متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۱۲/۰۳

تعداد بازدید : ۱۷۳

تعداد رای : ۳

روشی جدید در هدف قرار دادنِ همه‌ی ویروس‌ها

پژوهشگران از داروی ضدویروس جدیدی پرده برداشتند که می‌تواند برای درمان بسیاری از بیماری‌های عفونی مورد استفاده قرار بگیرد.

شیوع ویروس کرونا در روزهای اخیر نشان داد که ویروس‌ها یک تهدید همیشگی برای انسان‌ها هستند. واکسن‌ها برای مقابله با ویروس‌ها گسترش داده شده و استفاده می‌شوند اما روند ساخت واکسن بسیار طولانی بوده و از همه‌ی کسانی که نیاز به کمک دارند مراقبت نمی‌کند و در نتیجه مردم در مقابل ویروس‌های جدید آسیب‌پذیر هستند.

 

حالا "فاطمه علی‌اقدم" پژوهشگرِ بیمارستان عمومی ماساچوست (MGH) به همراه همکارانش از یک داروی ضدویروس جدیدی پرده برداشته که می‌تواند در مقابل بسیاری از بیماری‌های ویروسی بکار برده شود. این روش پتانسیل تولید یک داروی جهانی برای مبارزه با ویروس‌ها را داراست. پژوهش‌های این گروه پیشنهاد می‌کند که پروتئین آرگونوت (AGO4) در واقع پاشنه‌ی آشیلِ ویروس‌ها است.

 

 AGO4 یکی از اعضای پروتئین‌های AGO است. تا به امروز شواهد کمی از اهمیت این پروتئین‌ها در دسترس بود. حالا این پژوهش نشان می‌دهد که AGO4 نقشی کلیدی در محافظت از سلول‌ها در مقابل ویروس ایفا می‌کند. به خصوص این پروتئین در سلول‌های پستانداران به عنوان ضدویروس عمل می‌کند. این گروه اثرات ضدویروسِ پروتئین‌های آرگونوت زیادی را بررسی کرد و متوجه شد که تنها سلول‌هایی که کمبود AGO4 دارند در مقابل ویروس‌ها بسیار آسیب‌پذیرند. به بیان دیگر در صورت کم بودن مقادیر AGO4 در سلول پستانداران، آنها بسیار مستعدِ بیماری‌های ویروسی می‌شوند.

 

پژوهشگران MGH عقیده دارند که بالا بردن مقادیر AGO4 در بدن، کارکردِ سیستم ایمنی را در مقابل بیماری‌های ویروسی مختلف تقویت می‌کند. هدف اصلی این است که راهکارِ سیستم ایمنی بدن در مقابل ویروس را به طور کامل متوجه شویم در نتیجه می‌توان درمان‌هایی که در مقابل گستره‌‌ی زیادی از ویروس‌ها موثر است را گسترش داد و اینکار از تهیه‌ی یک واکسن برای ویروس موثرتر و کاراتر است.

 

پستانداران داری چهار پروتئین آرگونوت هستند (1-4) که با خاموش کردنِ ژن‌ها فعالیت می‌کنند و این پروتئین‌ها در بسیاری از گیاهان هم یافت می‌شود. این پروتئین‌ها RNAiها و microRNAها هستند که مهمترین مکانیزمهای ضدویروسی گیاهان به شمار می‌روند. مطالعه‌‌ی موش‌های مبتلا به آنفلونزا نشان‌داد که حیوانات دارای کمبود AGO4 سطح ویروس بسیار بالاتری دارند.

 

گام بعدی این است که متوجه شویم که این روش در مقابل چه گستره‌ای از ویروس‌ها موثر خواهد بود. سپس لازم است روش‌های ارتقاء بخشیدنِ AGO4 در بدن را بررسی کنیم تا با اینکار از مردم در مقابل ویروس‌ها محافظت کنیم.

 

نتایج این پژوهش در مجله سل به چاپ رسیده است. برای مشاهده جزئیات آن، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha