متن مقاله

تاریخ مقاله : ۱۳۹۴/۰۶/۱۱

تعداد بازدید : ۱۴۱۳۶

تعداد رای : ۵۳

توجه عادلانه به تمام گرایش های یک رشته

 

* در فهرست مجلات معتبر، در رشته فیزیک تنها مجلات مرتبط با زیرشاخه ی خاصی ( فیزیک ماده چگال) معرفی شده اند و از بخش مهمی از مجلات برتر مربوط به فیزیک بنیادی صرف نظر شده است. 


به عنوان مثال می توان از مجله فیزیکس ریپرتس نام برد که از مشهورترین و معتبرترین مجلات در زمینه فیزیک بوده و تاکنون نویسندگان ایرانی اندکی موفق به انتشار مقاله در این مجله شده اند. 


شایان ذکر است این مجله از نظر ضریب تاثیر یکی از بهترین مجلات در زمینه فیزیک بوده (ضریب تأثیر برابر با 20) و مشابه مجله JACS در شیمی می باشد.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha

نظرات

10 -3

جعفر - ‏۱۳۹۴/۰۶/۳۱

مجله فیزیکس ریپرتس، مشابه مجله JACS در شیمی می باشد.؟! همچین ادعایی درست نیست. مجله JACS شیمی بیشتر مشابه مجله PRL در فیزیک هست و اساسا پژوهش‌های نو و جدید را چاپ می‌کند، در حالی که مجله فیزیکس ریپرتس، مقاله‌های مروری و به صورت مدعو دارد. ارزش این مجله بسیار بالا است ولی اصلا تشابهی با JACS ندارد. به نظر من نباید اصولا مجلات مروری مثل فیزیکس ریپرتس را در نظر گرفت چراکه در واقع کسی که در این جورنال مقاله می‌دهد یا بعبارت درست تر دعوت می شود که مقاله بنویسد خود پژوهشگر خبره ای است که کارهای با ارزش دیگری در مجلاتی مانند PRL که مشمول حمایت است دارد و از این طریق بطور عادلانه حمایت دریافت می کند. مثلا دو محقق بسیار شاخص در فیزیک آقای دکتر شیخ جباری یا رحیمی تبار که در این مجله تنها یک مقاله داده اند مقاله های بسیار با ارزش دیگری در PRL هم دارند آن هم در تعداد بالاتر.

پاسخ
23 -12

ناشناس - ‏۱۳۹۴/۰۶/۲۱

اکثر مقالات چاپ شده در این مجله به دعوت مجله از دانشمندان سرشناس به چاپ می رسند و مانندسایر مجلات نمی توان مقاله را جهت چاپ بدون داشتن دعوت نامه به چاپ رساند. البته تعداد کمی مقاله نیز بدین روش و بعد از گذراندن مراحل بسیار سخت داوری به چاپ می رسند. با این اوصاف به نظر می رسد قرار دادن این مجله در لیست مجلات برتر کاملا در جهت اهداف برنامه خواهد بود.

پاسخ
14 0

ناشناس - ‏۱۳۹۴/۰۶/۲۱

مجله فیزیکس ریپرتس تنها مقالات مروری را به چاپ می رساند.

پاسخ