متن مقاله

تاریخ مقاله : ۱۳۹۴/۰۸/۱۰

تعداد بازدید : ۱۵۴۷۱

تعداد رای : ۶۷

هر مجله امتیاز و تشویقی متفاوتی داشته باشد

نیازی به دسته‌بندی مجلات به سه گروه الف، ب و ج نیست و می‌توان مستقیما از حاصل‌ضرب ضریب تاثیر در ضریب آیگن استفاده کرد.

در مورد معیار امتیازدهی به مجلات تا حدودی کار شایسته‌ای صورت گرفته است اما دسته‌بندی درست انجام نشده است. در این راستا به سه نکته اشاره می‌کنم:


1. در واقع نیازی به دسته‌بندی مجلات به سه گروه الف، ب و ج نیست و می‌توان مستقیما از حاصل‌ضرب ضریب تاثیر در ضریب آیگن استفاده کرد. با این کار از در یک دسته قرار گرفتن مجلاتی که به هیچ عنوان نمی‌توان آن‌ها را در یک دسته دانست، جلوگیری کرد. برای مثال مجلات Nature materials و Phys. Rev Lett و Phys. Rev. B هر سه مجلاتی با ارزش اما با تفاوت‌های کیفی بزرگ هستند که در دسته‌بندی کنونی همه در رده ج هستند.


2. قطع کردن در تعداد ۶۲ مجله مبنای درستی ندارد. اگر مطابق نکته اول اقدام شود می‌توان تعداد بیشتری از مجلات را در این لیست قرار داد. باید توجه داشت که قرار نگرفتن مجلاتی مانند Phys. Rev. E و Phys. Rev. A و بسیاری از مجلات دیگر در لیست کنونی، ضعف شیوه به کار گرفته شده را نشان می‌دهد.


3. از برخی گرایش‌ها و یا رشته‌ها مثلا گرایش فیزیک انرژی‌های بالا و نیز رشته ریاضی هیچ گونه مجلله‌ تخصصی در لیست کنونی وجود ندارد. شاید بتوان با مشاوره با برخی متخصصان رشته‌ها و گرایش‌های گوناگون به چنین رشته‌هایی وزن بیشتری داد.


لازم به ذکر است اجرای هم‌زمان دو نکته اول و دوم موجب نخواهد شد که پژوهشگران به مجلات رده پایین‌تر تمایل پیدا کنند چون در این صورت در ضریب CaV امتیاز کمتری می‌گیرند. البته برای محاسبه ضریب CaV استنادهای خودارجاعی را باید حذف نمود.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha

نظرات

2 -20

اسماعیل - ‏۱۳۹۴/۰۸/۲۲

نظر در مورد گروه دوم: در مجموعه‌ی مقالات APS علارغم اینکه بعضی مقالات دارای ضریب تاثیر یکسانی هستند ولی جامعه‌ی آماری که به آنها مقاله می فرستند فرق می‌کنند. به طور مثال تعداد افرادی که به PRB (شامل فیزیک دانان ماده چگال و مهندسی مواد و شیمی ) مقاله می فرستند ۱۰۰ برابر بیشتر است از کسانی که به PRA یا PRE (شامل یک گرایش فیزیک) می فرستند. در ضمن کارهای خوب این گرایشها نیز می تواند در PRB چاپ شود اگر کار برجسته باشد. در این طبقه بندی جامعه‌ی آماری نیز لحاظ شده است که جای قدردانی دارد،

پاسخ
12 0

مهرداد - ‏۱۳۹۴/۰۸/۲۷

دوست محترم هر محققی علاقه دارد که در مجلات معتبر رشته خود مقاله چاپ کند...بهتر است در انتخاب جمله ها دقت کنیم و سعی نکنیم با جمله هایی نظیر جمله زیر کارهای محققان دیگر رو زیر سوال ببریم: در ضمن کارهای خوب این گرایشها نیز می تواند در PRB چاپ شود اگر کار برجسته باشد... افتخار هر محققی است که کارهای خوب و برجسته اش در مجلات معتبر همان رشته چاپ شود نه در مجله مرتبط با گرایش ماه چگال رشته فیزیک!!!

پاسخ
2 0

ALI - ‏۱۳۹۴/۰۸/۲۳

به اشتباه مثبت دادم!

پاسخ
19 0

MATH - ‏۱۳۹۴/۰۸/۲۲

در مورد سایر موارد اطلاع دقیقی ندارم ، اما به نظر مضحکانه است که هیچ مجله تخصصی ریاضی در لیست وجود ندارد.

پاسخ
پاسخ مسئول سایت :
با سلام وتشکر از اظهار نظر شما، چند نکته در خصوص انتخاب مجلات هر چند در صفحه انتخاب مجلات برتر ذکر شده است ولی مجددا تأکید می شود:
فهرست انتخابی براساس هر معیار و شاخصی قطعا بدون اشکال نخواهند بود؛
این مجلات صرفا براساس 2 شاخص IF و Eigen انتخاب شده اند؛
در حال تلاش برای بهبود این فهرست هستیم، لطفا اگر نظر سازنده ای دارید ارسال نمایید.
25 -2

پژوهشگر بی نام و نشان و بی پول - ‏۱۳۹۴/۰۸/۱۲

با سلام چرا هر کس در این سایت نظرش منتشر می شود فکر می کند منظور از رشته های علمی و مجلات علمی یعنی ریاضی، شیمی و فیزیک؟! پس بقیه رشته ها چه می شوند؟ آیا پژوهشگران سایر رشته ها نیاز به حمایت ندارند؟ فرض کنید رشته بهداشت محیط؟ یا رشته شیلات؟ یا رشته باغبانی؟ یعنی ما در این رشته ها سرآمد نداریم؟ یعنی به فرض از پژوهشگر رشته جنگلداری به دلیل این که مهم ترین مجلات تخصصی رشته اش در لیست های الف و ب و ج وجود ندارد نباید حمایت شود؟ به نظر من بهتر است به مجلات برتر تمام رشته های دانشگاهی شناخته شده اعتبار داده شود و هرکس در معتبرترین مجله رشته خودش مقاله چاپ کرد باید به صورت یکسان حمایت شود. مثلا مقاله پژوهشگری که در معتبرترین مجله فناوری نانو چاپ می شود باید دقیقا به اندازه مقاله پژوهشگری که در معتبرترین مجله سم شناسی چاپ می شود حمایت شود. در غیر اینصورت پژوهشگران به صورت متعادل رشد نمی کنند و بعضی رشته ها بسیار زیاد و برخی دیگر بسیار کم رشد می کنند و مثل فرد ناقص الخلقه می شود. لطفا مطلب من را هم منتشر کنید و البته اگر خواستید ابتدا ویرایش کنید.

پاسخ
پاسخ مسئول سایت :
با سلام
ضمن تشکر از ارسال پیشنهاد و نظر شما، خدمتتان عرض می شود در بین سرآمدان انتخاب شده نیز افرادی از رشته های کشاورزی حضور دارند. ضمن اینکه اولین نفری که خوشبختانه امسال توانستند تشویقی مقالات را دریافت کنند یکی از اعضاء هیئت علمی رشته مهندسی کشاورزی دانشگاه منابع طبیعی گرگان بوده اند که در مجله ACS Nano مقاله چاپ کرده اند.
ضمن اینکه دوست عزیز کسی منکر ارزش های سایر رشته ها نمی شود ولی در دنیا هم جایزه نوبل به تمامی رشته ها داده نمی شود بلکه می گویند نوبل پزشکی ولی ممکن است به فردی داده شود که به بررسی هلیکوباکتر پرداخته است یا افرادی امسال جایزه نوبل شیمی را برده اند که به ترمیم DNA پرداخته بودند. منظور این است که هر فردی می تواند با انجام کارهای باکیفیت، اثر قابل توجه و درخور جایزه ای داشته باشد.
ضمن تشکر مجدد از پیشنهاد شما می توانید با ارسال ایمیل به info@isef.ir و ارائه پیشنهاد کاملتر و معرفی کامل خود نظرات شما می تواند به صورت دیدگاه در سایت منتشر شود.