متن مقاله

تاریخ مقاله : ۱۳۹۴/۰۶/۲۱

تعداد بازدید : ۸۷۴۴

تعداد رای : ۳۰

مجلات عمومی و تخصصی با هم مقایسه نشوند

مجلاتی که حوزه کاری آنها گسترده تر است بطور حتم دارای EG بیشتری هستند. چون تعداد مراجعان به آن مجله زیادتر از مجلات کاملا تخصصی است.


در سایت http://www.eigenfactor.org/ در مورد eignfactor مطلب زیر ذکر شده است:

The amount of time that the researcher spends with each journal gives us a measure of that journal’s importance within network of academic citations


این مطلب بیانگر این واقعیت است که مجلاتی که حوزه کاری آنها گسترده تر است بطور حتم دارای EG بیشتری هستند. چون تعداد مراجعان به آن مجله زیادتر از مجلات کاملا تخصصی است.


بعنوان مثال:

* در رشته فیزیک تمامی گرایش‌ها می توانند مقالات خود را در Physical review letters با شاخص ایگن برابر با 1.01 و ضریب تأثیر برابر با 7.728 چاپ کنند. 


* در گرایش گرانش و کیهانشناسی گزینه بعد از این مجله Physical review D با شاخص ایگن برابر با 0.28 و ضریب تأثیر برابر با 4.864 است؛


* یا مجلهJournal of cosmology and astroparticle Physics با شاخص ایگن برابر با 0.05 و ضریب تأثیر برابر با 5.877 است. 


همانطور که مشاهده می‌شود با اینکه مجلات از نظرعلمی گزینه بعد از مجله PRL هستند (IF آنها نیز همین مطلب را نشان می دهد) اما چون تعداد مخاطبان آنان (بعلت گرایشی شدن مجله) کمتر است EG آنها بطور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است. البته موضوعات مورد توجه مجله Physical review D بسیار گسترده تر (گرانش، اخترفیزیک و ذرات بنیادی) از Journal of cosmology and astroparticle Physics (فقط کیهانشناسی و اخترفیزیک) است که EG بیشتر را برای این مجله به ارمغان می آورد.


شاید مقایسه مقادیر EG برای دو مجله تخصصی میزانی از ارجاعات به آن مجله را نشان دهد (که البته IF نیز همین مطلب را نشان می دهد) اما برای دو مجله که یکی عمومی تر است مقیاس خوبی نیست. به نظر می‌رسد در انتخاب مجلات برتر باید مقیاسهای مناسبتری مورد استفاده قرارگیرد.نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha

نظرات

1 0

/ ناشناس / - ‏۱۳۹۵/۰۱/۱۹

بسیاری از افراد یک درصد در رشته شیمی که رشته خود من هست ایمپکت مقالاتشون به ۵ هم نمیرسه! خیلی جالبه سالی ۳۰-۴۰ مقاله چاپ میکنن همه ایمپکت زیر ۲ و۳! تقسیم اچ ایندکس به سن علمی واقعا کار عاقلانه ای هست. هر کسی که سرآمد هست اگر ۱۰۰۰ مقاله هم چاپ کرده باید توانایی چاپ در ژرنال های برتر را داشته باشد. در دوره پست داکی که در آمریکا انجام دادم به استادم گفتم که باید ۱۰ مقاله در سال چاپ کنم گفت به جای ۱۰ تا یه مقاله خوب چاپ کن!

پاسخ
16 -1

حسینی - ‏۱۳۹۴/۰۷/۰۱

چرا از شاخص اچ برای شناسایی محققان سرآمد استفاده نمی کنید؟ افرادی که در لیست دانشمندان یک درصد برتر دنیا هستند باید بطور خاص مورد حمایت قرار گیرند.

پاسخ
پاسخ مسئول سایت :
با سلام و تشکر از نظر شما، در این آیین نامه از اچ ایندکس هم استفاده شده است ولی در آن سن علمی افراد هم تأثیر داده شده است که به آن "ام ایندکس" گفته می شود. در حقیقت این شاخص میزان رقابت افراد تازه کار و افراد قدیمی را امکان پذیر می سازد.