لیست اخبار

حل تصادفیِ یک معمای 60 ساله توسط پژوهشگران استرالیایی‏ (۱۳۹۹/۰۱/۰۶)

حدود 60 سال پیش فیزیکدانِ برنده‌ی جایزه‌ی نوبل، نیکولاس بلومبرگر پدیده‌ای بسیار جالب به نام تشدید الکتریکی هسته‌ای را پیش‌بینی کرد، اما تاکنون کسی موفق به نشان دادن این پدیده در عمل نشده بود.

ادامه خبر

شناسائی بزرگترین انفجار در تاریخ کیهان‏ (۱۳۹۸/۱۲/۲۷)

اخترشناسان موفق به شناسایی بزرگ‌ترین انفجار کیهان از زمان «بیگ بنگ» شدند. آن‌ها با اعلام این موضوع گفته‌اند که این انفجار حاصل تشکیل سیاهچاله‌ای بسیار بزرگ است که نظیر آن از زمان بیگ بنگ تا کنون روی نداده است.

ادامه خبر

سلولهای خورشیدی پروسکایتی ارزان قیمت برپایه مواد جدید‏ (۱۳۹۸/۱۲/۲۴)

تیم تحقیقاتی آقای دکتر هاشم شهروس وند، عضو هیات علمی دانشگاه زنجان در پژوهشی برای کاهش قیمت نهایی سلول های خورشیدی پروسکایتی موفق شدند یک ترکیب جدید آلی ارزان قیمت را جایگزین یکی از معروفترین انتقال دهنده های حفره با نام اختصاری spiro-OMeTAD در این لایه کنند.

ادامه خبر

بررسی کاربردهای زیست پزشکی نانومواد بر پایه بیسموت‏ (۱۳۹۸/۱۲/۲۰)

دکتر محمد علی شهبازی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان، با همکاری پژوهشگرانی از کشورهای فنلاند، انگلیس و آلمان به بررسی کاربردهای جدید، دستاوردهای نو و چالش‌های پیش روی استفاده از نانوذرات بر پایه بیسموت در حوزه زیست پزشکی پرداخته اند. مطالعات اخیر نشان میدهد که نانوذرات بیسموت دارای قابلیته...

ادامه خبر

پاسخ سریع مرجان ها به تغییرات اقلیمی بر پایه اپی ژنتیک‏ (۱۳۹۸/۱۲/۱۷)

یک تیم بین المللی از محققان زیست شناسی نشان داده اند که برخی تغییرات اپی ژنتیکی در صخره های مرجانی می تواند از والدین به فرزندان آنها منتقل شود. این اکتشاف آنها، نه تنها درک زیست شناختی از مرجان ها را افزایش می دهد، بلکه رویکردهای جدیدی را نیز جهت جلوگیری از انقراض این گونه ها در اکوسیستم های دری...

ادامه خبر

کشف عامل رشد سیانوباکتری ها در نور کم محیط‏ (۱۳۹۸/۱۲/۱۴)

تیمی از محققان آمریکایی ساختار یک کمپلکس پروتئینی را کشف کرده اند که به سیانوباکتری ها توانایی تبدیل نور ضعیف خورشید به انرژی قابل استفاده را می دهد. یافته های آنها فرصت های در خور توجهی را برای مهندسیِ محصولات زراعی جهت رشد در شرایط نور کم و یا سایه ارائه می دهد.

ادامه خبر

رشد مقالات ایران در نشریات برتر‏ (۱۳۹۸/۱۲/۱۰)

تا پایان سال 2019 حدود 4200 مقاله با آدرس حداقل یکی از موسسات ایرانی در نشریات مورد حمایت فدراسیون سرآمدان منتشر شده است. رشد این مقالات از سال 2016 شتاب بیشتری داشته است.

ادامه خبر

سیستم‌های غشایی ترکیبی سازگار، از تئوری تا واقعیت‏ (۱۳۹۸/۱۲/۰۸)

دکتر آبتین عبادی، دکتر عبدالرضا مقدسی و دکتر حمیدرضا سنایی پور از اعضای هیات علمی دانشگاه اراک و خانم سمانه مشهدی خان دانشجوی دکتری مهندسی شیمی دانشگاه اراک روش سنتز جدیدی برای تهیه غشاهای ترکیبی سازگار ارائه کردهاند.

ادامه خبر

روشی جدید در هدف قرار دادنِ همه‌ی ویروس‌ها‏ (۱۳۹۸/۱۲/۰۳)

پژوهشگران از داروی ضدویروس جدیدی پرده برداشتند که می‌تواند برای درمان بسیاری از بیماری‌های عفونی مورد استفاده قرار بگیرد.

ادامه خبر

از بین ‌بردن باکتری‌ها را با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های جدید و متفاوت‏ (۱۳۹۸/۱۱/۲۹)

یک گروه جدید آنتی‌بیوتیک که از راهی ویژه برای حمله به باکتری بهره می‌برد کشف شده است؛ این کشف امید برای مبارزه با "مقامت باکتری‌ها در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها" که یک تهدید جهانی قلمداد می‌شود را زنده کرده است.

ادامه خبر