متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۸/۰۶

تعداد بازدید : ۱۱۲۵

تعداد رای : ۲

سلول های خورشیدی شفاف

مواد خورشیدی شفاف که قابلیت بکارگیری در پنجره ها را دارند میتوانند انرژی بیشتری از سلول های خورشیدی سقفی جمع آوری کنند. پژوهشگران در دانشگاه ایالتی میشیگان بیان کردند که استفاده ی همگانی از چنین ابزارهای خورشیدی شفاف به همراه سلول های خورشیدی سقفی تقریبا میتواند نیاز به الکتریسیته ی ایالات متحده را تامین کند و استفاده از سوخت های فسیلی را به حداقل برساند.

به گفته ی "ریچارد لانت" یکی از نویسندگان مقاله «ما پتانسیل این مواد را بررسی کردیم و نشان دادیم که با فقط جمع آوری نور مرئی، این وسائل میتوانند بازدهی برابر با سلول های خورشیدی سقفی داشته باشند در حالی که میتوانند کارایی بیشتری برای بهبود کارایی ساختمان ها و اتوموبیل ها داشته باشند.» لانت و همکارانش پیشگامان توسعه ی جمع کننده های خورشیدی لومینوسانس شفاف هستند که میتواند انرژی خورشیدی را بدون از بین بردن شفافیت و دید پنجره ها جذب کند. مواد نازک و پلاستیک مانند میتوانند در ساختمان ها، اتوموبیل ها، گوشی های همراه یا وسایل دیگر بکار برده شوند.


سیستم جمع کننده ی خورشیدی از مولکولهای ارگانیک پرورش داده شده توسط لانت و همکارانش برای جذب طول موجهای نامرئی خورشید بهره میبرند. پژوهشگران میتوانند با «تنظیم» این مواد فقط طول موجهای فروسرخِ نزدیک و فرابنفش را جذب کرده و آنها را به انرژی تبدیل کنند. برای جایگزین کردن انرژی های فسیلی با انرژی های تجدیدپذیر به چنین تکنولوژی های نوآورانه ای نیاز داریم. در حال حاضر به طور میانگین تنها 1.5 درصد از انرژی مورد نیاز بشر از انرژی خورشیدی تامین می شود. از نظر قابلیت تولید انرژی باید توجه داشت که به عنوان مثال در آمریکا حدود 5 تا 7 میلیارد متر مربع شیشه در ساختمان ها و اتوموبیل ها بکار رفته است و با وجود چنین سطحی از شیشه، فناوریِ خورشیدی شفاف توانایی تامین 40 درصد از نیازهای انرژی آمریکا را دارد که این میزان برابر با توانایی سلول های خورشیدی سقفی است. با پیشرفت پیوسته ی این دو تکنولوژی به صورت همزمان میتوان تقریبا تمام انرژی مورد نیاز را از خورشید دریافت کرد.


ابزار خورشیدی بسیار شفاف از بهره ی بالای 5 درصد برخوردارند، زمانی که سلول های خورشیدی سنتی دارای بهره ی 15 تا 18 درصدی هستند. هرچند فناوری های شفاف خورشیدی نمیتوانند به بهره وری سلول های خورشیدی سنتی برسند اما میتوانند سطح های بیشتری را پوشش دهند. به گفته ی لانت در حال حاضر تکنولوژی های خورشیدی شفاف تنها یک سوم از توانایی نهایی که میتوانند داشته باشند را دارا هستند.


ابزار خورشیدی سنتی برای 5 دهه بطور مداوم مورد کنکاش قرار گرفته اند، در حالی که پژوهش ها در مورد این تکنولوژی خورشیدی شفاف تنها در 5 سال اخیر بوده است. در نهایت این تکنولوژی باعث بوجود آمدن راهی ارزان، گسترده و قابل اعمال بر سطح های کوچک و بزرگی که قبلا قابل اجرا نبود خواهد شد.


این مقاله در مجله ی Nature Energy چاپ شده است. برای مشاهده این مقاله، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)