تست عنوان
close
فدراسیون سرآمدان علمی ایران | اخبار | نانو حباب های با ضخامتی 500 برابر کوچکتر از حباب صابون
متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۴/۲۴

تعداد بازدید : ۸۴۴

تعداد رای : ۱۵

نانو حباب های با ضخامتی 500 برابر کوچکتر از حباب صابون

نانو حباب های از جنس گرافن با ضخامتی 500 برابر کوچکتر از حبابهای صابون معمولی که به راحتی نمی ترکند. این حبابها بین تک لایه گرافن و سطح زیرین تشکیل می شوند و با میکروسکوپهای نوری به سختی دیده می شوند، تحرک کمی دارند و جنس سطحشان از کربن است

همه ما با حباب صابون و حبابهایی که در مایعات تشکیل میشوند برخورد داشته ایم. این حبابها ضخامت حدود نیم میکرو متر دارند و بسیار ضعیف و طول عمر چند ثانیه ای دارند. فیزیک دانان به مطالعه نظری و تجربی حباب از سالیان دور (از زمان  لاپلاس) علاقه داشتند.  کروی بودن حباب، تجزیه رنگ نور و حتی خاصیت موئینگی همه از موضوعات مرتبط به فیزیک حباب است که اغلب با قوانین فیزیک کلاسیک قابل فهم و توجیه هستند. اما حبابهایی که بسیار مقاومتر از حباب صابون و دارای طول عمری به مراتب طولانی تر هستند، اخیرا مورد توجه محققین قرارگرفته استد. این حبابها مثلا بین تک لایه گرافن و زیرلایه تشکیل می شوند و با میکروسکوپهای نوری به راحتی دیده نمی شوند، تحرک پذیری  اندکی دارند  و سطحشان از جنس کربن است. فرض کنید حباب صابونی دارای شعاع یک سانتی متراست، شعاع نانو حباب 10 میلیون بار کوچکتر است مثل نسبت اندازه کره زمین (حباب صابون) و توپ فوتبال (نانو حباب). یک نوع نانو حباب در ساخت گرافن روی زیرلایه ای از جنس پلاتین حاوی هوا یا آب و ... تشکیل می شوند. در سال 2010 گروهی از پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا-برکلی توانستند با میکروسکوپ تونل زنی روبشی حباب های هرمی شکل به اندازه کمتر از 5 نانو متر را مشاهده کنند. شکل و اندازه نانو حبابها بسته به مواد استفاده شده و فرایند های شیمیایی در آزمایشهای مختلف می تواند متفاوت باشد.


اخیرا  در همکاری مشترک پژوهشکده فناوری های نوین دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی با دانشگاه های منچستر انگلستان و آنتورپ بلژیک وابستگی شکل و اندازه نانو حباب های تله افتاده در بین صفحه گرافن و زیر لایه مطالعه شده و نتیجه آن در  شماره جدید مجله نیچر کامیونیکیشنز به سرپرستی آقای دکتر نیک عمل و شبیه سازی های دانشجوی دکتری ایشان آقای حسین قربانفکر و همکارانشان چاپ شده است. روش مدل سازی و شبیه سازی در این مقاله مکانیک و دینامیک مولکولی بوده است. 


لازم به ذکر است مجله مذکور در گروه ج مجلات برتر فدراسیون سرآمدان قرار دارد و تا سقف 100 میلیون ریال تشویقی به آن تعلق می گیرد.


برای مطالعه این مقاله لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)

نظرات

1 -2

شهاب - ‏۱۳۹۶/۰۶/۲۸

با عرض تبریک و آرزوی موفقیت برای این استاد عزیز. مقاله ایشان نسبت به بقیه تعداد همکار کمتر دارد و مشخص است که کار خودشان است. انشالله همواره موفق باشند.

پاسخ