متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۸/۰۱

تعداد بازدید : ۱۰۸۴

تعداد رای : ۱

تاثیر قند در وخیم تر شدن سرطان

یک رابطه ی شناخته شده ی طولانی بین قند و سرطان وجود دارد، اما اثباتِ دقیق مکانیزم این رابطه تاکنون بسیار مشکل بوده است. اما اکنون به کمک یک پروژه ی 9 ساله دانشمندان در این رابطه به پیشرفت هایی دست یافته اند. آنها این مکانیزم را به بررسی دقیق سلولهای سرطانی که از قند تغذیه میکنند تقلیل داده اند. تمرکز این پژوهش جدید بر روی اثرات متابولیسم است که برای 90 سال دانشمندان از آن آگاهی دارند.

ما میدانیم که تقریبا تمام سلولهای بدن به انرژی نیاز دارند و این انرژی را از قند موجود در غذاها دریافت می کنند. سرطان برای پیشرفت به قند نیاز دارد اما میزان گلوکز مورد نیاز آنها بسیار بیشتر از سلولهای سالم است، چون که آنها گلوکز را به اسید لاکتیک تخمیر می کنند. این مسئله به اثر واربرگ (Warburg) معروف است و به گفته ی دانشمندان ممکن است با رشد سریع سرطان در ارتباط باشد. اما اثبات اینکه اثر واربرگ موجب سرطان میشود و یا اینکه خود از علائم سرطان است بسیار مشکل است. پیشنهاد شده است که رشد سلول های سرطانی با جلوگیری از رسیدن قند به آنها متوقف میشود اما مشکل این است که در حال حاضر هیچ راهی برای جلوگیری از ورود قند به سلول های سرطانی و به طور همزمان رساندن قند به سلول های عادی وجود ندارد. به همین دلیل مکانیزم ناشناخته ی مصرف بیش از معمول گلوکز بسیار با اهمیت است و شاید کلید اساسی در جلوگیری از رسیدن قند به سلولهای سرطانی باشد. ما هنوز در چنین مرحله ای نیستیم اما این پژوهش ما را یک گام به این هدف نزدیک میکند.


این پژوهش نشان میدهد که چگونه مصرف بیش از حدِ قند توسط سلولهای سرطانی منجر به بوجود آمدن حلقه ای از تحریکات مستمر شده و منجر به رشد و گسترش سرطان میشود. بنابراین، این مکانیزم قادر خواهد بود تا میزان همبستگی بین قدرت اثر واربرگ و هجومی بودن سرطان را توضیح دهد. شناخت چگونگی ارتباط بین قند و سرطان نتایج بسیار گسترده ای دارد. این نتایج زمینه را برای پژوهش های آینده فراهم میکند که میتواند با تمرکزی بالا انجام شود.


این تیم پژوهشی از سلول های مخمر برای پژوهش خود استفاده کرد. به ویژه نگاهی دقیق به خانواده ی ژنهای «Ras» که در همه ی حیوانات و همچنین سلولهای سرطانی وجود دارند انداخته شد. این باعث میشود تا مطالعه ی جهش های Ras در مخمرها تبدیل به یک ابزار مفید در پژوهشهای سرطان شود.


مخمر همچنین دارای مصرف قند بالا است اما فرایندهای اضافی نظارتی سلول های پستانداران که میتوانند فرایندهای در حال انجام را پنهان کنند را ندارند. پژوهشگران مشاهده کردند مخمرهایی که گلوکزهای زیادی مصرف کردند باعث شدند تا پروتئین های Ras زیادی فعال شوند که همین امر در ادامه باعث می شود تا سلول ها با شتاب زیادی رشد کنند.


این یافته برای مشخص کردن دلیل اولیه ی اثر واربرگ کافی نیست و پژوهش های بیشتری برای مشخص شدن اینکه این دلیل اولیه در سلولهای مخمر هم وجود دارد مورد نیاز است.


نتایج این پژوهش در مجله ی Nature Communication به چاپ رسیده است.


برای مشاهده این مقاله، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)