متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۱۰/۱۵

تعداد بازدید : ۳۳۹

تعداد رای : ۲

فهرست نشریات برتر فدراسیون سرآمدان علمی ایران بروز شد

پس از گذشت 4 سال از اجرای برنامه حمایت از مقالات منتشر شده در نشریات برتر، فدراسیون با ترکیبی از نشریات برتر خود و انتشارات نیچر، فهرست جدیدی از نشریات برتر را انتخاب و در 4 گروه الف، ب، ج و د معرفی کرده است.

فدراسیون سرآمدان علمی ایران در سال 1394 با هدف حمایت از پژوهشگران معتبر کشور، تحت نظر و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری راه‌اندازی شده است. برنامه اصلی این فدراسیون ارزیابی و انتخاب پژوهشگران و محققانی برتر تحت عنوان سرآمدان علمی بوده، که در حال حاضر در مراکز تحقیقاتی دارای فعالیت‌های  پژوهشی معتبر و باکیفیتی می‌باشند.

فدراسیون، معیار خود برای شناسایی سرآمدان علمی را، انتشار دستاوردهای علمی در نشریات برتر قرار داده و فهرست این نشریات را با استفاده از حاصلضرب 2 شاخص IF و Eigen نشریات معرفی کرد. در این راستا 62 نشریه در قالب 3 گروه الف (2 نشریه)،  ب (10 نشریه) و ج (50 نشریه) دسته‌بندی و معرفی شدند. برای ارزیابی و شناسایی سرآمدان، به نویسندگان مقالات منتشر شده در این فهرست به ترتیب امتیازهای 10، 5 و 3 تعلق می‌گرفت که با در نظر گرفتن مجموع امتیاز مقالات و سایر شاخص‌های علمی مانند شاخص اچ، سن علمی، میانگین ارجاعات و ... سالانه سرآمدان علمی شناسایی و معرفی می شدند.

همزمان با اجرای این برنامه، در سال 2015 میلادی موسسه نیچر، با استفاده از مکانیزم نظرسنجی از محققان معتبر دنیا، اقدام به شناسایی و معرفی 68 نشریه بعنوان نشریات برتر کرده است (Nature Index) . از میان این فهرست، 35 نشریه با فهرست نشریات منتشر شده توسط فدراسیون سرآمدان علمی اشتراک داشته‌اند.

پس از گذشت 4 سال از اجرای برنامه، فدراسیون با ترکیبی از نشریات برتر خود و انتشارات نیچر، فهرست جدیدی از نشریات برتر را انتخاب و در 4 گروه الف، ب، ج و د معرفی کرده است.

فهرست نشریات مورد حمایت فدراسیون (از ابتدای سال 2019 میلادی)

نکات ضروری:

مقالاتی که از ابتدای سال میلادی (2019) چاپ و منتشر شوند شامل آیین‌نامه جدید فدراسیون می‌شوند.

مقالات چاپ شده تا پایان سال 2018 شامل آیین‌نامه قبلی می‌شوند و مقالاتی که تاکنون ارسال نشده و حمایت خود را دریافت نکرده‌اند، ضروری است حداکثر تا پایان سال 1397 برای دریافت حمایت ارسال شوند.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)