متن مقاله

تاریخ مقاله : ۱۳۹۴/۱۰/۲۰

تعداد بازدید : ۵۱۷۷

تعداد رای : ۱۵

نوبلیستهای فیزیک مقالات خود را کجا منتشر کردند؟

این افراد بیش از 1100 مقاله در 17 سال گذشته منتشر کرده‌اند. برخلاف برندگان نوبل شیمی که بیشتر مقالات خود را در مجلات میان رشته‌ای مانند نیچر و ساینس منتشر کرده‌اند، برندگان نوبل فیزیک مقالات خود را در حوزه‌های فیزیک و تخصصی‌تر منتشر کرده‌اند، بنحوی که 4 تن از این افراد هیچ مقاله‌ای در نیچر و یا ساینس منتشر نکرده‌اند.

با توجه به جایگاه خاص محققان نوبلیست در عرصه پیشرفت علمی بر آن شدیم تا به بررسی جایگاه علمی آنان به خصوص درزمینه انتشار مقالات دارای نمایه بین‌المللی بپردازیم. در این راستا کارنامه علمی عده‌ای از دارندگان نوبل فیزیک( ۸ نفر) از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ مورد بررسی قرار گرفته است و به نشریات حاوی مقالات آن‌ها توجه ویژه‌ای گشته است.
نتایج به‌دست‌آمده در موارد زیر خلاصه می‌گردد: 


• اکثر دارندگان نوبل در 17 سال اخیر مقالات نسبتا کمی را منتشر کرده‌اند. (میانگین ۹ مقاله در سال )
• تعداد ارجاع به مقالات دارندگان نوبل عدد بالایی است. ( میانگین ۴۱۸ ارجاع در سال )
• بیشترین تعداد ارجاع در اکثر مواقع مربوط به مقالاتی است که با جایزه نوبل آنان در ارتباط است.
• بیشترین تعداد مقاله دارندگان نوبل به ترتیب به نشریات زیر تعلق می‌گیرد:


a) APPLIED PHYSICS LETTERS
b) JOURNAL OF CRYSTAL GROWTH
c) ASTROPHYSICAL JOURNAL


• در میان نشریات مشترک میان دارندگان نوبل نشریه
PHYSICAL REVIEW LETTERS بیشترین تعداد مقاله چاپ‌شده و اشتراک را دارد. پس‌ازآن نشریه NATURE قرار دارد.
• در میان دارندگان نوبل فیزیک، تنها یک فرد مقالات خود را در مجله معتبر SCIENCE به چاپ رسانده است.
• مجلات گروه «ب» هیچ سهمی در مقالات چاپ‌شده دارندگان نوبل ندارند.


در انتهای گزارش به بررسی تعداد مقالات این هشت نوبلیست در نشریات منتخب فدراسیون پرداخته‌ایم. خاطرنشان می‌کنیم نشریات برتر به سه گروه الف، ب و ج طبقه‌بندی می‌شوند. گروه الف شامل دو نشریه NATURE و SCIENCE هستند. گروه ب شامل 10 نشریه و گروه ج شامل 50 نشریه هستند. جمع این موارد 62 نشریه است. 


نتایج حاکی از آن است که این هشت نوبلیست جمعا در ۱۰ نشریه منتخب مقاله دارند. برایان پاول اشمیت جمعا در این نشریات تعداد ۵۸ مقاله، سال پرلموتر تعداد ۵۲ مقاله، دیوید جفری واینلند تعداد ۳۷ مقاله، سرژ هاروش تعداد ۱۹ مقاله، فرانسوا انگلرت تعداد ۱ مقاله، ایسامو آکاساکی تعداد ۱۲ مقاله، هیروشی آمانو تعداد ۱۵ مقاله و شوجی ناکامورا تعداد ۶ مقاله دارد. تعداد مقاله میانگین در نشریات منتخب به ازای هر فرد ۲۵ مقاله است و میانگین درصد این مقالات از کل مقالات به ازای هر فرد ۱۷ درصد می‌باشد

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)

نظرات

4 0

S - ‏۱۳۹۵/۰۶/۱۶

Applied Physics Letter جزو نشریات برتر در حوزه فیزیک می باشد. جای تعجب و تأسف دارد که در لیست مقالات شما برای حمایت تشویقی قرار نمی گیرد!

پاسخ
پاسخ مسئول سایت :
با سلام و تشکر از نظر شما

در سال اول اجرای برنامه های فدراسیون سرآمدان، لیست مجلات بر اساس شاخص کمی ضریب تاثیر و شاخص کیفی آیگن رده بندی شده اند که در لیست جدید با اندکی تغییرات در نحوه امتیازدهی به مجلات، بسیاری از نواقص لیست مجلات برطرف گردید. مجله مذکور نیز در لیست جدید قرار دارد و به محض تایید نهایی واعلام در سایت فدراسیون لیست جدید را مشاهده خواهید نمود.

با احترام فراوان
3 0

رضا - ‏۱۳۹۵/۰۶/۱۵

انتخاب مجلات صرفا بر اساس impact factor و eigenfactor مجلات محدودی در برخی حوزه ها در بر می گیرد و نگاهی به مجلات مورد حمایت نشان می دهد اکثرا در موضوعات پزشکی و زیستی هستند در حالیکه در برخی رشته ها هیچ مجله ای وجود ندارد. بهتر بود فدراسیون مجلات چند درصد برتر در هر دسته موضوعی را برای حمایت انتخاب می کرد.

پاسخ
پاسخ مسئول سایت :
با تشکر از مشارکت شما در این برنامه

لیست جدید که بزودی اعلام خواهد شد شامل سایر حوزه های علوم پایه نیز خواهد بود.

با احترام
4 -1

نیک عمل - ‏۱۳۹۵/۰۵/۲۸

نشریه APPLIED PHYSICS LETTERS استاندارد خوبی دارد و سرعت روند داوری اش هم خوب است اما خوب است بدانیم که نوبلیستها مقالات کلیدی خود را کجا چاپ می کنند؟

پاسخ
9 -7

عسگری - ‏۱۳۹۴/۱۰/۳۰

سلام وقتی یشترین تعداد مقاله دارندگان نوبل فیزیک در مجله APPLIED PHYSICS LETTERS چاپ شده است، پس این مجله هم باید در نشریات گروه ج قرار میگرفت.

پاسخ