متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۷/۱۰

تعداد بازدید : ۱۲۰۶

تعداد رای : ۳

نوبل پزشکی سال 2017 اهدا شد

دانشمندانی که رمزهای ساعت بیولوژیکی بدن را توضیح دادند، موفق به دریافت نوبل پزشکی شدند.

جفری هال، میکائیل روزبش و میکائیل یونگ به طور مشترک، جایزه نوبل 2017 پزشکی را به علت کشف هایشان پیرامون "مکانیزم های مولکولی کنترل کننده ی ساعت زیستی" دریافت کردند. پژوهش آنها یکی از رمز و رازهای مهم در زندگی انسان را روشن ساخت: چرا ما به خواب نیاز داریم، و چگونه این اتفاق میافتد. جفری هال، مایکل روسباچ و مایکل وای یانگ جایزه خود را برای درک این راز که چگونه زندگی زمان را "درک" میکند و خود را مطابق با حرکت خورشید تغییر میدهد، دریافت کردند. 


ساعت زیستی راهی است که بدن خود را با گذر زمان در روز هماهنگ میکند، و اینکه این روند میتواند بر خواب، رفتار، سطح هرومونی، دما و متابولیسم بدن تاثیر بگذارد. آنها نشان دادند که چرا به هم ریختن خواب مانند آنچه در پرواززدگی و یا در مرض بی خوابی انسان ها تجربه میکنند میتواند منجر به نتایج وحشتناکی مانند افزایش خطر بیماری های مختلف شود.این پژوهشگران نشان دادند که همه ی انواع زندگی بر روی زمین از گیاهان تا انسان ها ساعت بدن خود را با خورشید تنظیم می کنند و اینکار را با فناوری ویژه ای که در بدن خود دارند انجام می دهند. آنها نشان دادند که چگونه ساعت بدن می تواند روش های اصلی ای که بدن به کمک آنها کار میکند را مختل کند. این روش ها شامل متابولیسم هم می شود. این دانشمندان توضیح داده اند که اگر این موارد دچار اختلال شود مسائل مهمی برای انسانها و دیگر فرم های زندگی بوجود خواهد آمد.این دانشمندان قادر بودند تا به درون ساعت بیولوژیکی ما دسترسی پیدا کنند و چگونگی کارکرد آن را برملا کنند. این کشفیات نشان داد که چگونه گیاهان، حیوانات و انسان ها ساعت زیستی خود را با حرکت زمین به دور خورشید هماهنگ میکنند. در کنفرانس خبری گفته شد که این پژوهش هیچ توصیه ای برای تنظیم کردن ساعت زیستی و یا بهبود خواب ارائه نمی کند اما اهمیت این موضوع را خاطر نشان میشود که بهداشت خواب بسیار مهم است و مردم باید خود را با خورشید هماهنگ کنند.


ساعت زیستی در تنظیم بسیاری از فعالیت‌های حیاتی بدن انسان اهمیت فراوانی دارد که از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به تنظیم فشار خون، ترشح هورمون، فعالیت‌های گوارشی، زمان خواب و بیداری، ومتابولیسم بدن اشاره کرد.

اختلال در ساعت زیستی می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در تنظیم فعالیت‌های زیستی بدن موجودات زنده شود. به همین سبب در سال‌های اخیر توجه به درک مکانیسم آن جلب شده چرا که امید می‌رود با کشف چگونگی عملکرد آن بتوان راهی برای پیشگیری و درمان بیماری‌های گوناگون یافت.


این جایزه زمانی داده شد که چندی پیش یکی از دانشمندان مهمِ خواب گفته بود که "فاجعه ی کمبود خواب" به تدریج در حال کشتن انسان ها است و این امر کل جامعه را تحت تاثیر گذاشته است. برندگان نوبل از مگس سرکه استفاده کردند و ژنهای کنترل کننده ی ساعت زیستی آن را جدا کردند و نشان دادند که چگونه این ژن پروتئینهایی که در طول شب درون سلول جمع میشوند را کد گذاری می کند و در طول روز مصرف میکند.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)