متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۷/۱۲

تعداد بازدید : ۱۴۰۳

تعداد رای : ۲

اعطای نوبل شیمی 2017 به گسترش دهندگان میکروسکوپ الکترونی

کمیته جایزه نوبل نام برندگان جایزه شیمی نوبل سال ۲۰۱۷ را اعلام کرد. جایزه نوبل شیمی امسال به طور مشترک به ژاک دوبوشه (محقق دانشگاه لوزان سوییس)، یوآخیم فرنک (محقق دانشگاه کلمبیا نیویورک آمریکا) و ریچارد هندرسون (محقق مرکز تحقیقات زیست مولکولی دانشگاه کمبریج بریتانیا) تعلق گرفت. این دانشمندان موفق شدند تا کوچکترین چیزهایی که بنیادی ترین بخش های زندگی هستند را با دقتی وصف ناشدنی به تصویر بکشند.

تا قبل از اینکه این دانشمندان دست بکار شوند، تصور بر این بود که تنها چیزهای "مرده" قابلیت دیده شدن با میکروسکوپ الکترونی را دارند، زیرا بیم الکترونی قدرتمند منجر به از بین رفتن مواد زنده می شود. اما این مشکل توسط این دانشمندان حل شد و به بقیه دانشمندان اجازه داد تا متوجه شوند که مولکول ها چگونه کار می کنند.


به گفته ی آکادمی علوم سلطنتی سوئد روش آنها که به میکروسکوپ الکترونی کرایو (cryo-electron microscopy) معروف است به دانشمندان اجازه داده است تا " جنبش بیومولکول ها را فریز کنند" و از روندهایی تصویر برداری کنند که تاکنون ممکن نبوده است. این پیشرفت برای فهم پایه ای شیمی و همچنین کاربردهای دارویی بسیار با اهمیت است.


دانشمند اسکاتلندی، ریچارد هندرسون، با استفاده از میکروسکوپ الکترونی تصویری 3 بعدی از یک پروتئین با وضوح اتمی تولید کرد و پتانسیل این تکنولوژی را نشان داد. این پیشرفت غیر منتظره بعدها توسط دانشمند آلمانی یوآخیم فرنک گسترش پیدا کرد در حالی که ژاک دوبوشه دانشمند سوئیسی از آب یخ زده برای نگهداری شکل بیومولکول ها استفاده کرد. این ابداعات و اکتشافات به دانشمندان علوم زیستی و شیمیایی کمک می‌کند تا با دقت بیشتری به بررسی مولکول‌های زیستی بپردازند. آگاهی یافتن از چگونگی کارکرد مولکول‌های زیستی می‌تواند اثرات بزرگی بر پیشرفت علوم پزشکی، درمان بیماری‌های گوناگون، تولید دارو و توسعه صنایع غذایی داشته باشد.


پس از گذشت چند سال، جایزه نوبل شیمی 2017 به ارزش 1.1 میلیون دلار، به دستاورد این تیم تعلق گرفت؛ در نتیجه توسعه روش توصیف‌شده، تصاویری شگفت‌انگیز از مولکول‌های پروتئین‌ها،‌ سطح عوامل بیماری‌زایی مانند ویروس زیکا (Zika virus) و مواردی اینچنین تهیه شده است و انتظار میرد که این یافته‌ها باعث پیشرفت هرچه بیشتر علوم شیمی و پزشکی شوند.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)