دهد حتی در این بیابان ِ به زیر آب رفته در وسط ِ اقیانوس آرام جنوبی نیز حیات وجود دارد. نکته مهم این است که این منطقه به‌عنوان یکی از مناطق دور افتاده و ...

ادامه خبر