متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۷/۱۱

تعداد بازدید : ۱۲۱۲

تعداد رای : ۲

نوبل فیزیک 2017 اهدا شد

دانشمندان لایگو (LIGO) جایزهی نوبل را برای شناسائی امواج گرانشی هنگام عبور از زمین دریافت کردند. این یافته گفته های انیشتین را تائید کرد.

سه دانشمند بعد از تشخیص امواج گرانشی عظیم هنگام عبور از زمین برنده ی جایزه ی نوبل شدند. آنها دانشمندان کلیدی در این آزمایش بودند که کمک کردند یکی از بنیادی ترین و رازآمیزترین نیروها، هنگام عبور از زمین آشکارسازی شود. آنچه آنها آشکار ساختند آشفتگی هایی در سطح زمین بود که نتیجه ی برخورد دو سیاهچاله پس از تاب خوردن به دور یکدیگر است. در زمان آشکارسازی این امواج، این کار کشف قرن نام گرفت، زیرا به بشر اجازه داد به بخشِ رمزآلود و باستانی دنیا نگاه بیاندازد.


آشکارسازی مستقیم امواج گرانشی چشم اندازی جدید به سوی بخش "تاریک" کیهان باز خواهد کرد، چشم اندازی به سوی زمان و مکانی که نور امکان گریختن از آنجا را نداشته است. این بخش ها شامل کسری از ثانیه بعد از مهبانگ (13.7 میلیارد سال پیش) می شود جایی که دانشمندان باور دارند امواج گرانشی تاثیری بر کیهان گذاشته اند که هنوز هم قابل بررسی است.


حالا راینر ویس، بری سی بریش و کیپ اس تورن جایزه ی نوبل را به علت کارهای تعیین کننده ای که در این پروژه انجام داده اند دریافت کردند. به گفته ی کمیته ی نوبل این سه متخصص تلاش های زیادی برای آشکارسازی امواج گرانشی عبوری در لایگو (حساس ترین و دقیق ترین ابزار درست شده توسط بشر) انجام دادند. بخشی از این جایزه سپاسگذاری از هزاران نفری که در این پروژه تلاش کرده اند بود. این کار کاملا جدید و متفاوت است و دنیای نادیده را به سوی بشر می گشاید.


این کار یکی از جنجالی ترین تئوری های انیشتین را تائید می کند، تئوری ای که گاهی برای خود انیشتین نیز باورکردنی نبود. این امواج بخش کلیدی تئوری نسبیت عام انیشتین هستند که بیان می کند گرانش نتیجه ی خمیدگیِ فضا-زمان است.


اگر این تئوری درست باشد، پس باید این امواج هنگام عبور از کیهان و تغییر دادن اطراف خود قابل شناسایی باشند. تکان خوردن ابزارهای بسیار حساس لایگو در سال 2016 که به علت برخوردِ 1.3 میلیارد سال پیش بود این تئوری را تائید کرد. این سیگنال هنگام رسیدن به زمین بسیار بسیار ضعیف بود، اما همین سیگنال ضعیف برای ایجاد یک انقلاب در اخترشناسی کافی بود.


جایزه ی سال 2017 همراه با 9 میلیون کرون (1.1 میلیون دلار) اهدا شد. نصف جایزه ی نقدی به راینر ویس در انستیتو تکنولوژی ماساچوست خواهد رسید و نصف دیگر آن بین بری سی بریش و کیپ اس تورن تقسیم خواهد شد.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)