متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۷/۲۱

تعداد بازدید : ۱۱۰۷

تعداد رای : ۱

تامین انرژی دنیا با نصب توربین های بادی روی آبهای عمیق اقیانوس

ساخت یک نیروگاه بادی به اندازه ی کشور هند در اقیانوس اطلس میتواند مشکل انرژی بشر را حل کند.

انرژی تمام دنیا میتواند توسط مزرعه ی بادی گسترده شده در اقیانوس اطلس شمالی تامین شود. ساخت مزرعه ی بادی به اندازه ی هند در اقیانوس به کل دنیا اجازه میدهد تا به انرژی پایدار دسترسی داشته باشند. سختی های زیادی در ساخت چنین نیروگاهی وجود خواهد داشت، بویژه اینکه نیاز به یک همکاری جهانی گسترده و سرمایه گذاری عظیم در این پروژه وجود دارد اما در عین حال ساخت چنین نیروگاهی به مردم اجازه میدهد تا به انرژی زیادی دسترسی پیدا کنند.


دو پژوهشگر متوجه شدند که اگر نیروگاه بادی در گستره ی سه میلیون کیلومتر مربع اقیانوس ساخته شود مقدار انرژی تولیدی برابر با کل انرِژی مورد استفاده ی امروزی خواهد بود. این دو دانشمندِ دانشگاه استنفورد آمریکا به این موضوع اشاره کردند که سرعت باد در اقیانوس 70 درصد از خشکی بیشتر است. به هرحال، برداشت انرژی با بهره ی بالا از باد بسیار پیچیده است و تنها با قرار دادن توربین ها در باد بدست نخواهد آمد. با اضافه کردن توربین های بیشتر به مزرعه ی بادی، مجموعه ی حرکت های توربین ها باعث بوجو آمدن نیروی دِرَگ (درگ نیرویی بازدارنده است که در اثر حرکت سیال حول جسم به وجود می‌آید) می شود و مقدار هوای در حال عبور از کنار توربین ها که میتواند به الکتریسیته تبدیل شود تغییر میکند. پژوهش ها نشان میدهد که به همین دلیل، تولید الکتریسیته برای مزرعه های بادی بزرگ بر روی خشکی به 1.5 وات بر مترمربع محدود میشود. شبیه سازی جدید نشان میدهد در اقیانوس اطلس شمالی این مقدار بسیار بیشتر از 1.5 وات بر متر مربع خواهد بود. علت این است که بادهای اطلس شمالی به علت گرمایی که از سطح اقیانوس به جو وارد میشود بسیار قدرتمند هستند. در نتیجه، انرژی بیشتری از بالا به پایین در اقیانوس نسبت به خشکی جابه جا می شود که منجر به از بین رفتن اثر درگ در توربین ها خواهد شد. پژوهشگران متوجه شده اند که مزرعه های بادی در اقیانوس ها میتوانند انرژی بادی بیشتر جو را استفاده کنند در حالیکه توربین های موجود در سواحل محدود به منابع بادی نزدیک سطح و پایین جو هستند. تولید نیرو از بادهای شدید اطلس شمالی فصلی است و در تابستان به یک پنجم مقدار میانگین میرسد. حتی در آن زمان مقدار انرژیِ تولید برای تامین انرژی کشورهای اروپایی کافی است. مزرعه بادی در اطلس شمالی باید در شرایط " دور و سخت" کار کند جایی که طول موج های دریا بیشتر از 3 متر خواهد بود. این پروژه باید از نظر اقتصادی و سیاسی قابل قبول باشد.


پژوشگران اضافه کردند: " در هرصورت، حتی در آرامی تابستان، حد بالایی ژئوفیزیکی بادهای پایدار در اطلس شمالی برای تامین الکتریسیته ی کل اروپا کافی خواهد بود."


بسیار نامحتمل است که چنین توربین هایی در این مقیاس ساخته شود چرا که حتی امکان دارد آب و هوای زمین را تغییر دهد. اما پیام بزرگ این است که انرژی بادی بر روی اقیانوس پتانسیل زیادی دارد و این ایده که ساخت توربین های بادی بر روی آبهای عمیق کارایی بالایی دارد را بیش از پیش تقویت میکند.


نتایج این پژوهش در مجله ی PNAS که در گروه ب مجلات برتر است به چاپ رسیده است. محققان ایرانی با انتشار مقالات خود در این مجله می‌توانند تا سقف 200 میلیون ریال حمایت تشویقی دریافت نمایند.


برای مشاهده این مقاله، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)