متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۱۰/۱۳

تعداد بازدید : ۲۱۳

تعداد رای : ۲

فرود کاوشگر چینی بر «نیمه‌ی پنهان ماه»

به نوشته «گلوبال تایمز» این فضاپیمای بدون سرنشین به نام «چانگ ای-۴» یک واحد فرود ساکن و یک ماه نورد را در قطب جنوب در نقطه ای به نام «ایتکن» فرود آورد.

 

این وسایل نقلیه حامل ابزارهایی برای تشخیص ماهیت ژئولوژیکی این منطقه و همچنین انجام آزمایش های زیست شناسی هستند. رسانه های دولتی چین این فرود را «یک گام عمده در اکتشافات فضایی» توصیف کردند. رسانه‌های دولتی چین اعلام کردند این کاوشگر اولین عکس‌های گرفته شده از فاصله نزدیک از نیمه پنهان ماه را به زمین مخابره کرده است. موفقیت این مأموریت پیشرفت تازه‌ای در کاوش‌های فضایی بشر است. موقعیت ناحیه‌ای که این کاوشگر در آن فرود آمده است، پشت به زمین است و به همین دلیل امکان برقراری ارتباط مستقیم با ایستگاه کنترل در زمین وجود ندارد. برای غلبه بر این مشکل، چین پیش‌تر ماهواره‌ای را به‌صورت اختصاصی به مدار ماه فرستاد که قادر است اطلاعات را از کاوشگر دریافت کرده و به زمین مخابره کند.

 

«نیمه تاریک»  ماه کجاست؟

بخشی از ماه را ما از زمین هرگز نمی‌بینیم چون همواره یک سمت ماه رو به زمین است. آنچه به نیمه تاریک ماه مشهور شده در واقع تاریک و تیره نیست اما اطلاعات چندانی در باره این سمت وجود ندارد و برای زمینیان همواره با رمز و راز همراه بوده است و به همین خاطر است که آن را سوی تاریک ماه لقب داده‌اند. نام بهتری که اغلب برای اشاره به این قسمت از ماه استفاده می‌شود «بخش دورتر» ماه است.

 

در سال ۱۹۶۸ فضانوردان فضاپیمای آپولو اولین انسان‌هایی بودند که شخصا نیمه دورتر ماه را دیدند اما اولین عکس‌برداری از «نیمه پنهان» ماه را فضاپیمای لونای ۳ شوروی سابق انجام داد. چانگ ای-۴ در روزهای اخیر برای فرود این واحدها به تدریج درحال افت ارتفاع مدار خود بود.

 

چین در دسامبر سال ۲۰۱۳ هم با فرود آوردن کاوشگری متحرک بر سطح ماه، سومین کشور پس از آمریکا و شوروی سابق شد که دستگاهی را بر سطح قمر زمین فرود می آورد. آخرین ماموریت پیش از آن «لونوخود-۲» متعلق به اتحاد جماهیر شوروی بود.

 

ماه نورد چینی حامل تجهیزاتی پیشرفته از جمله یک رادار بود و برای مدت کوتاهی بر سطح این قمر گردش کرد. هرچند آن کاوشگر موسوم به خرگوش یشمی بعد از حدود یک ماه از حرکت بازایستاد اما به جمع آوری اطلاعات و مخابره آنها به زمین ادامه داد.محل فرود آن کاوشگر دشت آتشفشانی موسوم به «سینوس ایریدوم» (خلیج رنگین کمان ها) بود. ما از زمین فقط نیمه ثابت ماه را می بینیم. نیمه دیگر به بخش «پنهان» یا «تاریک» معروف است.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)