متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۱۱/۲۹

تعداد بازدید : ۱۸۵

تعداد رای : ۱

از بین ‌بردن باکتری‌ها را با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های جدید و متفاوت

یک گروه جدید آنتی‌بیوتیک که از راهی ویژه برای حمله به باکتری بهره می‌برد کشف شده است؛ این کشف امید برای مبارزه با "مقامت باکتری‌ها در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها" که یک تهدید جهانی قلمداد می‌شود را زنده کرده است.

مکانیزمی که آنتی بیوتیک داخل غشای باکتری نفوذ می‌کند به این شکل است که باکتری دارای بار الکتریکی منفی به سمت دارو با بار الکتریکی مثبت کشیده می‌شود. در شرایط مقاومت آنتی‌بیوتیکی، غشای باکتریایی همچون مانعی در برابر آنتی بیوتیک عمل کرده و اجازه نمی‌دهد دارو به داخل باکتری نفوذ کند. در شرایط عادی شاهد این اتفاق نیستیم زیرا غشا به اندازه‌ای نازک است که مانعی برای آنتی بیوتیک به حساب نمی‌آید. در واقع در شرایط مقاومت آنتی بیوتیکی غشای باکتری سخت‌تر شده و نفوذ به آن سخت‌تر می‌شود. همچنین بار الکتریکی منفی باکتری ضعیف‌تر شده و به سختی می‌تواند به سمت آنتی بیوتیک با بار الکتریکی مثبت کشیده ‌شود.

 

حالا این "کاربومیسینِ" تازه‌کشف‌شده به همراه "کامبلستتین" کمترشناخته‌شده برای کشتن باکتری‌ها از یک روش کاملا جدید استفاده می‌کنند. این کشف از بررسیِ یک خانواده از باکتری‌هایی به نام «گلی‌کوپتادز» که از باکتری‌های خاک تهیه می‌شوند بدست آمده است. پژوهشگران دریافتند که این آنتی‌بیوتیک‌ها در موش می‌تواند از عفونت‌های حاصل‌شده از استافیلوکوکوس که دسته‌ای از باکتری‌ها هستند که می‌توانند عفونت‌های جدی ایجاد کنند جلوگیری کند.

 

به گفته‌ی "بِث کالپ" از دانشگاه مک‌مستر «باکتری دارای یک دیوار در اطراف سلول‌هایش است که به آن حالت می‌دهد و منبع استحکامش به‌حساب می‌آید. آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند پنی‌سیلین با جلوگیری از تشکیل دیواره باعث نابودیِ باکتری‌ها می‌شوند. اما آنتی‌بیوتیک‌هایی که ما کشف کرده‌ایم در واقع معکوس عمل می‌کنند. آنها از فروپاشی دیواره‌ی باکتری‌ها که برای تکثیر باکتری حیاتی است جلوگیری می‌کنند. این فروپاشیِ دیواره‌ی سلول برای تکثیر سلول، شکسته شدن و گسترش آن حیاتی است. اگر به‌طور کلی از شکست دیوار جلوگیری شود مانند این است که سلول در یک زندان گیر افتاده و توانایی گسترش و تکثیر را از دست می‌دهد.»

 

پژوهشگران با بررسیِ انواع خانواده‌های گلی‌کوپتایت ژن‌های آن دسته از آنتی‌بیوتیک‌هایی که باکتری‌ها در مقابل آنها از خود به مرور مقامت نشان نمیدادند را بررسی کردند؛ به امید اینکه این دسته از آنتی‌بیوتیک‌ها راهی متفاوت از آنتی‌بیوتیک‌های شناخته شده برای از بین بردنِ باکتری‌ها بکار می‌برند. پژوهشگران احتمال دادند که اگر ژن‌های این آنتی‌بیوتیک‌ها متفاوت باشد شاید روشی که باکتری‌ها را نابود می‌کنند نیز متفاوت باشد.

 

با استفاده از تکنیک‌های تصویربرداریِ جدید این تیم پژوهشی ثابت کرد که دیواره‌ی باکتری محل اصلیِ فعالیت این آنتی‌بیوتیک‌های جدید است. به گفته‌ی کالپ « این روش جدید می‌تواند برای آنتی‌بیوتیک‌های دیگر نیز بکار گرفته شود و به ما کمک کند تا آنتی‌بیوتیک‌های جدید با مکانیزم‌های فعالیت جدید را کشف کنیم. ما یک آنتی‌بیوتیک کاملا جدید در این مطالعه کشف کردیم اما بعد از آن چند آنتی‌بیوتیک جدید در خانواده‌ی مشابه کشف کردیم که از مکانیزم یکسانی برای نابودیِ باکتری‌ها استفاده می‌کند.»

 

نتایج این پژوهش در نشریه نیچر به چاپ رسیده است. برای مشاهده جزئیات آن، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha