متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۰۱/۱۶

تعداد بازدید : ۲۳۱

تعداد رای : ۲

ساخت سلول مصنوعی که انرژی خود را با فوتوسنتز تامین می‌کند

یک گام بزرگ دیگر در رابطه با سلول‌های مصنوعی‌ای که درون آزمایشگاه ساخته شده‌اند برداشته‌ شده است. پژوهشگران سلول‌هایی گسترش داده‌اند که می‌تواند انرژی شیمیایی مورد نیاز خود را تولید کرده و بخشی از ساختمان خود را سنتز کنند.

پژوهشگران سلول‌هایی گسترش داده‌اند که می‌تواند انرژی شیمیایی مورد نیاز خود را تولید کرده و بخشی از ساختمان خود را سنتز کنند. این ویژگی باعث می‌شود تا این سلول‌های مصنوعی بیشتر طبیعی و بیولوژیکی باشند. سلول‌هایی که می‌توانند واحدهای پایه‌ی خود را بطور طبیعی ساخته و سامان دهند.

 

این پژوهش نه تنها کمک می‌کند تا متوجه شویم چگونه سلول‌های واقعی کار می‌کنند بلکه برای پژوهش‌های دیگری مانند تلاش برای ساخت اعضای مصنوعی بدن حیاتی است.

 

به گفته‌ی یوتتسو کوروما از دانشگاه توکیو: «مدت‌ها برای ساخت سلول‌های مصنوعی زنده تلاش کردم، به ویژه بر روی غشاء‌ها تمرکز کرده‌ام. در این کار، سلول‌های مصنوعی در غشاء‌های لیپید پیچیده شدند و در ساختارهای غشائیِ کوچک درون آنها قرار گرفتند. در این وضعیت، غشاء سلول مهمترین وجهه تشکیل یک سلول است.»

 

غشاء‌های لیپید شامل پروتئین‌های ای‌تی‌پی سنتاز و باکتریورودوپسین است که از سلول‌های زنده بدست آمده‌اند. این غشاء‌ها برای کارهای ترکیبی طراحی شده‌اند که از انرژیِ نوری برای تولید اختلاف انرژی درون سلول استفاده می‌کنند و سپس از آن اختلاف انرژی برای ساختِ مولکول‌ها و پروتئین‌های بیشتر بهره می‌برند. در طول آزمایش، روند فوتوسنتز مطابق با انتظار دانشمندان پیش رفت. سلول‌های مصنوعی با ساخت پیامرسان‌های RNA از DNA و سپس ساخت پروتئین از mRNA توانستند مانند سلول‌های واقعی عمل کنند.

 

ویژگی کلیدی، توانایی سلول‌ها برای تولید انرژی و انجام سنتز است که منجر به تولید سلول‌های مصنوعی مستقل که خود می‌توانند پایدار بمانند می‌شود.

 

در حالیکه این مطالعه نتوانست گستره‌ی کاملِ پروتئین‌هایی که یک سلول واقعی تولید می‌کند را بسازد اما پژوهشگران فکر می‌کنند که با یک روش پیشرفته‌تر اینکار امکانپذیر باشد. پژوهشگران معتقدند که پژوهش‌هایشان ممکن است برای مطالعات پروتوسل که گمان می‌رود پیشتاز سلول‌های مدرن باشند مفید است. اگر همانطور که این پژوهش نشان می‌دهد دو غشاء پروتئینی بتوانند به اندازه‌ی کافی انرژی تولید کنند که بیان ژن را ممکن سازد بنابراین پروتوسل‌ها ممکن است بتوانند از نور استفاده کرده و تبدیل به سلول‌های مدرن شوند.

 

مزایای دیگر این پژوهش دامنه‌ی گسترده‌ای از دارورسانی گرفته تا گسترش سنسورهای فوق-هوشمند را شامل می‌شود و کاربردهای دیگری نیز در آینده وجود خواهد داشت. سیستم مصنوعیِ فوتوسنتز راه را برای تولید سلول مصنوعی مستقل انرژتیک هموار می‌کند.

 

نتایج این پژوهش در مجله نیچر کامیونیکیشن به چاپ رسیده است و از طریق لینک مقاله قابل دسترسی است.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)