متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۰۹/۱۱

تعداد بازدید : ۲۶۲

تعداد رای : ۱

بازنگری در سیستم یکاهای بین‌المللی (SI)

جمعه 16 نوامبر 2018 در کنفرانس بین المللی اوزان و مقیاس (CGPM) که در ورسای پاریس برگزار شد، نمایندگان 60 کشور تصمیم گرفتند که چهار واحدِ SI (کیلوگرم، آمپر، کلوین و مول) را باز تعریف کنند.

این تغییرات از 20 می 2019 بکار گرفته خواهند شد. هفت واحد بنیادی SI عبارتند از متر، ثانیه، کیلوگرم، آمپر، کلوین، مول و کاندلا. بعضی از این تعریف‌ها مانند متر از سال 1983 بر اساس ثابت بنیادی طبیعت تعریف شده‌اند. متر را فاصله‌ای تعریف می‌کنند که نور در مدت یک بر روی 299792458 ثانیه طی می‌کند. ولی 4 واحدی که امروز تصمیم بر بازتعریف آن گرفته شده است قبلا توسط یک شی یا یک پدیده آزمایشگاهی اندازه گیری می‌شد. این بدین معنی است که این کمیت‌ها دارای مقادیر جهان‌شمولی نبودند.

مهمترین تغییر مربوط به کیلوگرم است. تعریف کیلوگرم دارای قدمت بیش از 143 سال دارد. استوانه ای پلاتینیمی که در پاریس نگه داشته می شود واحد اندازه گیری جرم بود. در حالی که از این به بعد این کمیت براساس ثابت پلانک h تعریف خواهد شد. این کمیت در سال های اخیر با دقت بسیار زیادی اندازه گیری شده است. از این پس توافق بر این است که این کمیت را ثابت و برابر با واحد کیلوگرم در متر مربع درعکس ثانیه انتخاب کنیم.

 

آمپر بر اساس بار الکترون، کلوین بر اساس ثابت بولتزمان و مول بر اساس عدد آووگادرو محاسبه خواهد شد. این تغییرات اثر بسیار ناچیزی بر روی زندگی روزمره خواهند داشت ولی اندازه گیری ها را دقیق تر و بر پایه بسیار محکم فیزیکی قرار خواهند داد.

 

کیلوگرم :

کیلوگرم براساس ثابت پلانک باز تعریف میشود و بر این اساس این تغییر بصورت پایدار در مدت زمان طولانی تضمین خواهد شد. مقدار ثابت پلانک به این دلیل انتخاب می شود که در زمان بازتعریف تغییری در کیلوگرم استاندارد ایجاد نشود. همچنین عدم قطعیت‌های ارایه شده توسط NMI تغییر چشمگیری نخواهد یافت .

 

آمپر:

گذار از کنوانسیون بین المللی 1990 به تعاریف جدید باعث ایجاد تغییرات کوچکی در واحد الکتریکی خواهد شد. برای اکثریت قریب به اتفاق پژوهشگران تغییرات خیلی کوچکی در مقیاسِ 0.1 ppm در ولتاژ و حتی کمتر از آن در اهم قابل چشم‌پوشی است. پژوهشگرانی که با بالاترین دقت ممکن فعالیت می کنند ممکن است در بازبینی مقادیر استاندارد خود بررسی‌های مجددی داشته باشند.

 

کلوین :

بازتعریف کلوین بدون هیچ تغییری در نحوه اندازه گیری‌های دما و قابلیت ردیابی آن انجام خواهد شد و برای اکثر کاربران غیر محسوس خواهد بود . این تعاریف جدید برای پیشرفت در تکنولوژی آینده لحاظ شده است. یک تعریف غیر وابسته به مواد و محدودیت‌های فنی، امکان توسعه برای ایجاد تکنیک های جدید در روش‌های اندازه گیری دما بویژه دماهای بسیار بالا را فراهم می کند. پس از بازتعریف ، متود های عملی جهت ارتقاء کلوین با استفاده از توصیف روش های اولیه معتبر در مورد اندازه گیری دما و همچنین از طریق مقیاس های تعریف شده (ITS-90 ,PLTS-2000) ارائه خواهد شد.

 

مول :

مول با توجه به تعداد خاصی از شاخصه ها مجددا بازتعریف میشود و دیگر به واحد جرم یعنی کیلوگرم بستگی نخواهد داشت. وزن‌های اتمی در این بازتعریف تغییری نخواهند داشت و مقدار Mu همان 1 g/Mol خواهد بود. این عدم قطعیت به قدری کوچک است که تعریف اصلاح شده از مول در عمل هیچ گونه تغییری نخواهد داشت.

 

ثانیه :

باز تعریف ثانیه بر اساس مقدار ثابت عددی فرکانس سزیم 133 ادامه خواهد داشت. زنجیره قابلیت ردیابی و همچنین اندازه گیری‌های زمان و فرکانس تحت تاثیر تعریف جدید نخواهند بود.

 

کاندلا:

کاندلا همچنان با توجه Kcd که یک ثابت تکنیکی برای فوتومتری است، تعریف خواهد شد و مرتبط با واحد Watt خواهد ماند.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)