متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۰۲/۲۴

تعداد بازدید : ۲۰۶

تعداد رای : ۱

ساخت پلاستیکی که کاملا قابل بازیافت است

از زمان اختراع پلاستیک تاکنون این مشکل وجود داشته است که این ماده معمولا قابل بازیابی نیست. پلاستیک‌ها در انواع و مدل‌های مختلف آسیب‌های زیست محیطی زیادی را به طبیعت وارد آورده‌اند. اما نوع جدیدی از پلاستیک که به تازگی اختراع شده، ممکن است بتواند تمام این مشکلات را حل کند. پژوهشگران در دانشگاه برکلی موفق به طراحی یک نوع پلیمر پلاستیکی جدید شده‌اند که به سادگی می‌تواند به اجزای کوچکتر شکسته شده و دوباره از نو ساخته شود.

 

به گفته‌ی پیتر کریستنسن: «بیشتر پلاستیک‌ها برای بازیابی ساخته نمی‌شوند. اما ما راهی را پیدا کرده‌ایم که از این راه می‌توان پلاستیک‌هایی ساخت که از منظر مولکولی قابل بازیابند».

تمام پلاستیک‌ها کم و بیش اجزاءِ تکرار شونده‌ای (مونومرها) از یک ترکیبِ ارگانیک هستند. این مولکول‌های تکرار شونده می‌توانند با بسیاری از مواد شیمیایی ترکیب شوند و همین امر باعث شده که محصولات پلاستیکی بسیار زیادی در حال حاضر در دسترس باشد. در حال حاضر شاید بتوان پلاستیک‌هایی که برای نگه داشتن آب استفاده می‌شوند را بازیابی کرد اما پلاستیک‌های گرما سخت (ترموست) قابل بازیابی نیستند. تاکنون تلاش‌های زیادی برای بازیابیِ این نوع پلاستیک‌ها صورت گرفته است اما این نوع تلاش‌ها باید نهایتا مقرون به صرفه باشد. این پلاستیک جدید تولید شده در برکلی چنین ویژگی‌هایی را دارد.

 

با سر هم کردنِ مونومرهای این پلاستیکِ خاص، نوعی پلاستیک به نام PDK تولید می‌شود که پیوندهایش تنها با 12 ساعت اسیدشویی می‌توانند از بین بروند. «به وسیله‌ی PDKها پلاستیک‌هایی با پیوندهای غیرقابل حل، توسط پلاستیک‌هایی با پیوندهای قابل حل جایگزین می‌شوند در نتیجه پلاستیک‌ها بسیار راحت‌تر بازیافت می‌شوند». به طور کلی پژوهشگران علاقه دارند تا چرخه‌ی پلاستیک را از خطی بودن به دایره‌ای تغییر دهند. این پژوهش فرصتی فراهم می‌کند تا پلاستیک وارد یک چرخه‌ی بازیاب شود.

 

در حال حاضر تلاش‌ها برای بازیافت بسیار ناامید کننده است. درحالی که کشورهایی وجود دارند که تمام تلاش‌شان را برای بازیافت می‌کنند ولی کشوری مانند آمریکا تنها یک چهارم از بازمانده‌های PET خود را می‌تواند بازیافت کند. دولتمردان همواره می‌توانند با اتخاذ تدابیری راه را برای بازیافت فراهم کنند اما در نهایت این پول است که حرف اول را می‌زند. تلاش‌های زیادی برای حل معزل پلاستیک در حال انجام است مثلا در ابتدای امسال پژوهشگران موفق شدند پلاستیک را به سوخت تبدیل کنند.

 

هر چند راهی طولانی برای استفاده از PDK برای بازیافت پلاستیک باقی مانده است اما به نظر می رسد که آینده‌ی پلاستیک به گونه‌ای باشد که پلاستیک را بتوان بطور مقرون به صرفه بازیافت کرد.

 

نتیجه این پژوهش در مجله  Nature Chemistry به چاپ رسیده است. برای مشاهده آن، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)