متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۰۳/۰۲

تعداد بازدید : ۴۵۸

تعداد رای : ۱

سود مالی چند تریلیارد دلاری عمل به معاهده‌ی پاریس

در سده‌ی آینده در صورتی که نتوان به تعهدات داده شده در توافق پاریس عمل کرد، تریلیاردها دلار به اقتصاد جهانی ضربه خواهد خورد. این مطالعه یکی از اولین مطالعات صورت گرفته است که به صورت عددی ملاحظات اقتصادی در مورد معاهده‌ی پاریس را مورد بررسی قرار می‌دهد.

این توافق بین 195 کشور انجام گرفت و طی آن تلاش می‌شود تا دمای کره‌ی زمین بیش از 2 درجه‌ی سانتیگراد نسبت به دوران پیش از صنعتی شدن بیشتر نشود. این توافق حتی شامل یک هدف بلند پروازانه مبنی بر محدود کردن بالا رفتن دما تا 1.5 درجه سانتیگراد نیز هست. تاکنون سود اقتصادی حاصل از چنین توافقاتی به‌خوبی بررسی نشده بود.

 

به گفته‌ی "مارشال برک" رهبر این مطالعات: «در قرن گذشته 1 درجه به دمای جهانی اضافه شده است بنابراین رسیدن به اهداف توافق اصلا آسان نخواهد بود. باید یک درک روشن از میزان سود اقتصادی در صورت عمل به توافق در اختیار داشته باشیم.»

 

برای شروع پژوهشگران به فعالیت‌های اقتصادی 50 سال گذشته و تاثیر آن بر تغییرات دمایی در جهان پرداختند. سپس با استفاده از مدل‌های مختلفی که چگونگیِ تغییرات دمایی را پیش‌بینی می‌کند، پژوهشگران حساب کردند که در مدل‌های گرم شدنِ متفاوت، خروجی کلی اقتصاد چگونه خواهد بود.

 

پژوهشگران متوجه شدند که در صورت محدود کردن گرم شدن کره‌ی زمین به 1.5 درجه، بیش از 90 درصد از جمعیت جهان از نظر اقتصادی بهره خواهند برد. علاوه بر کشورهای ثروتمند، این سود برای فقیر نشین‌ترین مناطق جهان هم خواهد بود؛ در مناطقی که یک کاهش کوچک در گرم شدن، افزایش قابل توجه‌ای در سرانه‌ی تولید ناخالص داخلی خواهد داشت.

 

کشورهایی که بیشترین سود را خواهند کرد همین حالا هم کشورهای گرمی محسوب می‌شوند. مطالعات نشان می‌دهد که گرم شدن‌ بیشترِ این کشورها به اقتصاد آنها بسیار ضربه خواهد زد، و حتی کاهشِ بسیار کمِ دما برای بیشتر کشورها مفید خواهد بود.

 

هزینه‌های تحمیل شده به علت افزایش دما شامل بودجه‌های لازم در مواجهه با ناملایمات آب و هوایی، کاهش تولیدات کشاورزی و کاهش سلامتی است.

 

پژوهش قبلی نشان می‌دهد که تعهدات واقعی که هر کشور قبول کرده که انجام دهد دمای کره‌ی زمین را به جای 1.5-2 درجه، 3 درجه افزایش خواهد داد. با توجه به این اختلاف پژوهشگران عواقب اقتصادی کشورهایی که توافقات فردیِ پاریس را اجرا می‌کنند اما از اجرای توافقات بین‌المللی برای محدود کردن دما تا 1.5-2 درجه عاجزند بررسی کردند. آنها به این نتیجه رسیدند که ناتوانی در دستیابی به اهداف 1.5-2 درجه به شدت رشد اقتصادی جهان را کاهش می‌دهد.

 

به گفته‌ی پژوهشگران اثرات ویرانگر حوادث ناگهانی در این مطالعه بررسی نشده است. طوفان‌ها و موج‌های گرمایی که تاکنون بی‌سابقه بوده ممکن است به علت افزایش دما بوجود بیاید و صدمات جانی و اقتصادی زیادی در پی داشته باشد. همچنین صدمات ناشی از کناره‌گیریِ دولت ترامپ و آمریکا از این توافق بر اقتصاد آمریکا و جهان در این مطالعه بررسی شده است و این کناره‌گیری به شدت ملامت شده است.

 

این مقاله در مجله‌ی نیچر منتشر شده است. برای مشاهده این مقاله، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)