فدراسیون سرآمدان علمی ایران | اخبار | ساختارهای نقص در محیط کریستال های مایع
متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۲/۱۹

تعداد بازدید : ۶۹۵

تعداد رای : ۱۶

ساختارهای نقص در محیط کریستال های مایع

درک ساختار های نقص در کریستالهای مایع به دلیل خواص اپتیکی و مکانیکی آنها و نقشی که در فرایندهای خود ساختار دهی کلوییدها دارند بسیار اهمیت دارد. نتایج پژوهش جدیدی که در یک همکاری بین المللی توسط گروه تحقیقاتی دکتر محمدرضا اجتهادی از دانشگاه شریف انجام شده در مجله معتبر Nature Communications به چاپ رسیده است.

مقاله حاضر حاصل همکاری پژوهشی ارزشمند اعضای گروه تحقیقاتی دکتر محمد رضا اجتهادی از دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و پژوهشگرانی از دانشگاه لوبلیانا در کشور اسلونی می باشد.

بخش محاسباتی کار توسط خانم دکتر هاشمی (نویسنده اول مقاله)‌ ، دانشجوی دکتری گروه دکتر اجتهادی، در زمانی که در دانشگاه لوبلیانا دوره فرصت مطالعاتی دکتری خود را در گروه دکتر راونیک میگذراندند انجام گرفته است. پروژه پایان نامه دکتر هاشمی، بررسی ساختار نقص در کریستال های مایع در حضور ذرات کلوییدی غیر کروی بوده است که ایشان در طی آن به بررسی ذرات استوانه ای و فراکتالی پرداخته اند.

کلیه محاسبات با بکارگیری کد محاسباتی نوشته شده توسط آقای دکتر مظفری (دیگر نویسنده مقاله) انجام گردیده است. دکتر مظفری نیز از فارغ التحصیلان گروه دکتر اجتهادی در دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف میباشند، و اولین داشجوی دکتری این گروه هستند که بر روی موضوع بررسی ساختار نقص در کریستالهای مایع پروژه دکتری خود را گذرانده اند. 


در این مقاله به موضوع ساختارهای نقص در محیط کریستال های مایع در فاز نماتیک و در حضور ذرات کلوییدی فراکتال گونه پرداخته شده است. در سالهای اخیر با پیشرفت روشهای تجربی و امکان قرار دادن کلویید های غیر کروی، بررسی نقص های کریستال مایع در حضور این گونه کلوییدها از اهمیت بسیاری برخوردار شده است. این مقاله نشان می دهد که هندسه زیبای خود تشابهی در کلوییدهای فراکتال گونه به ساختار نقص ها در کریستال مایع نماتیک سرایت می کند. مقاله به طور کلی یک محاسبه نظری بر رفتار ساختار نقص در کریستال های مایع نماتیک در حضور ذرات کلوییدی فراکتال گونه است. در مقاله قسمتی از نتایج نظری با نتایج آزمایگشاهی که برای اولین بار در این مقاله گزارش شده است نیز مقایسه شده است. بخش تجربی این پژوهش تماما در آزمایشگاه کریستال مایع دانشگاه لوبلیانا در کشور اسلونی انجام شده است. این بخش از نظر تکنیکی نیز بسیار برجسته و ارزشمند است. همسازی نتایج تجربی و نظری در این مقاله گزارش داده شده است.

این مقاله در مجله Nature Communications به چاپ رسیده است که در گروه ج مجلات برتر فدراسیون سرآمدان قرار دارد. بر اساس آیین نامه فدراسیون سرآمدان، محققان ایرانی با چاپ مقاله در این مجله تا سقف 100 میلیون ریال تشویقی دریافت می نمایند.

برای مشاهده این مقله، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)