متن مقاله

تاریخ مقاله : ۱۳۹۴/۰۶/۱۹

تعداد بازدید : ۱۵۴۹۳

تعداد رای : ۵۲

حمایت ها نباید به سمت مجلات تخصصی بروند


*  در خصوص مجله‌های مورد حمایت به هیچ عنوان نباید به سمت مجلات تخصصی رفت و قراردادن مجلات تخصصی در یک زمینه حتی با ضریب تاثیر بالا منجر به سوگیری غیر قابل توجیه در یک زمینه خاص می‌گردد. ضروی است مجلات معتبر مورد قبول عام در هر رشته در لیست قرار بگیرند. به عنوان مثال می‌بایست تمامی زیرمجموعه های نیچر در لیست حمایت‌ها قرار گیرند. 


* اینگونه نیست که اوپن اکسس بودن به معنای کم بودن اهمیت مجله است بلکه نویسنده با پرداخت حق چاپ اجازه خوانده شدن مقاله خود را به دسته ی وسیع تری از افراد میدهد و لذا می‌تواند تعداد ارجاعات به مقاله خود را افزایش دهد. توجه کنید که اگر بهترین مقالات را منتشر کنیم اما خوانده نشوند تاثیری در رشد علمی کشور ندارد. پس باید راهی برای دیده شدن و خوانده شدن توسط جامعه علمی کشور باز شود. 


* عدم حمایت از مقالات مروری معتبر نظیر Rev Mod Phys و یا Phys Rep که با دعوت سردبیر مجلات چاپ می‌شوند یک ساده انگاری محض است. اتفاقا ضریب تاثیر چنین مقالاتی خیلی عمیق تر می‌تواند باشد، چرا که مقالات مروری در مجلات با ایمپکت بالای 20 مورد توجه بسیاری از محققان قرار خواهد گرفت و ارجاعات بیشتر باعث دیده شدن دیگرکارهای پژوهشی کشورمان نیز میگردد. همچنین مجلات مروری هیچکدام مجله تخصصی نیستند. 


* پیشنهاد می‌شود در رده الف نیچر و ساینس؛ در رده ب: تمامی زیرمجموعه های نیچر و PRL و Phys Rep و Rev Mod Phys و در قسمت ج تمامی مجلات فیزیکال ریویو، APL و EPL قرار گیرند. 


* باید توجه داشت که جایزه تشویقی اختصاص داده شده به این رده ها باید تصاعدی باشد. به این معنی که به عنوان مثال اگر به رده الف 100 اختصاص دهیم، رده ب 70 و به رده ج حداکثر 10 اختصاص داده شود. این عامل باعث تشویق مقالات با کیفیت بالا میگردد. 
نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha

نظرات

2 0

محمد - ‏۱۳۹۵/۰۳/۰۱

مجله Scientific Reports هر مقاله ای که فقط غلط نباشد را چاپ می کند و تشخیص اهمیت مقاله را بر عهده خوانندگان گذاشته در حالیکه این مجله توسط انتشارات نیچر چاپ می شود حالا چرا باید این مجله با بقیه مجلات نیچر یکسان فرض شود؟ What are the criteria for publication in Scientific Reports? Scientific Reports publishes original articles on the basis that they are technically sound and scientifically valid, and papers are peer reviewed on these criteria. The importance of an article is determined by its readership after publication. http://www.nature.com/srep/about/faq

پاسخ
18 -5

راحله - ‏۱۳۹۴/۰۶/۲۲

مجله Rev Mod Phys در حال حاضر در لیست حمایت ها هست ولی Phys Rep در مرتبه مجله معتبر Rev Mod Phys نمی باشد.

پاسخ
25 -4

محمد علی - ‏۱۳۹۴/۰۶/۲۲

متاسفانه با نگاهی به دیدگاه هایی که اساتید مختلف در این سایت نوشته اند مشخص میشه مجلات ارائه شده از طرف سایر افراد سلیقه ای و با توجه به حوزه تحقیقاتی هر فرد ارائه شده است، مثلا پیشنهاد شده EPL , APL که چندان مجلات پیشرویی نیستند در لیست قرار بگیرند و یا در دیدگاه دیگری گفته شده بود مجله کربن در لیست قرار بگیرند در حالی که این مجلات چندان مجلات مهمی در جامعه فیزیک نیستند. بهتر است اساتید محترم فارغ از این که خودشان در کجاها مقاله بیشتر دارند پیشنهاداتی بدهند که سازنده باشد.

پاسخ
30 -7

رضا - ‏۱۳۹۴/۰۶/۲۲

در همه کشورهای پیشرو در علم مقدار و تعداد گرنت هایی که به شاخه های گوناگون رشته های مختلف علمی داده میشود بسیار متفاوت است. در رشته های کاربردی تر گرنت های بیشتری وجود دارد. به نظر من باید بین گرایش های بسیار محض و کاربردی تفاوت قایل شد و توجه بیشتری به گرایش های کاربردی و مهم تر کرد.

پاسخ
31 -5

/ ناشناس / - ‏۱۳۹۴/۰۶/۲۱

در خصوص این نظر که "قراردادن مجلات تخصصی در یک زمینه حتی با ضریب تاثیر بالا منجر به سوگیری غیر قابل توجیه در یک زمینه خاص می‌گردد" باید عرض شود که اتفاقا هدف همانند بقیه کشورهای پیشرفته باید جهت گیریها به سمت رشته های کاربردی تر باشد در کشورهای غربی هم تعداد گرنت هایی که به رشته های بسیار محض داده میشه بسیار کمتر از گرنت های رشته های کاربردی است.

پاسخ