متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۰۴/۱۶

تعداد بازدید : ۲۱۲

تعداد رای : ۶

پراجاع ترین مقاله تاریخ علم: روشی برای اندازه‌گیری پروتئین‌ها

بررسی‌ها نشان می‌دهد مقاله منتشر شده در نشریه The Journal Of Biological Chemistry با بیش از 300 هزار ارجاع، پراجاع‌ترین مقاله تاریخ علم می‌باشد. این مقاله که به ارائه روشی نوین برای اندازه‌گیری پروتئین‌ها می‌پردازد توسط، Oliver H. Lowry از دانشگاه واشنگتن در سال ۱۹۵۱ منتشر شده است.

 

پایگاه داده Web of Science با گردآوری اطلاعات بیش از 43 میلیون مقاله (Article و Review) از ابتدای سال 1900 میلادی به یکی از بزرگترین بانک داده اطلاعات علمی جهان تبدیل شده است. در این بانک اطلاعات بسیار مفیدی شامل عنوان مقاله، اطلاعات نویسندگان، سال چاپ، تعداد ارجاعات به هر مقاله، عناوین مقالات ارجاع دهنده و ... گردآوری شده است. با مرتب کردن مقالات موجود در این بانک براساس تعداد ارجاع، مقاله منتشر شده در نشریه The Journal Of Biological Chemistry با بیش از 300 هزار ارجاع، پراجاع‌ترین مقاله تاریخ علم می‌باشد.

 

اندازه‌گیری پروتئین‌ها با انواع روش‌ها؛ شامل کِجلدال، برادفورد، بیوره و لوری انجام می‌شود. روش لوری بعنوان یک روش رنگ سنجی بوده که با استفاده از معرف فولین فنول برای اندازه‌گیری پروتئین‌ها ارائه شده است. در این روش، با استفاده از معرف فولین و بررسی تغییر شدت رنگ توسط اسپکتروفتومتر میزان پروتئین‌ها اندازه‌گیری می‌شود.

 

این روش نسبتاً دارای حساسیت بالایی است اما نسبت به سایر روش‌های اندازه‌گیری پروتئین‌ها مستعد تداخل مواد و ترکیبات بسیاری است که اغلب در بافرهای تهیه پروتئین‌ها به کار می‌روند. این مشکل یکی از محدودیت‌های استفاده از این روش در اندازه‌گیری پروتئین‌ها می‌باشد. بعلاوه، تفاوت مقدار رنگ در پروتئین‌های مختلف و متناسب نبودن دقیق رنگ ایجاد شده با غلظت پروتئین از دیگر معایب این روش است. با اینحال، این روش دارای مزایای زیادی از جمله اندازه­گیری تعداد زیادی نمونه­ی­ پروتئینی مشابه، اندازه­گیری مقادیر بسیار کم پروتئین، روش ساده و آسان جهت انجام آنالیزها در مقیاس کوچک، ۲۰-۱۰ مرتبه حساس‌تر از تشخیص با نور UV و گستردگی استفاده از آن در علم بیوشیمی می­باشد.

 

مجموعه این مزایا این روش را به رایج­ترین و پرکاربردترین روش اندازه‌گیری پروتئین‌ها در کارهای تحقیقاتی تبدیل کرده و باعث شده مقاله منتشر کننده این روش، پرارجاع‌ترین مقاله چاپ شده تاریخ علم شود.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha