متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۰۷/۱۱

تعداد بازدید : ۴۸۸

تعداد رای : ۳

اولین زنِ برنده‌ی جایزه‌ی نوبل در 55 سال اخیر

دونا استریکلند از کانادا سومین زنی است که بعد از ماری کوری و ماریا مایر موفق به دریافت جایزه‌ی نوبل می‌شود. دکتر استریکلند این جایزه را با آرتور آشکین از ایالات متحده و جرارد مورو از فرانسه تقسیم می‌کند. بنیاد نوبل از کشفیات آن‌ها در زمینه‌ی فیزیک لیزر با اهداء جایزه‌ی نوبل تقدیر خواهد کرد.

دکتر آشکین تکنیکی به نام انبرک نوری که برای مطالعه‌‌ی سیستم‌های بیولوژیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد را توسعه داده است.

دکتر مورو و استریکلند راه را برای تولید کوتاه‌ترین و شدیدترین پالس لیزر فراهم کرده‌اند. آنها تکنیکی به نام تقویت پالس تیز شده (CPA) را اختراع کرده‌اند. این تکنیک در درمان‌های بر پایه‌ی لیزر مثل هدف گرفتنِ سلول‌های سرطانی و میلیون‌ها جراحی چشم که سالانه انجام می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گفته‌‌ی دکتر استریکلند: « از اینکه مدت زیادی از دریافت جایزه‌ی نوبل توسط یک زن می‌گذرد بهت زده هستم. اما باید تاکید کنم که با من همواره به صورت کاملا مساوی با مردان برخورد شده است.»

آخرین زنی که جایزه‌ی نوبل را دریافت کرد ماریا گوپرت مایر فیزیکدان آلمانی-امریکایی بود که جایزه‌ی خود را در ارتباط با کشفیاتی پیرامونِ هسته‌ی اتم دریافت کرد. و با احتساب ماری کوری، استریکلند سومین زنی است که جایزه‌ی نوبل را دریافت کرده است.

 

قبل از کارهای پیشقدمانه‌ی دکتر استریکلند و دکتر مورو قدرتِ پیکِ پالس‌های لیزر محدودیت داشت زیرا زمانی‌که نیاز به افزایشِ شدت بود قدرت لیزر موادی که برای بیشتر کردنِ انرژیِ لیزر از آن استفاده می‌شد را نابود می‌کرد. برای غلبه بر این مشکل دانشمندان ابتدا پالس‌های لیزری را در طول زمان بسط دادند تا قدرت پیک لیزر کاهش یابد، سپس آنها را تقویت کرده و در نهایت فشرده سازی کردند. زمانی‌که پالس لیزری در زمان فشرده می‌شود و کوتاه‌تر می‌شود نور بیشتری در مکان کوچک فشرده خواهد شد. این مسئله شدت پالس را بسیار افزایش خواهد داد. تکنیکی که دکتر استریکلند و مورو استفاده کردند (تقویت پالس تیز شده (CPA)) امروزه در بخش لیزر به صورت استاندارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

آرتور آشکین یکی از موضوعاتی که همواره در داستانهای علمی-تخیلی مورد استفاده قرار میگیرد را محقق کرده است. او با استفاده از نورِ فشرده شده موفق به جابه‌جاییِ اجسامِ جامد شده است. برای اینکار او انبرک نوری را ابداع کرد که امروزه برای گرفتنِ ذرات، اتم‌ها، ویروس‌ها و سلول‌های زنده بکار می‌رود.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)