متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۲/۰۳

تعداد بازدید : ۶۳۳

تعداد رای : ۲

شناسائیِ محصولات ارگانیکِ فرار به عنوان بزرگترین منبع آلودگیهای ارگانیک شهری

 در یک مطالعه‌ی گسترده، یک تیم از دولتمردان و پژوهشگرانِ دانشگاه‌ها عنوان کردند که سرشتِ آلودگی هوا در شهرها، به علت پاکتر شدنِ ماشین‌ها در حال تغییر است. این مسئله باعث می‌شود تا محصولات آرایشی بهداشتی و شخصی مانند رنگ‌ها، عامل‌های شیمیایی و تمیزکننده‌های خانگی به‌عنوان عامل اصلی آلودگی‌ها شناخته شوند.

 

به گفته‌ی برایان مکدونالد، رهبر این پژوهش از دانشگاه کلورادو «در طول زمان قسمت حمل و نقل در زمینه‌ی نشر آلودگی بهتر و بهتر شده است. و از آنجا که انتشارات گازی ماشین‌ها کم شده، منبع آلودگی‌ها را می‌توان بین عامل‌های مختلف تقسیم کرد»

 

 

این مطالعه بر روی طبقه‌ی ویژه‌ای از محصولات شیمیایی به نام «ترکیبات ارگانیک فرار (VOCs)» تمرکز کرده است که در فضای بیرونی ممکن است به تشکیل اوزون یا آلودگی‌های خطرناک با ذرات کوچک منجر شود.

 

 

این پژوهش نشان می‌دهد که تاکنون تاثیر این محصولات شیمیایی بر VOCها دست کم گرفته شده است و این مسئله در تحلیل مضر بودن اختراعات جدید به‌خوبی لحاظ نشده است.

 

 

ترکیبات فرارِ مورد بحث، حالت‌های مختلفی به‌خود می‌گیرند و ریشه‌های متفاوتی دارند به گونه‌ای که آنچنان که ریشه‌های انسانی دارند می‌توانند توسط علف‌ها و درخت‌ها نیز نشر داده شوند.

 

 

آنها همچنین در بسیاری از محصولات مصرفی و صنعتی نیز وجود دارند. در این پژوهش جدید به‌طور ویژه از «آفت‌کش‌ها، پوشش‌ها، جوهر چاپ، چسب، مواد تمیز کننده، و محصولات مراقبت شخصی» به‌عنوان منبع اصلی VOCها نام برده شده است.

 

 

در بعضی از موارد به عنوان مثال آفت‌کش‌ها، این محصولات VOCها را در فضای بیرون نشر می‌دهند. در موارد دیگر، نشر در فضای داخلی اتفاق میافتد و سپس به بیرون منتقل می‌شود. به گفته‌ی دانشمندان یک راه آسان برای شناسایی این مواد این است که این مواد "عطری" هستند. فکر کنید کسی از عطر استفاده کند. بوی عطر بعد از مدتی از بین می‌رود، اما سوال این است که ذرات عطر نهایتا به کجا می‌روند. پاسخ ساده این است که این مواد به فضای بیرون و جو خواهند رفت. اتفاقی که می‌افتد این است که هوای داخل به بیرون می‌رود و سپس هوای داخل خانه با هوای تمیز بیرون پر می‌شود. وارد شدن هوای داخل خانه به بیرون بسیار ساده است.

 

این مطالعه به خطرات تنفس این مواد در فضای داخلی نمی‌پردازد بلکه تمرکزش بر فضای بیرون است. به ‌ویژه اینکه وقتی این مواد به فضای بیرون راه پیدا می‌کنند به علت در معرض نور خورشید قرار گرفتن و با مواد دیگر مواجه شدن منجر به واکنش‌های شیمیایی‌ای خواهند شد که در آلودگی هوا موثر است. هدف دانشمندان در این مرحله افزایش آگاهی نسبت به موردی کمتر بحث شده بوده است و بعضی از شهرهای صنعتی بزرگ که قصد دارند به یک استاندارد با کیفیت برسند باید این مورد را نیز در نظر داشته باشند. این مطالعه بر پایه‌ی رهیافت‌های متفاوتی بوده است که شامل لحاظ کردن محصولات صنعتی دارای VOCها، نمونه‌برداری از هوای آزاد و اجرای مدل‌هایی مبنی بر چگونگی حرکت ذرات از داخل به خارج می‌شود.

 

پژوهشی که بعد از این تحقیق در مورد هوای آلوده‌ی شهر لس آنجلس انجام گرفت نشان داد که فراوانی VOCها در هوا که از محصولات شیمیایی سرچشمه می‌گیرد با پیش‌بینی‌های این مطالعه همخوانی دارد.

 

این پژوهش باعث شده است که بسیاری از کارخانه‌داران بزرگ علیه این یافته‌ها موضع بگیرند و تاکنون بیانیه‌هایی نیز علیه این پژوهش داده‌اند.

 

این پژوهش در مجله‌ی Science به چاپ رسیده است. برای مشاهده این مقاله، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)