متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۲/۱۹

تعداد بازدید : ۶۱۲

تعداد رای : ۲

ریشه کن شدن سرطان دهانه‌ی رحم در استرالیا

برنامه‌ی واکسن رایگان در مدارس منجر به کاهش آهنگ بوجود آمدن سرطان شده است و این در حالی است که این سرطان همچنان در کشورهای در حال توسعه بسیار قربانی می‌گیرد.

با توجه به گفته‌ی انجمن ویروس پاپیلوم، استرالیا در آستانه‌ی ریشه‌کن کردن سرطان دهانه‌ی رحم قرار دارد.

بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که برنامه‌ی واکسن رایگان HPV استرالیا در مدارس منجر به کاهشی اساسی در آهنگ مبتلایان به سرطان دهانه‌ی رحم در آینده خواهد شد.

به گفته‌ی پروفسور سوزان گارلند رهبر این مطالعات، در طول 40 سال تعداد مبتلایان جدید بسیار کم خواهد شد. ویروس پاپیلوم انسانی  (HPV)یک عفونت قابل انتقال از راه آمیزش جنسی محسوب می‌شود که عامل 99.9% سرطان‌های دهانه‌ی رحم است. در سال 2007، دولتمردان فدرالی شروع به فراهم کردن واکسن برای دخترهای 12-13 ساله کردند و در سال 2013 پسرها نیز مشمول این برنامه شدند.

دخترها و پسرهایی که در این گروه سنی نبودند اما زیر 19 سال بودند می‌توانستند به دو نوبت از این واکسن‌ها به صورت رایگان دسترسی داشته باشند. در سال 2016، 78.6% از دختران 15 ساله و 72.9% از پسران 15 ساله واکسینه شدند.

در نتیجه، آهنگ HPV در میان زنان 18 تا 24 ساله از 22.7% به 1.1% کاهش پیدا کرد.

آهنگ ایمنی‌زایی از سال 2015 افزایش پیدا کرده است و به گفته‌ی گارلند به علت تعداد زیاد انسان‌های تحت پوشش، یک اثر حفاظتی سراسری بوجود آمده است. نکته‌ی جالب این است که با ایمن شدن خانم‌ها، در واقع آقایان نیز تحت حفاظت قرار می‌گیرند.

استاد دانشگاه کویینزلند ایان فریزر که یکی از تولید کنندگان واکسن بوده است گفت، زنان مسن‌تری که هیچ وقت واکسینه نشده‌اند باید به طور مرتب تحت بررسی قرار بگیرند.

در دسامبر، دولتمردان طرحی جدید در مورد واکسیناسیون مطرح کردند که ممکن است باعث ریشه‌کنی سرطان زودتر از زمان موعود شود.

«تا آنزمان برنامه‌ی بررسی کننده‌ی این سرطان که مبتلایان به این سرطان را شناسایی می‌کند ادامه خواهد یافت و تا 10 تا 20 سال آینده اگر واکسیناسیون ادامه پیدا کند احتمالا دیگر مورد جدیدی نباید شناسائی شود.»

تنها 50 تا 60 درصد از خانم‌ها به طور مرتب در طرح‌های بررسی کننده‌ی این سرطان شرکت می‌کنند، اما اگر 100% خانم‌ها در این طرح‌ها شرکت می‌کردند استرالیا بدون استفاده از واکسن می‌توانست این بیماری را ریشه‌کن کند.

استرالیا در سال 1991 طرحی را شروع کرد که در آن در هر دو سال خانم‌ها تحت بررسی قرار می‌گیرند. این طرح در دسامبر توسط تستِ پیشرفته‌ای که عفونت‌های HPV را قبل از گسترش شناسایی می‌کند جایگزین شد. در این برنامه‌ی جدید از زنان بین 25 تا 74 سال خواسته می‌شود که هر 5 سال در این برنامه شرکت کنند.

به گفته‌ی دانشمندان واکسنی جدید از انتهای امسال برای هدف قرار دادن رشته‌های جدیدی از ویروس‌های HPV وارد برنامه خواهد شد.

برخلاف استرالیا نرخ رشد این سرطان در کشورهای در حال توسعه بسیار زیاد است. به گفته‌ی دانشمندان رهائی یافتن از شر این بیماری در سراسر جهان بسیار چالش‌برانگیز خواهد بود اما ابزار کافی برای اینکار وجود دارد. دانشمندانی که در این طرح شرکت دارند با توجه به وجود مشکلات جهانی در حوزه‌ی این بیماری، خود را ملزم می‌دانند تا اطلاعات خود را با دیگر کشورها در میان بگذارند.

برای مشاهده این خبر، لینک خبر را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)