متن مقاله

تاریخ مقاله : ۱۳۹۴/۰۸/۱۰

تعداد بازدید : ۱۶۳۶۷

تعداد رای : ۱۴

کاستی های مجلات برتر پزشکی

مجلهLancet با ضریب تاثیر 39 همتای نیجر و ساینس (به ترتیب 42 و 31 ) است

در انتخاب مجلات توسط این فدراسیون، در مورد مجلات بالینی پزشکی که مقالات محققان سرآمد علمی بالینی کشور در آنها انتشار می یابد، کاستی هایی به شرح زیر وجود دارد و این امر سبب خواهد شد که حمایت سرآمدان بالینی کشور به نحو شایسته ای صورت نپذیرد:

1- در حمایت های انجام شده در ردیف اول فقط از مجلات نیچر و ساینس نامبرده شده است که مجلات علوم پایه هستند، درحالی که مجلات بالینی New England J با ضریب تاثیر (IF) 54 که بالاتر از آنها است و Lancet با ضریب تاثیر 39 که همتای نیجر و ساینس (به ترتیب 42 و 31 ) است آورده نشده و در ردیف اول بند 2، بند 3، بند 4 و بند 5 نادیده گرفته شده است.

2- مشخص نیست چگونه برخی مجلات با ضریب تاثیر کمتر مانند (J Biol Chem (IF=4/6 در ایست مجلات برتر هستند ولی بسیاری از مجلات پزشکی که ضریب تاثیری بالاتر دارند (به ویژه در طب بالینی) از این لیست حذف شده اند؟ در بیش از 100 رشته تخصصی و فوق تخصصی بالینی پزشکی، در هر رشته حداقل یک مجله و گاهی چندین مجله با ضریب تاثیر بالای 6 وجود دارد.

پیشنهادات:

1- نام مجلات نیوانگلند و لانست در هرکجا که نیچر و ساینس در بندهای 2 تا 5 آورده شده است، منظور شود.
2- برای هر رشته پزشکی، 2 مجله که بالاترین ضریب تاثیر (Impact Factor) را دارند، در زمره مجلات برتر منظور گردند.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha

نظرات

6 0

محسن ارجمند - ‏۱۳۹۴/۰۸/۲۶

نظرات استاد در حوزه علوم پزشکی کاملا صحیح است. توجه به لیست انتخاب شده افراد سرآمد و پرداختهای صورت گرفته نیر نشان میدهد که این مجلات و این روش در حوزه علوم پزشکی کارایی ندارد و همانطور که هویداست اغلب افراد و اغلب پرداختی ها برای دوستان وزارت علوم صورت میگیرد نه حوزه سلامت و بهداشت. بنابراین طرحتان برنامه باید تجدید نظر جدی در این زمینه بنمایند و از متفکران حوزه علوم پزشکی برای شاخصهای این حوزه و بهبود شناسایی افراد سرآمد در این حوزه باید حتما استفاده کنند.

پاسخ
14 -1

محقق - ‏۱۳۹۴/۰۸/۱۲

به عقیده من، در مجلات پزشکی (با توجه به اقبال عمومی و open access بودن مجلات آن در مقایسه با فیلدهای دیگر) صحبت و ملاک صرف قرار دادن ضریب تاثیر و هم ردیف دانستن آن ها با نیچر و ساینس مناسب نیست. به هرحال، چنانچه مطالعه یا دستاورد علمی قابل ملاحظه باشد، جایگاهی در مجلات نیچر و ساینس خواهد یافت.

پاسخ