متن مقاله

تاریخ مقاله : ۱۳۹۴/۰۶/۰۳

تعداد بازدید : ۶۵۴۳

تعداد رای : ۸

اقبال جامعه‌ی علمی جهانی به یک مقاله، شاخص تحقیق سرآمد

تعداد کل ارجاعات به یک مقاله (صرفنظر از اینکه در چه مجله ای چاپ شده) نشان دهنده میزان اهمیت، اثر بخشی علمی و کارآیی آن مقاله بوده و چناچه تعداد ارجاعات به آن مقاله بسیار زیاد باشد، دلیل بر سرمشق نویسی، سرآمد بودن و نوزائی تفکر نویسنده آن مقاله می باشد.


شناسایی افراد توانمند علمی (محققان سرآمد) جهت دستیابی به مرجعیت علمی، علاوه بر شاخصهای تعیین شده در آیین نامه اجرایی، یعنی چاپ مقاله در مجلات معتبر، شاخص زیر نیز می تواند بعنوان یکی دیگر از معیارهای اصلی شناسایی محققان سرآمد به آن آئین نامه اضافه گردد.


یکی از مشخصات یک تحقیق علمی شاخص و سرآمد، میزان توجه و اقبال جامعه ی علمی جهانی هم صنف به آن مقاله علمی می باشد. بنابراین تعداد کل ارجاعات (Citation) به یک مقاله (صرفنظر از اینکه در چه مجله ای چاپ شده) نشان دهنده میزان اهمیت، اثر بخشی علمی و کارآیی آن مقاله بوده و چناچه تعداد ارجاعات به آن مقاله بسیار زیاد باشد، دلیل بر سرمشق نویسی، سرآمد بودن و نوزائی تفکر نویسنده آن مقاله می باشد. زیرا این مقالات با کیفیت هستند که به مجله وجاهت داده و ضریب تاثیر مجله را تعیین می کنند والا مجله به خودی خود وجاهتی ندارد. لذا با در نظر گرفتن این معیار می توان تعدادی ناچیز از محققان سرآمد کشور را نیز شناسایی و مورد حمایت قرار داد. 


لازم به ذکر است که تعداد بسیار زیاد ارجاعات به یک مقاله موضوعی اتفاقی نیست و یکی از معیارهای بسیار قاطع برای شناسایی محقق سرآمد می باشد. ای بسا مقاله ای در مجله ای در بین پنجاه مجله برتر دنیا منتشر شود، ولی مورد اقبال جامعه ی علمی کمتر قرار گیرد و تعداد ارجاعاتش شایسته مجله ی مربوطه نباشد.


حال با توجه به این شاخص و با توجه به مقالات چاپ شده توسط محقیقین ایرانی، در طول تاریخ علم کشور، معیار زیر نیز برای شناسایی محققان سرآمد پیشنهاد می گردد.


* نویسنده مسئول (Corresponding Author) مقاله حتما محقق ایرانی باشد.


* آدرس نویسنده مسئول مقاله حتما آدرس ایران باشد.


* سهم ارجاعات خودی از کل ارجاعات به مقاله حداکثر بیش از ده درصد ارجاعات به مقاله نباشد. در این صورت تعداد ارجاعات خودی مازاد از کل ارجاعات کسر و سپس ملاک عمل قرار گیرد. یعنی اگر کل ارجاعات به یک مقاله ی محققی 1000 ارجاع باشد، حداکثر صد ارجاع می تواند خودی باشد و بیش صد ارجاع خودی از هزار ارجاع کسر گردیده و سپس رتبه ایشان تعیین می گردد.


* این امتیاز برای هر مقاله و هر رتبه حداکثر سه سال اختصاص داده می شود، در صورت ارتقاء رتبه (ج به ب و ب به الف) به رتبه ی بالاتر و یا برای رتبه ی الف افزایش سالانه یک صد ارجاع غیر خودی پس از سه سال، حمایت استمرار می یابد.


* چنانچه تعداد ارجاعات به مقاله ای بالاتر از 1000 ارجاع باشد، محقق سرآمد جزو محققان گروه الف آیین نامه قرار گیرد.


* چنانچه تعداد ارجاعات به مقاله بین 999 تا 750 ارجاع باشد محقق سرآمد جزومحققان گروه ب آیین نامه قرار گیرد.


* چنانچه تعداد ارجاعات به مقاله بین 749 تا 500 ارجاع باشد محقق سرآمد جزو محققان گروه ج آیین نامه قرار گیرد.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha

نظرات

2 0

محمدعلی زلفی گل - ‏۱۳۹۴/۰۷/۱۰

با سلام و عرض ادب و احترام خدمت عزیزان به ویژه دوست عزیزی که کامنت و نظر دادند به عرض می رساند، بر خلاف نظر جنابعالی منظور اینجانب تنها ملاک انتخاب محققان سرآمد، این پیشنهاد اینجانب نیست، بلکه منظور یکی از ملاک ها ی انتخاب باشد و به ملاک ها ی آئین نامه ی موجود سرآمدان اضافه گردد. بدون شک ملاکی کیفی می باشد که حداقل به اندازه چاپ یک مقاله در مجله های برتر دنیا اثر بخش هست. فکر می کنم جنابعالی هم با این پیشنهاد موافق باشید.

پاسخ
1 -1

/ ناشناس / - ‏۱۳۹۴/۰۷/۰۹

با سلام و عرض ادب و احترام: از دوست بزرگواری که کامنت بر روی پیشنهاد اینجانب گذاشتند سپاسگزارم، اینجانب صرفا این پیشنهاد را به عنوان تنها ملاک معرفی نکردم، بلکه یک ملاکی مثل چاپ مقاله در پنجاه مجله ی برتر دنیا معرفی کردم، و این مورد به موارد انتخاب در آئین نامه اضافه گردد. کاملا درست هست، تعداد کمی این شرط را دارند. اما به نظرم یک معیاری پسندیده، کیفی و اثر بخش می باشد. از تذکر دوست عزیز تشکر می کنم.

پاسخ
5 0

/ ناشناس / - ‏۱۳۹۴/۰۶/۲۲

فکر نمی کنم در ایران به تعداد انگشتان دست افرادی داشته باشیم که مقاله ای با بیش از 500 ارجاع داشته باشند در نتیجه با معیارهای شما اصولا کسی نمی تواند محقق سرامد باشد. در ضمن ارجاع به مقاله در بلند مدت داده می شود و ممکن است مقاله مهمی امروز چاپ شود ولی 5 سال و یا بیشتر بعد تعداد ارجاعات به 500 برسد.

پاسخ