متن مقاله

تاریخ مقاله : ۱۳۹۴/۰۶/۱۰

تعداد بازدید : ۱۲۳۸۴

تعداد رای : ۳۷

نکات و یا تناقض‌هایی در معرفی مجلات برتر* در لیست مجلات گروه ج، جای مجله Carbon با ضریب تاثیر بالاتر از 6 که معتبرترین مجله تخصصی در زمینه مواد کربنی از قبیل گرافن، نانو لوله های کربنی،‌ فولرن و ساختار های الماسی است، خالی است.


* مجله Small با ضریب تاثیر 8.368 نیز در لیست مجلات گروه ج دیده نمی شود.


* اگر چه مجلات زیستی و یا پزشکی زیادی در این فهرست دیده می شوند اما نام مجله Biomaterials با ضریب تاثیر 8.557 نیز در لیست مجلات درجه سوم دیده نمی شود.


* از انتشارات RSC دو مجله CHEM SOC REV و J MATER CHEM ذکر شده اند، اما نام مجله Nanoscale از قلم افتاده است،


* اگرچه JACS مجله بسیار وزینی است اما قطعا بالاتر از مجلات ACS Nanoو Nano Lett که از همین انتشارات است قرار نمی گیرد، بنابراین پیشنهاد می شود این مجله در لیست مجلات گروه ج (و نه دوم) قرار بگیرد،


* پیشنهاد می شود بین مقالات مروری و مقالاتی که بر اساس داده های استخراج شده توسط محقق منتشر می شود تفاوت قائل شویم. به عنوان مثال اگر چه ضریب تاثیر مقالات مروری بالاست،‌ اما نباید در گروه ب دسته بندی شوند. این کار باعث خواهد شد عده زیادی از محققین به سمت انجام کارهای مروری با مشارکت ظاهری مولفین خارج از کشور اقدام کنند که باعث کمرنگ شدن انجام کارهای تحقیقاتی اصیل در داخل کشور خواهد شد،


* در مورد مجلات زیر مجموعه Nature نیز بهتر است تمامی مجلات این انتشارات (به جز موارد جدید آن مانند Nature Communication که Open access می باشد و انتشار در آن با پرداخت وجه امکان پذیر است) در گروه ب و تحت عنوان یک نام دسته بندی شوند. این کار باعث می شود تعداد مجله با کیفیت و تنوع بیشتر در دسته سوم داشته باشیم. چنین کاری در مورد مجلات زیر مجموعه Adv Mater (مثل Adv Health Mater و مثلا J PHYS CHEM)   نیز قابل انجام است.


* پیشنهاد می شود در لیست مجلات گروه ج از مجلات با ضریب تاثیر کمتر از 4 یا حتی نزدیک 4 صرف نظر کنیم (مثل PLOS ONE، J BIOL CHEM ، PHYS REV B وAPPL PHYS LETT)  در غیر اینصورت لیست بلند بالایی از مجلات در بخش ها،‌ موضوعات و رشته های مختلف را می توان در این حوزه معرفی کرد. در عوض مجلات زیر قابلیت اضافه شدن به لیست را دارند:


       • ACS Applied Materials & Interfaces

       • ACS Catalysis

       • ACS Macro Letters

      • ACS Chemical Biology

      • ACS Synthetic Biology

      • Nano Energy

      • Nano Research

      • Nanotoxicology

      • Nanomedicine-Nanotechnology Biology and Medicine
نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha

نظرات

0 0

رضا - ‏۱۳۹۶/۰۱/۰۹

بنده با نویسنده موافقم ک جکس در رده بالاتری از نانولترز و acs nano قرار نمیگیره بنابراین یا باید اون بیاد تو گروه ج یا این دوتا برن گروه ب. بعلاوه خیلی عجیبه که پی آر ال تو گروه ج باشه. این مجله محل چاپ مقالات مربوط ب جایزه نوبل فیزیکه. حتی یجورایی نزدیک به نیچر و ساینس هستش. اینکه مجلات ایمپکت زیر 4 حذف بشه اصلا معقولانه نیست. آخه چطور نویسنده میگه پی آر بی حذف بشه ولی nanoscale و nano research به لیست اضافه بشن. تو استرالیا فیزیکال ریویو ب یکی از معتبرترین مجلات برای حتی رشته های مهندسی حساب میشه، اصلا این مجله قابل قیاس با دوتا مجله ذکر شده نیست. در نهایت لیست مقالات باید همه رشته ها رو در بر بگیره. پس منطقیه ک بهترین مقالات رشته های مهندسی و فیزیک و شیمی و... لیست بشن و تو فهرست قرار بگیرن. ایمپکت روش مناسبی برای رتبه بندی نیست، چون مجلات مهندسی ایمپکتای بالایی ندارن. حتی بهترین مجلات فیزیک هم نسبت ب مجلات معمولی شیمی ایمپکت پایینتری دارن. اگر اینجوری پیش بره در نهایت فقط مجلات شیمی و پزشکی تو لیست باقی میمونن!!

پاسخ
3 0

روح اله عشیری از دانشگاه صنعتی اصفهان - ‏۱۳۹۵/۰۴/۱۵

به نظر می رسد توزبع مجلات توزیع منطقی و همه گیری نباشد. برای مثال برای محققین رشته های شیمی، فیزیک، پژشکی مجلات متعددی در این لیست وجود دارد ولی این لیست برای محققین دیگر رشته ها انگیزشی ایجاد نمی کند. برای کارایی بهتر، توصیه می شود که میزان جایزه ها کاهش ولی تعداد مجلات برتر افزایش یابد به نحویکه هر رشته دو تا سه مجله معتبر در لیست داشته باشد. البته می توان لیست جدیدی تحت عنوان لیست (د) را به این هدف تخصیص داد. برای نمونه برای رشته مهندسی مواد این سه مجله فوق العاده معتبر Acta Materialia ، Scripta Materialia, Journal of the American Ceramic Society معرفی می شوند که به طور معمول سالانه از ایران کمتر از ده مقاله در این سه مجله چاپ می شود و مجموع کل مقالات چاپ شده از ایران در این مجلات زیر 100 مقاله است. این سه مجله در بین محققان رشته مهندسی مواد فوق العاده معتبر می باشند و مقالات چاپ شده در آنها مرجع مقالات دیگر مجلات مهندسی مواد می شود. چنین گزینشی علاوه بر اینکه بار مالی طرح سرآمدان را افزایش چندانی نمی دهد، انگیزشی را در بین محققان ایجاد می کند. به این ترتیب دایره سرآمدان هم گسترده تر می شود.

پاسخ
پاسخ مسئول سایت :
با سلام
ضمن تشکر از ثبت نظر شما، همانطور که مستحضرید لیست مجلات در سال اول اجرای برنامه بر اساس شاخص های ضریب تاثیر و شاخص آیگن رتبه بندی و ارائه گردید. سعی بر آن است که در سال 95 لیست مجلات کامل تر و گسترده تری ارائه گردد.
6 0

/ ناشناس / - ‏۱۳۹۵/۰۲/۰۶

ژورنالهای ناشر Nature همگی از سطح بالایی برخوردار هستند. با کمی دقت در مقالات ژورنالی مانند Nature Communications میتوان به سطح بالای علمی این ژورنال پی برد. همچنین اگر دقت شود بیشتر محققین دانشگاه Stanford و دانشگاههایی در این سطح در این ژورنال مقاله چاپ میکنند. بنابراین میتوان نتیجه گرفت چاپ در این نشریات با پرداخت وجه به تنهایی امکان پذیز نمیباشد. همچنین در بقیه نشریات نام برده شده نیز گزینه open access وجود دارد ولی باعث نمیشود به آنها ژورنالهای بی کیفیتی قلمداد کرد.

پاسخ
26 0

امیر رضا - ‏۱۳۹۴/۰۸/۰۴

بنظر من بهتر است که فهرست مجله ها برای رشته های مختلف تهیه شود و در هر رشته برترین مجلات آن رشته لیست شوند. برای انتخاب بهترین مجلات هم باید به نظرات کارشناسان خبره هر رشته توجه شود. بطوریکه مجلات انتخابی بهترینهای تمام رشته ها و گرایشها باشند. لیست موجود بیشتر علوم پایه و علوم پزشکی را هدف قرار داده است. از مجلات علوم مهندسی و علوم انسانی هم ظاهرا خبری نیست! بهمین دلیل بهتر است لیست مجلات کلا مورد تجدید نظر قرار بگیرد. همچنین در این تجدید نظر رشته ها و گرایش های مختلف با هم سنجیده نشوند.

پاسخ
27 -3

مریم - ‏۱۳۹۴/۰۷/۱۳

با اینکه لیست مجلات برتر به نظر بسیار ناقص است و کاملا آشفتگی و شتابزدگی در نوشتن چنین لیستی مشهود است کاری ندارم...یک نکته جالبی در مجلات برتر به چشم می خوره.. دوستانی که رشته شون فیزیک هست... آیا واقعا چاپ مقاله در PRL به راحتی چاپ مقاله در PRB است که این دو مجله در یک رده حمایتی قرار گرفتند؟ واقعا سطح این دو تا یکی است؟ چه تفکری پشت این انتخاب هست خیلی خوشحال میشم کسی راهنمایی کنه...

پاسخ
پاسخ مسئول سایت :
با سلام خدمت شما دوست عزیز و تشکر بابت ارسال نظر، همچنانکه در صفحه انتخاب مجلات برتر توضیح داده شده است این مجلات صرفا براساس امتیاز حاصلضرب ضریب تأثیر مجله (IF) در ضریب ایگن مجله (Eigen Factor) معرفی شده اند، هر چند که خود ما هم واقف هستیم که این فهرست بهترین ها نیستند ولی قطعا بخشی از بهترین ها هستند، در حال حاضر واقعا یک شاخص معتبر و کاملا صحیح برای انتخاب دقیق بهترین مجلات معرفی نشده است و ما نیز در تلاش هستیم تا این فهرست را براساس نظرات متخصصان بهبود دهیم.
27 -1

SAEED - ‏۱۳۹۴/۰۷/۰۲

بله دوست عزیز به این شیوه و فرمول شما مورد تایید بسیاری از اساتید نیست. چرا از آیین نامه وزارت علوم تبعیت نمی کنید؟ بهترین معیار ایمپکت فکتور به متوسط ایمپکت فکتور در آن شاخه و گرایش است. از نظر شما در رشته ریاضی رشته های مهندسی و دیگر موارد محقق سرآمد وجود نداره؟ بازنگری تو این فرمول کاملا ضروری به نظر میرسه میتونید یه نظرسنجی بین محققین همه ی رشته ها و گرایش ها بگذارید اشتباه بودن این شوه مشخص میشه.

پاسخ
پاسخ مسئول سایت :
با سلام و تشکر از شما دوست عزیز، واقعا در این زمینه بحث های مختلف و روش های مختلفی پیشنهاد شده است و فعلا بهترین کاری که می توانستیم انجام دهیم همین آیین نامه اعلام شده است، هر چند تلاش هایی برای بهبود فهرست مجلات در حال انجام است، لطفا در صورتی که پیشنهاد مشخصی برای بهترشدن تصمیم گیری دارید ارسال فرمایید. بدیهی است این صفحه برای جمع َآوری نظرات و پیشنهادات طراحی شده است.
28 -2

سعید - ‏۱۳۹۴/۰۶/۲۹

در مجلات گروه ج، همه مجلاتی با ایمپکت های بالای ۱۵-۲۰ و .... قرار دارند، از طرفی برخی مجلات مانند پی آر بی و چند مجله از رشته نجوم رهم قرار دارند که IF بالایی ندارند. به نظر میرسد در انتخاب این مجلات نظر شخصی عده ای اعمال شده است و این عادلانه نیست.

پاسخ
پاسخ مسئول سایت :
با سلام خدمت شما دوست عزیز، اگر به صفحه انتخاب مجلات برتر در همین سایت مراجعه کنید توضیح داده شده است که این مجلات با چه فرمولی شناسایی شده اند و نظر شخصی اعمال نشده است. در انتخاب مجلات از دو شاخص Eigen و IF استفاده شده است، که برخی مجلات با وجود اینکه IF پایینی دارند ولی چون Eigen  بالایی دارند در این فهرست قرار می گیرند. 
هر چند ممکن است شما بفرمایید چنین فرمولی معتبر نیست که نظر شما نیز محترم است و می توانید پیشنهادی برای شناسایی مجلات برتر اعلام بفرمایید.
19 -30

محقق - ‏۱۳۹۴/۰۶/۲۲

با عرض معذرت، به عقیده بنده دیدگاه نگارنده مقاله اندکی جانبدارانه و متمایل به شیمی می باشد. در حقیقت مجلات PHYS. REV. B و .APPL. PHYS. LETT جایگاه خیلی بالایی داشته و هرگز خود را مقید به ایمپکت بالا نمیدانند و در حقیق به وظیفه ای که از سالیان خیلی قبل داشته اند ادامه میدهند. در غیر این صورت، ادیتورهای این مجلات به راحتی میتواند با کاهش تعداد مقالات و بخش هایی که ایمپکت پایینی دارند، ضریب تاثیر را به شدت افزایش دهند (مشابه با بعضی از مجلات نوظهور و با ایمپکت بالا).

پاسخ
7 -34

محسن - ‏۱۳۹۴/۰۶/۱۹

در پاسخ به سعید: Physical Review D ضریب تاثیر بالاتری از Physical Review B دارد ولی مهمترین مجله APS اول PRL است و بعد PRB. ضریب تاثیر مشخص کننده همه چیز نیست. مثلا مجله کربن با ضریب تاثیر بالای 4 جایگاه مهمی در مجلات ماده چگال ندارد.

پاسخ
8 -32

رضا - ‏۱۳۹۴/۰۶/۱۲

Phys Rev B یکی از مهمترین مجله های فیزیک ماده چگال است با این که ضریب تاثیر 3.8 دارد ولی کربن با وجود ضریب تاثیر بالاتر مجله معتبر تری از Phs Rev B نیست. چندین نوبل به خاطر مقالات این مجله داده شده در حالی که مجله کربن چندان شناخته نیست.

پاسخ
33 -3

سعید - ‏۱۳۹۴/۰۶/۱۱

به نظر می‌رسد بهتر است بجای قراردادن مجلات کاملا تخصصی در لیست مجلات برتر، مجلات معتبری که در تمام گرایش‌های یک رشته مقاله چاپ می‌کنند را در لیست قرار داد. قاعدتاً به دلیل ماهیت برخی گرایش‌ها مانند گرایش‌های حالت جامد و ماده چگال رشته فیزیک، ضریب تاثیر برخی مجلات بالا می‌باشد، درحالی که در این رشته، مجلات سایر گرایش ها مانند فیزیک بنیادی از ضریب تاثیر پایین تری برخوردار است و بنابراین با فرمول موجود در لیست مجلات برتر قرار نمی گیرند. به عنوان مثال دیگر، مجله Physical Review B در مقایسه با سایر مجلات این انتشارات بالاترین ضریب تاثیر را داراست، در حالی که این مجله اعتباری مشابه با PRD دارد. بنابراین درحالی که PRB در لیست مجلات است ولی مجله PRD در لیست قرار نگرفته است.

پاسخ
45 -3

ALI - ‏۱۳۹۴/۰۶/۱۰

این شیوه برای تعیین مجلات برتر اصلا کارشناسی نیست. مثلا در حوزه های مهندسی ضریب تاثیر مجلات به طور کلی پایین است در حالی که در انتخاب مجلات به طور کلی مجلات مهندسی کنار گذاشته شده اند.

پاسخ
پاسخ مسئول سایت :