تست عنوان
close
فدراسیون سرآمدان علمی ایران | اخبار | ثبت رکورد جدید گرما در آسیا
متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۳/۲۴

تعداد بازدید : ۴۷۱

تعداد رای : ۲

ثبت رکورد جدید گرما در آسیا

دانشمندان در دانشکده ی ژئوفیزیک دانشگاه تگزاس به این نتیجه رسیدند که ترکیب ویران کننده ی گرمایش کره ی زمین و پدیده ی "النینو" منجر به گرمای بی سابقه ی جنوب شرق آسیا در ماه آپریل سال 2016 شده است.

بر اساس آنالیزهای این تیم تحقیقاتی، النینو باعث بوجود آمدنِ نصف گرمای موجود و گرمایش جهانی مسبب بوجود آمدن یک سوم از گرما شده است و بر همین اساس گرمای بی سابقه در این ناحیه گزارش شده است. النینو یک الگوی آب و هوایی است که بر فراز اقیانوس آرام شکل میگیرد و معمولا در ماه آپریل باعث گرم شدن نواحی جنوب شرقی آسیا میشود.


در آپریل 2016 گرمای هوا در سرزمینهای جنوب شرقی آسیا تمام رکوردهای قبلی را شکست و این امر باعث مصرف بی سابقه ی انرژی، آسیب رسیدن به تولید محصولات کشاورزی و شرایط سخت زندگی انسانها در کامبوجیا، تایلند و بقیه ی کشورهای منطقه شد. این گرمای بی سابقه در سال 2016 باعث شد تا پژوهشگران فاکتورهای موثر بر چنین افزایش دمایی را بررسی کنند و عوامل پنهان این پدیده را کشف کنند، به ویژه تاثیر النینوی بی سابقه ی سال 2015 و همچنین گرمایش کره ی زمین که به صورت ثابتی در حال افزایش است مورد توجه قرار گرفت.


از مدلها و شبیه سازیهای کامپیوتری برای تفکیک عوامل طبیعی و فعالیت های انسانی در افزایش دما استفاده شد. همچنین اندازه گیریها از دریا و زمین صورت گرفت و دانشمندان به این نتیجه رسیدند که گرمای طولانی مدت نقش تعیین کننده ای بر گرما در ماه آپریل داشته است. از سال 1980 این تغییرات به علت وجود النینو در ماه آپریل باعث ثبت رکورد جدید دمایی شده است. به گفته ی دانشجوی پسادکترای دانشگاه تگزاس و نویسنده ی این مقاله، النینو باعث میشود سرزمینهای جنوب شرق آسیا به صورت شدید و طولانی مدتی گرم شوند و قطعا این شرایط آب و هوا را بدتر میکند. پژوهشگران از تکنیکهای آماری استفاده کردند تا تاثیرهای النینو و گرمای طولانی مدت را به صورت جداگانه محاسبه کنند. این مطالعات شامل 15 ماه آپریل در 80 سال گذشته میشود. همه ی این ماهها بعد از سال 80 بوده اند و همگی به جز یک مورد با النینو همراه هستند. دانشمندان به این نتیجه رسیدند در حالی که تاثیر النینو در گذر زمان متغیر است اما تاثیر گرمایش کره ی زمین به صورت ثابتی افزایش میابد. در حالی که 50 درصد از دمای بالای ماه آپریل به علت النینو بود اما 30 درصد از گرمای بالا به علت وجود گرمایش کره ی زمین است و در آینده این تاثیر بیشتر خواهد بود.
با نگاهی به مدلهای ارائه شده برای 50 سال آینده، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که گرمایش کره ی زمین تاثیرات النینو را چند برابر خواهد کرد و رکوردهای دمایی به صورت مداوم شکسته خواهد شد. به علت گرمای طولانی مدت، حتی النینوهای کوچکتر در اواسط قرن 21، اثرات بسیار مخرب تری خواهند داشت. هرچند تمام شواهد نشاندهنده ی بدتر شدن شرایط است اما دانشمندان تاکید کرده اند که آمادگی جوامع به آنها اجازه میدهد بتوانند با این شرایط سخت کنار بیایند. یکی از مسائل مهم این است که این شرایط میتواند چند ماه قبل در زمان اوج النینو پیش بینی شود.


نتایج این پژوهش در مجله ی Nature Communication که در گروه ج مجلات برتر است به چاپ رسیده است. محققان ایرانی با انتشار مقالات خود در این مجله می‌توانند تا سقف 100 میلیون ریال حمایت تشویقی دریافت نمایند.


برای مشاهده این مقاله، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)