متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۶/۰۸

تعداد بازدید : ۲۴۵۳

تعداد رای : ۱۲

مقاله محققان ایرانی بر روی جلد مجله انتشارات انجمن شیمی آمریکا

مقاله اخیر محققان دانشگاه شیراز در زمینه مکانیسم جدید درمان بیماری آلزایمر به عنوان مقاله برگزیده و طرح روی جلد مجله "Journal of Chemical Information and Modeling" از مجلات انتشارات "American Chemical Society" ، انتخاب گردیده است.

این کار تحقیقاتی تحت نظارت دکتر امین رضا ذوالقدر محقق سرآمد و عضو هیات علمی بخش شیمی دانشگاه شیراز به انجام رسیده است. در این مقاله مکانیسم عملکرد P7C3 که از مشتقات آمینو پروپیل دی برومو کاربازول می باشد در درمان بیماری آلزایمر مورد پژوهش و تحقیق قرار گرفته است. 


با توجه به مطالعات اخیر تخمین زده می شود که تعداد مبتلایان به بیماری آلزایمر در 40 سال آینده تقریبا سه برابر خواهد شد، بنابراین لازم است در مورد روند درمان و هم چنین رویکرد توسعه داروهای جدید تجدید نظر صورت گیرد.  تحقیقات گذشته ی دانشمندان بر روی این بیماری، نقش کلیدی پروتئین های بتا - آمیلوئید و تشکیل فیبریلهای آمیلوئیدی در بروز آلزایمر را نشان می دهد. تجمع پپتیدهای آمیلوئید در غشائ سلولهای عصبی باعث تخریب آنها و بروز علائم بیماری می گردد، در حالیکه شکل مونومری آن سمیت کمتری نشان می دهد.نتایج این تحقیق نشان می دهد با ورود فیبریلها به غشا، کانالهای آمیلوئیدی ایجاد می شود که باعث به هم خوردن تعادل یونی در سلولها و در نهایت مرگ سلولی می شود. مولکول های دارویی کوچک بر پایه کاربازول با تجمع خود به خودی در ناحیه سطح مشترک غشا و آب، از ورود فیبریل های پروتئینی بتا - آمیلویید به درون غشا و تشکیل ساختارهای مشابه کانال یونی جلوگیری نموده و با این مکانیسم از نورونها محافظت می نمایند. کشف چگونگی عملکرد مشتقات کاربازول درجلوگیری از تخریب غشای سلول های عصبی از مهم ترین دستاوردهای این کار تحقیقاتی است.این پروژه تحقیقاتی به ‌عنوان بخشی از پایان نامه کارشناسی ارشد خانم مریم حیدری دوکوهکی به راهنمایی دکتر امین رضا ذوالقدر بوده و قسمتی از هزینه های این پروژه تحقیقاتی از گرنت سرآمدان علمی ایران تامین شده است. برای مشاهده این مقاله و همچنین طرح روی جلد مجله، لینک مقاله و لینک صفحه اول مجله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)