فدراسیون سرآمدان علمی ایران | اخبار | روش درمانی پیشرفته برای دیابت نوع 1
متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۵/۱۹

تعداد بازدید : ۴۸۱

تعداد رای : ۲

روش درمانی پیشرفته برای دیابت نوع 1

بر طبق نتایج یک کارآزمایی بالینی که در مجله Science Translational Medicine منتشر شده است، ممکن است که بتوان با "باز آموزی" سیستم دفاعی بدن، پیشرفت دیابت نوع 1 را کُند کرد. پژوهشگرانی که در حال آزمایشِ MonoPepT1De در دانشگاه کینگز و کاردیف هستند به شواهدی دست یافتند که نشان میدهد رفتار سیستم ایمنی بیمارانی که دیابت نوع 1 دارند و به آنها پپتاید تزریق میشود، تغییرات قابل توجهی کرده است.

دیابت نوع 1 زمانی بوجود می آید که سلولهای ایمنی بدن به اشتباه به سلولهای بتای لوزالمعده که مسئول تولید انسولین هستند حمله میکنند. بدون یک درمان کارآمد، تعداد سلولهای بتا به طور پیوسته کم خواهد شد و نهایتا بدن قادر به نگه داشتنِ سطح مناسب قند خون (گلوکز خون) نخواهد بود. به گفته ی پروفسور مارک پیکمن، رهبر این پروژه  وقتی کسی پی میبرد که دیابت نوع 1 دارد، 15 تا 20 درصد از سلولهای بتای آنها باقی مانده است. در این پروژه سعی بر این است که بتوان با آموزش سلولهای ایمنی به حمله نکردن به سلولهای بتا،  سلولهای باقی مانده را سالم نگه داشت.


ایمنی درمانی به کمک پپتاید  (پپتاید: قطعه های ریز مولکولهای پروتئین هستند که در سلولهای بتای لوزالمعده پیدا میشود) برای بعضی بیماران که آلرژی داشتند موثر بوده است اما تاکنون بر روی بیماریهای خود ایمنی که ممکن است خطر استفاده از آن بیشتر باشد امتحان نشده بود. این پژوهش نشان داد که این روش میتواند پاسخِ " تی سل ها" را بهینه کند و با عملکرد سلول های بتا باقی مانده تداخل نداشته باشد.


هنوز راهی طولانی در این پژوهش در پیش است، اما نتایج اولیه نشان میدهد که این پژوهش در مسیر درستی در حرکت است. تکنولوژی پپتاید بکار رفته در این پژوهش نه تنها برای بیماران کاملا امن بود، بلکه تاثیرات زیادی بر روی سیستم ایمنی بدن بیماران گذاشت. در حال حاضر درمانی که بر روی اعضای اساسی بدن مانند قلب، رگهای خونی، اعصاب، چشمها و کلیه موثر باشد وجود ندارد. بریتانیا با بیش از 400000 فرد مبتلا به دیابت نوع 1 یکی از بالاترین افراد مبتلا به این بیماری نسبت به کل جمعیت را در جهان دارد. اینکه افراد مبتلا به انسولین، بعد از این درمان احتیاج به تزریق انسولین کمتری دارند بسیار خبر مهمی است و نشان میدهد که لوزامعده ی آنها بهتر کار میکند. بسیاری از موسسه های علمی در سراسر جهان در پی افزایشِ آگاهی نسبت به حمله ی سلولهای ایمنی بدن به لوزالمعده هستند تا بتوانند راهی برای جلوگیری از این پدیده بیابند. این پژوهش جدید، حرکت هیجان انگیزِ جدیدی بسوی استفاده از ایمنی درمانی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری و یا توقف آن برای کسانی که بتازگی این بیماری در آنها تشخیص داده شده، محسوب میشود. ایمنی درمانی نشان میدهد که میتوان از سلولهای انسولین ساز محافظت کرد و این امر نشان میدهد که شاید روزی کسانی که مبتلا به دیابت نوع 1 هستند مجبور نباشند به صورت روزانه انسولین تزریق کنند.

برای مشاهده این مقاله، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)