متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۱۰/۱۵

تعداد بازدید : ۳۱۶۳

تعداد رای : ۱۷

فهرست نشریات برتر فدراسیون سرآمدان علمی ایران بروز شد

پس از گذشت 4 سال از اجرای برنامه حمایت از مقالات منتشر شده در نشریات برتر، فدراسیون با ترکیبی از نشریات برتر خود و انتشارات نیچر، فهرست جدیدی از نشریات برتر را انتخاب و در 4 گروه الف، ب، ج و د معرفی کرده است.

فدراسیون سرآمدان علمی ایران در سال 1394 با هدف حمایت از پژوهشگران معتبر کشور، تحت نظر و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری راه‌اندازی شده است.

این فدراسیون در ابتدای کار تعداد 62 نشریه را انتخاب و معرفی کرده است که در انتهای سال 1397 تعداد این نشریات را به 115 نشریه افزایش داده است.

 

نحوه انتخاب نشریات برتر

 

نشریات برتر انتخاب شده توسط فدراسیون از 2 روش زیر انتخاب شده‌اند:

 

گروه اول: ابتدا تمامی نشریات منتشر شده در پایگاه Journal Citation Report (JCR) با استفاده از حاصلضرب 2 شاخص IF در Eigen مرتب شده و 62 نشریه اول آنها انتخاب می‌شوند (2، 10 و 50 نشریه در 3 گروه دسته بندی شدند).

 

گروه دوم: نشریات برتر معرفی شده توسط انتشارات نیچر (نیچر ایندکس)

انتشارات نیچر در سال 2015 میلادی، با استفاده از مکانیزم نظرسنجی، تعداد 68 نشریه را بعنوان نشریات برتر معرفی کرده است. این نشریات در سال 2019 به 82 نشریه افزایش پیدا کردند.

 

در نهایت، فدراسیون سرآمدان علمی ایران از ترکیب این 2 گروه، تعداد 114 نشریه را بعنوان نشریات برتر انتخاب و در چهار دسته الف، ب، ج و د معرفی کرده است و به محققان موسسات ایرانی که از ابتدای سال 2019 میلادی در این فهرست مقاله منتشر کرده باشند مطابق جدول پیوست مبالغ تشویقی و امتیاز پرداخت می‌کند.

 

دریافت فهرست نشریات

 

*  به نشریات گروه د تشویقی نقدی تعلق نمی گیرد ولی در ارزیابی سرآمدان به مقالات منتشر شده در این نشریات امتیاز تعلق می گیرد.

 

* برای تکمیل و ارسال فرم دریافت حمایت تشویقی مقاله اینجا را کلیک کنید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)

نظرات

0 0

دانشجو - ‏۱۳۹۸/۰۳/۱۳

با سلام ببخشید سوالی که داشتم این هست که باتوجه به اینکه فدراسیون حاصلضرب ایمپکت فاکتور و آیگن فاکتور را به عنوان ملاک در نظر گرفته است و همچنین مجلات نیچر ایندکس چگونه مجله science advances با حاصلضرب 0.6 بالاتر از ژورنال های دیگر قرار گرفته حتی مجلات گروه دال با حاصلضرب بالاتر و همچنین نیچر ایندکس بودن مورد هیج حمایتی قرار نمی گیرند.

پاسخ
پاسخ مسئول سایت :

با سلام و تشکر از ارسال نظر شما، مقرر شد نشریات زیر مجموعه انتشارات نیچر و ساینس در گروه ب قرار بگیرند و نشریاتی که تا حدودی تخصصی تر بوده و تعداد محدودتری از افراد می توانند در آن مقاله منتشر کنند در گروه د قرار بگیرند.  لازم به ذکر است مقالات منتشر شده در گروه د شامل امتیازدهی برای رتبه دهی سرآمدان می شوند.

2 -1

آبتین عبادی - ‏۱۳۹۷/۱۱/۲۸

با سلام و عرض احترامبا سلام و عرض احترام بنظر میرسد در انتخاب این لیست مقالات معیار بیشتر رشته های پزشکی بوده است و همه جوانب در نظر گرفته نشده است. مثلا اگر مبنای انتخاب دو عامل لیست مجلات نیچر ایندکس و لیستی که از حاصلضرب دو شاخص آیگن و ضریب تاثیر باشد دو مثال زیر جالب خواهد بود: 1- Progress in Polymer Science IF=24.558 Eigenfactor=0.027 IF*Eigenfactor=0.663 2- Progress in Materials Science IF=23.75 Eigenfactor=0.016 IF*Eigenfactor=0.38 که این حاصلضرب از خیلی از ژورنال های لیست بالاتر است و حداقل می توانستند در لیست در گروه د قرار بگیرند. یا ژورنال هایی مثل CHEMICAL REVIEWS، CHEMICAL SOCIETY REVIEWS و ADVANCED MATERIALS که عدد حاصلضرب IF*Eigenfactor برای آنها بسیار بالاست و ژورنال های بسیار معتبری هستند و چاپ مقاله در آنها بسیاردشوار است ،در کمال تعجب در گروه ج قرار گرفته اند. به طور کلی خود مبنا قرار دادن شاخص Eigenfactor نیز خالی از ایراد نیست. زیرا اگر مبنای فدراسیون انتخاب ژورنال‌های برتر است این شاخص عملا برای ژورنال‌هایی که تعداد مقالات زیادی در سال چاپ می کنند بیشتر است، چرا که ارجاعات بیشتری نیز دارند. و این در نهایت به انتشارات های پولدارتر مثل Nature یا ACS مربوط می شود که توان چاپ بیشتری دارند. ژورنال‌هایی هستند که در سال 40 تا 60 مقاله بیشتر چاپ نمی کنند و IF بسیار بالایی دارند. ولی بدلیل مقالات کم کمیت ارجاعات آنها کمتر است اما اگر نسبت تعداد ارجاعات به مقالات چاپ شده بررسی شود کیفیت بیشتر مقالات آنها و درصد کمتر خود ارجاعی در آنها مشخص می شود. لازم است مسئولین بررسی این موضوع همه جوانب را در نظر بگیرند. آیا ما در رشته ریاضیات مجله برتر نداریم؟! زیرا در این رشته IF حتی بهترین مجلات نیز پایین است. با تشکر

پاسخ
پاسخ مسئول سایت :

با سلام و تشکر بابت وقت و زحمتی که کشیدید

خدمت شما عرض می شود همچنانکه در خبر نوشته شده است و شما نیز مطلع هستید این فهرست ازدو طریق انتخاب شدند

1: فهرستی که با استفاده از حاصلضرب IF و Eigen انتخاب شده اند که اگر دقت بفرمایید آخرین حاصلضرب مربوط به نشریه Cancer Research  است که تقریبا معادل 1.18 است و از ضریب نشریاتی که شما معرفی کردید خیلی بالاتر است؛

2: فهرست نشریات نیچر ایندکس بوده که برای این نشریات فقط به اعتبار این موسسه این نشریات انتخاب شدند و ضرائب آنها لحاظ نشده است؛

موضوع بعد در خصوص نشریات مروری است که اشاره فرموید نیز به دلیل همین مروری بودن تصمیم گیری شد در گروه ب قرار نگیرند وگرنه کسی منکر اعتبار آنها نیست،

در خصوص ریاضیات نیز انشاءالله فهرست چند نشریه آنها نیز به این نشریات اضافه خواهد شد؛

البته ذکر این نکته ضروری است که انتخاب این تعداد نشریه بعنوان نشریه برتر، به این معنی نیست که سایر نشریات اعتبار ندارند ولی فعلا این نشریات انتخاب شده اند و تمام تلاش مجموعه در راستای تکمیل نشریات و البته شاخص های مهمتر و دقیقتر برای انتخاب سرآمدان می باشد.

با احترام فراوان

 

43 -3

سید رضا سیدنژاد - ‏۱۳۹۷/۱۱/۰۷

با سلام با توجه به معیار انتخاب این مجلات (IF*Eigenfactor) مجله Physical Review E نیز باید در لیست قرار می‌گرفت. IF * Eigenfactor = 2.284*0.13282 = 0.30336088 با تشکر

پاسخ
پاسخ مسئول سایت :

با سلام

مجله مذکور نه در لیست مجلات نیچر ایندکس قرار دارد و نه از طریق حاصلضرب دو شاخص ضریب تاثیر و آیگن در لیست مجلات برتر قرار می گیرد. کمترین حاصلضرب این دو شاخص در مجلات رشته فیزیک برابر با 1.46 است در حالی که این امتیاز برای مجله PRE برابر با 0.3 است.

 

با تشکر

3 0

سید رضا سیدنژاد - ‏۱۳۹۷/۱۱/۰۹

با سلام نظر به پاسخ مسئول محترم سایت که در پاسخ به نظر اینجانب فرموده بودند کمترین حاصلضرب دو شاخص در مجلات رشته فیزیک 1.46 است، یادآور می‌شوم که کمترین مقدار این کمیت 0.27 بوده و مربوط به مجله EUROPEAN PHYSICAL JOURNAL C می‌باشد که در لیست جدید نیز حضور دارد. با تشکر

پاسخ
پاسخ مسئول سایت :

با سلام مجدد

مجله EUROPEAN PHYSICAL JOURNAL C از طریق لیست مجلات نیچر ایندکس وارد لیست مجلات سرآمدان شده است. همان طور که در آیین نامه نیز مشاهده می شود لیست سرآمدان از ترکیب دو لیست تهیه شده است، لیست مجلات نیچر ایندکس و لیستی که از حاصلضرب دو شاخص آیگن و ضریب تاثیر برای هر رشته و گرایش حاصل شده است.

 

با احترام

17 -46

MOHSEN - ‏۱۳۹۷/۱۱/۰۷

واقعا برای من جای تعجب داره و این لیست خیلی سوال برانگیزه مثلا مجله PHYSICAL REVIEW B که هم ایمپکت بالایی داره و هم ایگن بالایی دارد و ضرب این دو از خیلی از ژورنال های گروه ج بالاتر است اما در گروه د ارزیابی شده است. این مجله برای خیل وسیعی از دانشمندان دنیا بع عنوان مرجع و منبع اصلی کارهای علمیه و یکی از با پرستیژترین مجلات دنیای فیزیک است

پاسخ
پاسخ مسئول سایت :

با سلام

همان طور که در آیین نامه انتخاب مجلات مشاهده می شود، مجلات هر رشته تنها در مقایسه با مجلات همان رشته مقایسه و انتخاب شده اند. علاوه بر این تلاش شده است مجلات عمومی تر در دسته ی حمایتی بالاتر قرار گیرند. یادآور می شویم موسسه Web of Science نشریات را در دسته های مختلف (Category) قرار می دهد، برخی از این دسته‌ها تخصصی و برخی عمومی هستند، مثلا فیزیک دسته هایی مانند زیر دارد:
عمومی:
• PHYSICS, MULTIDISCIPLINARY
تخصصی:
• ASTRONOMY & ASTROPHYSICS
• PHYSICS, CONDENSED MATTER
• PHYSICS, APPLIED
• PHYSICS, ATOMIC, MOLECULAR & CHEMICAL
• PHYSICS, FLUIDS & PLASMAS
فدراسیون با توجه به منابع مالی در نظر داشت فقط از نشریاتی حمایت کند که عمومی بوده و از رشته ها و گرایش های مختلف بتوانند در آنها مقاله منتشر کنند.

در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر می توان با شماره تلفن های فدراسیون تماس حاصل فرمایید.

 

با تشکر

0 -1

مسلم شریفی نیا - ‏۱۳۹۷/۱۰/۲۷

با سلام در مورد میزان تشویقی تخصیص داده شده به مجلات گروه د سوال داشتم. خواستم لطف کنید میزان تشویقی در این مجلات مانند water research چقدر است؟ با تشکر

پاسخ
پاسخ مسئول سایت :

با سلام

بر اساس آیین نامه جدید، به مقالات چاپ شده در مجلات گروه د تشویقی تعلق نمی گیرد و تنها امتیاز سرآمدان برای چاپ مقاله در این مجلات در نظر گرفته می شود. 

 

با احترام

4 -4

علی رستگارپناه - ‏۱۳۹۷/۱۰/۱۹

با درود و وقت بخیر بسیار جای تعجب و تامل دارد این لیست، که امید بود ایرادات لیست قبلی برطرف شده باشد که متاسفانه این گونه نیست. به عنوان مثال عجیب است ژورنال اپلای کاتالیست B با ضریب تاثیر بیشتر از 11 در این لیست نیست. و من الله توفیق

پاسخ
پاسخ مسئول سایت :

با سلام

ضمن تشکر از ثبت پیام جنابعالی، همان طور که در آیین نامه انتخاب مجلات مشاهده می شود ضریب تاثیر و یا شاخص آیگن به تنهایی ملاک ارزیابی نبوده بلکه انتخاب مجلات هر حوزه علمی بر اساس امتیاز حاصل از ضرب این دو شاخص و مقایسه آن با سایر مجلات آن حوزه انجام شده است.

 

با احترام

2 0

هادی - ‏۱۳۹۷/۱۰/۱۶

سلام. من دانشجوی دکتری در خارج از ایران هستم. آیا حمایت مالی چاپ مقالات برتر شامل من هم میشه؟ آگه آره چطور؟ ممنونم از پاسخگوییتون

پاسخ
پاسخ مسئول سایت :

با سلام

تشویقی مقالات به محققان ایرانی که همکاری با یکی از مراکز علمی داخلی داشته و نام آن مرکز را در مقاله خود ثبت کرده باشند تعلق می گیرد. 

 

با تشکر