متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۱۲/۲۶

تعداد بازدید : ۴۹۲

تعداد رای : ۱۹

چاپ مقاله محقق ایرانی در یکی از نشریات نیچر

تیم تحقیقاتی متشکل از آقای دکتر نقوی از دانشگاه شهید بهشتی و چهار محقق از دانشگاه نورت وسترن آمریکا موفق شدند نتایج پژوهش های خود در خصوص افزایش راندمان مواد ترموالکتریک را در نشریه معتبر Nature Communications به چاپ برسانند.

 

اخیراً مقاله دکتر سید شهاب الدین نقوی، عضو هیئت علمی گروه شیمی فیزیک و محاسباتی دانشکده علوم شیمی و نفت دانشگاه شهید بهشتی با همکاری محققانی از دانشگاه نورت وسترن آمریکا در مجله Nature Communications  منتشر شده است. این محققان در این مقاله به طراحی ترکیبات شیمیایی مشابه با PbTe با همترازی نواری ذاتی بالا و انتقال حرارتی شبکه پایین پرداخته اند. در این زمینه می توان اشاره نمود که ترکیب PbTe یکی از شناخته شده ترین مواد برای کاربرد ترموالکتریک می باشد، اما بهبود خاصیت ترموالکتریک بسیار مشکل است که سال ها محققان را درگیر کرده است. در این مقاله با استفاده از روشهای محاسباتی ماده توابع چگال و الهام گرفتن از ساختار PbTe توانسته اند مواد جدیدی را طراحی کنند که راندمان ترموالکتریک بالاتری نسبت به PbTe داشته باشند.

 

لازم به ذکر است که این مجله دارای ضریب تاثیر IF=12.3 بوده و بر اساس طبقه بندی پایگاه sjr ، جز 10 نشریه برتر در بین کل نشریات در همه حوزه های شیمی قرار گرفته است.

 

این مقاله به صورت Open Access و در شماره 12 فوریه 2019 این نشریه به چاپ رسیده است. برای مشاهده اطلاعات کامل این پژوهش، لینک مقاله را کلیک نمایید. 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)