تست عنوان
close
فدراسیون سرآمدان علمی ایران | اخبار | درمان سرطان با ترکیب داروهای دیابت و فشار خون
متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱۰/۱۰

تعداد بازدید : ۵۲۷

تعداد رای : ۱

درمان سرطان با ترکیب داروهای دیابت و فشار خون

ترکیبی از داروهای دیابت و فشار خون میتواند به خوبی با سلولهای سرطانی مقابله کند. یک تیم پژوهشی به سرپرستی مایکل هال از دانشگاه بازل گزارش دادند که سلولهای سرطانی مشخصی به این داروی ترکیبی واکنش نشان داده اند. نتایج این پژوهش در مجله ی Scientific Advances چاپ شده است.

شناخته شده ترین داروی موجود برای دیابت نوع 2 متفرمین (Metformin) است. علاوه بر پایین آوردن قند خون، اثرات ضد سرطانی در این دارو مشاهده شده است. دوز داروی مصرفی معمول برای مقابله با سرطان کافی نیست. این تیم پژوهشی به دستاورد غیر منتظره ای در این زمینه رسیده است. داروی فشار خون syrosingopine بهره وری داروی متفرمین برای مقابله با سرطان را بالا میبرد. از قرار معلوم این داروی ترکیبی باعث خود کشی در سلولهای سرطانی میشود. 


دوزهای بالاتر داروی ضد دیابت منجر به جلوگیری از رشد سرطان میشود ولی در عین حال اثرات جانبی ناخواسته ای در پی دارد. به همین دلیل دانشمندان در تلاش بودند تا از بین هزاران دارو، دارویی را برای بالا بردن کارایی داروی ضد سرطان متفرمین پیدا کنند. داروی پیدا شده در میان داروهای بسیار بررسی شده syrosingopine داروی فشار خون است. طبق این پژوهش داروی ترکیبی از این دو داروی شناخته شده در گستره ی وسیعی از سرطانها کاربرد دارد. در نمونه های بیماران مبتلا به سرطان خون، تقریبا تمامی تومورهای سرطانی توسط این داروی ترکیبی در دوزی که برای سلولهای سالم خطری ندارد، از بین رفتند. در موش مبتلا به سرطان کبد بدخیم، بزرگ شدن کبد بعد از درمان کاهش پیدا کرد. همچنین تعداد گره های تومور کاهش پیدا کرد در حالی که در بعضی از حیوانات تومور به طور کلی از بین رفت. نگاهی به فرایندهای مولکولی در سلولهای سرطانی اثر ترکیبی دارو را نشان میدهد. متفرمین نه تنها قند خون را کاهش میدهد بلکه جلوی زنجیره ی اصلی تنفسی در کارخانه ی انرژی سلول یا همان میتوکندری را میگیرد. داروی syrosingopine در میان تمام کارهایی که انجام میدهد مهمترین کارش جلوگیری از تخریب قند است. بنابراین دارو روند حیاتی برای تولید انرژی سلول را مختل میکند. با توجه به افزایش فعالیت های متابولیکی و همچنین رشد سریع سلولهای سرطانی ، این سلولها بسیار پر مصرف هستند و در مقابل کاهش مقدار انرژی بسیار آسیپ پذیر هستند.


با تست کردن ترکیبهای دیگری که کارایی یکسانی دارند، دانشمندان موفق شدند که نشان دهند توقف زنجیره ی تنفسی میتوکندری مکانیزمی کلیدی است. همچنین ترکیب این مکانیزم کلیدی با داروی فشار خون باعث کاهش رشد سلولهای سرطانی میشود. 


بدین ترتیب دانشمندان موفق شدند تا نشان دهند که دو داروی شناخته شده به صورت ترکیبی تاثیر بیشتری بر روی سرطان نسبت به هر کدام از داروها به طور جداگانه دارد. اطلاعات بدست آمده در این پژوهش به پیشبرد پژوهشها در زمینه ی داروهای ترکیبی در مقابله با سرطان کمک خواهد کرد. این مطالعه پیامدهای مثبتی برای داروهایی که نیازهای انرژی سلولها را هدف قرار میدهند خواهد داشت.


نتایج این پژوهش محققان  دانشگاه بازل در مجله Scientific Advances به چاپ رسیده است. برای مشاهده این مقاله، لینک مقاله را کلیک کنید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)