متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۰۷/۰۸

تعداد بازدید : ۴۰۶

تعداد رای : ۲

اهداءِ نوبل پزشکی به پژوهشگران ایمنی‌درمانی

دو دانشمندی که کشف‌ کردند چگونه می‌توان با استفاده از سیستم ایمنی بدن با سرطان مبارزه کرد برنده‌ی نوبل فیزیولوژی یا پزشکی سال 2018 شدند.

پژوهش‌های پروفسور جیمز پی آلیسون از ایالات متحده و پروفسور تاسوکو هونجو از ژاپن منجر به درمانِ سرطانِ پیشرفته‌ی پوست شده است. به گفته‌ی موسسه‌ی سوئدی نوبل، این روش انقلابی در درمان سرطان بوجود آورده است. به گفته‌ی متخصصان ثابت شده است که این روش «بشدت موثر» است.

پروفسور آلیسون از دانشگاه تگزاس و پروفسور هونجو از دانشگاه کیوتو جایزه‌‌ی 9 میلیون کرونی (تقریبا 1 میلیون دلاری) را با یکدیگر تقسیم خواهند کرد.

در هنگام دریافت جایزه‌ی نوبل تاسوکو هنجو به خبرنگاران گفت: « می‌خواهم به پژوهش‌هایم در ایمنی‌درمانی ادامه دهم تا بتوان بیمارانِ سرطانیِ بیشتری را نجات داد».

پروفسور آلیسون گفت: « ملاقات با کسی که به روش ایمنی‌درمانی نجات پیدا کرده بسیار خوشایند است. این موضوع نشان می‌دهد که اهمیت دادن به علوم پایه چقدر مفید و حیاتی است چرا که برای حل مشکلات ابتدا باید مکانیزم دقیق آنها را بدرستی بفهمیم».

 

درمانِ درمان نشدنی‌ها

 

سیستم ایمنی بدن برای محافظت در مقابل بیماری‌ها تکامل یافته است، اما دارای مکانیزمی داخلی است که مانند ترمز عمل کرده و از حمله‌ی این سیستم به بافت‌های خودِ بدن جلوگیری می‌کند. بعضی از سرطان‌ها می‌توانند از این «ترمز‌ها» استفاده کرده و به بدن حمله‌ور شوند. آلیسون و هونجو که هر دو در حال حاضر در 70 سالگی خود هستند، راهی برای خاموش کردن پروتئن‌هایی که باعث توقف حمله به سلول‌های سرطانی می‌شود یافته‌اند. این یافته منجر به توسعه‌ی داروهای جدیدی برای مقابله با سرطان شده است و بیمارانی که سرطان‌های غیر قابل درمان دارند را امیدوارتر کرده است. ایمنی‌درمانی توسط نظام‌های درمانی متفاوت در سطح دنیا برای درمانِ سرطان‌های پیشرفته‌ی پوست بکار گرفته شده است. این روش برای همه‌ی بیماران مناسب نیست، اما برای کسانی که بخوبی کار می‌کند نتایج شگفت‌انگیزی داشته است. دراین بیمارن حتی زمانیکه تومورها در نقاط مختلف بدن پخش شد این روش باعث نابودیِ تمام تومورها شده است. چنین نتایجِ خارق‌العاده‌ای تا پیش از این هرگز دیده نشده بود. همچنین پزشکان از این روش برای درمان سرطانِ پیشرفته‌ی شش نیز بهره برده‌اند.

حوزه‌ی امیدوار کننده‌ی ایمنی‌درمانی که چنین دستاوردهای بزرگی داشته است هنوز در ابتدای راه خود قرار دارد. بنابراین قابلیت‌های این حوزه در بوجود آوردنِ امکانات جدید در آینده، خوشبینی‌های زیادی ایجاد کرده است.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)