متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۸/۱۳

تعداد بازدید : ۱۲۰۵

تعداد رای : ۳

کشف جدید در ویرایش ژن ها

این تغییر بسیار کوچک میتواند تاثیری بسیار بزرگ در علم و پزشکی بگذارد و میتواند هزاران بیماری ژنی را از بین ببرد.

این پیشرفت غیر منتظره در ویرایش ژنی به دانشمندان اجازه می دهد تا براحتی مشکلات موجود در کد ژنتیکی را از بین ببرند و هزاران بیماری ارثی را نابود کنند. این تکنیک جدید به پزشک ها اجازه می دهد تا دی ان ای بیماران را تغییر دهند و در واقع ماشینِ سازنده ی ما را دگرگون کنند. این تکنیک به آنها اجازه می دهد تا جهش های ژنتیکی غیردلخواه که منجر به بیماری های گوناگونی مانند کوری، کم خونی، اختلالات گوارشی و فیبروز کیستیک می شود را از بین ببرند. همچنین با این روش دانشمندان می توانند جهش های مفید را «بنویسند».


«ویرایش پایه» یک ماشین مولکولی است که به طور مستقیم واحد سازنده ی یک دی ان ای را به دیگری متصل می کند. رشته ی دی ان ای دارای چهار «پایه ی» شیمیایی است که به صورت جفت بر روی پایه های مارپیچی قرار می گیرند. ویرایش دی ان ای ها با این روش جدید بسیار دقیق تر از روش شناخته شده ی «کریسپر» است. کریسپر مانند قیچی است ولی این روش مانند مداد عمل می کند. گوانین (G)، سیتوزین (C)، آدنین (A) و تیمین (T) کدهای ژنتیکی را تشکیل می دهند. روش جدید جفت دی ان ای A-T را به G-C تبدیل می کند، یک تاثیر میکروسکوپیکی کوچک که در عین حال تاثیر فراوانی در علم و پزشکی خواهد داشت.
تقریبا نیمی از 32000 تغییر که در کدهای ژنتیکی به بیماریهای مختلف نسبت داده میشود، در آنها G-C به A-T تغییر پیدا میکند. این تکنیک از یک روش اصلاح شده ی کریسپر-کَس 9 که در سال 2012 منجر به انقلابی در زیست شناسی شد استفاده میکند. اما برخلاف کریسپر، تغییرات با برش دی ان ای حاصل نمیشود. وقتی این روش در نقطه ی خاصی در دی ان ای انسان بکار برده میشود، جهشهایی که منجر به بیماری میشود را به حالت اولیه بازمیگرداند. این «ماشین» که ویرایش پایه ی آدناین (ABE) نام دارد، در آزمایشگاه برای درمان بیماری ای که منجر به تولید آهن بیش از اندازه در بدن میشود مورد آزمایش قرار گرفت. همچنین از ABE برای بوجود آوردن جهش های ژنتیکی مفید که از بیماریهای خونی جلوگیری میکند استفاده شد.


به گفته ی دکتر «لیو» رهبر این پژوهش کارهای بسیار زیادی پیش از بکار گیری این تکنیک بر روی انسان باید انجام گیرد. «ما باید امنیت این ماشین را امتحان کنیم و تاثیرات این روش را در حیوانات مورد بررسی قرار دهیم و اثرات جانبی را بخوبی مشاهده کنیم.»
بسیاری از بیماری های ژنتیکی به علت تغییرات پایه های دی ان ای بوجود می آیند و به همین علت این روش در مطالعات پایه و همچنین در تصحیح بیماری های ژنتیکی بسیار با اهمیت است. این روش میتواند جهش ها را بدون تخریب ژنوم تعمیر کند و به این علت که RNA به صورت طبیعی زوال میابد، این تعمیر برگشت پذیر محسوب می شود.


این مقاله در مجله NATURE چاپ شده است که این مجله در گروه الف مجلات برتر فدراسیون سرآمدان علمی ایران مورد حمایت قرار می‌گیرد.

برای مشاهده این مقاله، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)