متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۰۲/۲۶

تعداد بازدید : ۴۳۹

تعداد رای : ۱

شکل کره‌ ای تومور به دانشمندان کمک می‌کند تا داروهای ضد سرطان هوشمندتری بسازند

سرطان معمولا بر اثر جهش در ژن‌ها بوجود می‌آید. دانشمندان با آشنایی بیشتر با این ژن‌ها و پروتئین‌های مرتبط با آنها، می‌توانند داروهای هوشمندتری بسازند. هدف نهایی یافتن داروهای هوشمندتر برای جلوگیری از تکثیر سلول‌ها به صورت کنترل نشده و بنابراین جلوگیری از رشد و پخش شدنِ تومور است.

در این روش که توسط یک تیم پژوهشی از دانشگاه فلوریدای آمریکا ابداع شده است از مجموعه‌ی سلول‌های کوچک، سه بعدی و توپ-مانند که اسفریویدز (کروی‌ها) نامیده می‌شوند استفاده می‌شود. با استفاده از روشی که غربالگریِ قوی نامیده می‌شود می‌توان صدها و حتی هزاران ترکیب را جمع کرد. در واقع با استفاده از این روش این تیم پژوهشی همین حالا یک داروی محتمل برای یک نوع سرطان پیدا کرده‌ است.

مسئله‌ی مهم درباره‌ی این روش این است که سلول‌های سرطانی‌ای که از نظر فیزیولوژیکی مرتبط‌ هستند و به خوبی نشان می‌دهند که چگونه این سلول‌ها در بدن ظاهر می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرند. تاکنون بیشتر پژوهش‌ها برای شناسائیِ داروهای سرطان با استفاده از سلول‌هایی که بر روی پلیت کشت داده می‌شدند صورت می‌گرفت. با استفاده از این کروی‌های سه بعدی اتفاقاتی که در بافت‌های زنده میافتد بهتر شبیه‌سازی می‌شود.

این کروی‌ها 100 تا 600 میکرون به اندازه‌ی چند صفحه کاغذ ضخامت دارند. برخلاف سلول‌های تک لایه که به علت وجود مقدارِ متوازن و همگون اکسیژن  به صورت همه‌جانبه رشد می‌کردند، این کروی‌ها آنچه در تومور اتفاق میافتد را تکرار می‌کنند: بعضی سلول‌ها در خارج و بعضی‌ها در داخل قرار میگیرند بنابراین رشد متوازن نخواهد بود.

در این مقاله پژوهشگران روی پروتئین‌های مهم در سرطان به نام KRAS تمرکز کرده‌اند. ژن‌های KRAS و دیگر ژن‌های مرتبط با آن در یک /سومِ سرطان‌ها یافت می‌شوند. آنها در سرطان‌های شش، سرطان کولورکتال و به ویژه در سرطان پانکراس یافت می‌شوند. در واقع، تا 90 درصد سرطان‌های پانکراس با جهش KRAS بوجود می‌آیند و پژوهشگران سلول‌های سرطان پانکراس را برای مطالعات حاضر استفاده کرده‌اند.

در گذشته هدف گرفتنِ KRAS بسیار پیچیده بود. برای دهه‌ها تلاش شده تا این پروتئین هدف‌گیری شود اما نتایج تاکنون موفقیت‌آمیز نبوده است. این پروتئین نسبتا کوچک است و بنابراین هدف گیریِ مستقیم آن سخت است. اما این روشی که دانشمندان استفاده می‌کنند باعث می‌شود تا مسئله را به گونه‌ی دیگری بتوان حل کرد. با استفاده از این روش دانشمندان به طور مستقیم به بخش‌های KRAS حمله نمی‌کنند بلکه به بخش‌هایی در مسیر رشد سلول‌ها حمله می‌شود.

با استفاده از این پژوهش ترکیبی به نام پروسیلاریدین A (Proscillaridin A) که پیشتر دانشمندان معتقد بودند روی KRAS اثری ندارد مشخص شده است که داروی تاثیرگذاری است. این ترکیب مشابه با بعضی از داروهای قلب است. با اینکه پژوهشگران معتقدند که این دارو بعید است تا به عنوان یک داروی ضدسرطان توسعه یابد اما نشان می‌دهد که غربالگری با کروی‌ها، رویکردی موفقیت آمیز است. پیدا کردن این رابطه با استفاده از روش استاندارد 2-D بسیار بعید بود.

خیلی از داروها با استفاده از روش 2-D ممکن است به اشتباه قابلیت‌هایشان مشخص نشده باشد. این مطالعه به طور مستقیم نشان می‌دهد که استفاده از روش سه بعدی بسیار مناسب‌تر است.

 

نتایج این پژوهش در مجله Oncogene به چاپ رسیده است. برای مشاهده این مقاله، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)