لیست اخبار

بدن انسان تا چند درجه دما را تحمل می‌کند؟‏ (۱۴۰۰/۰۸/۰۱)

در حالی که گرمایش زمین و تغییرات گسترده اقلیمی یکی از مخاطرات عمده پیش روی بشر در قرن ۲۱ توصیف شده است، دانشمندان تلاش دارند دریابند بدن انسان چگونه می‌تواند با این تغییرات کنار بیاید و مرز تحمل آن در شرایط آب و هوایی سخت تا چه میزان است؟

ادامه خبر

تبدیل قطرات آب به فلز‏ (۱۴۰۰/۰۷/۲۸)

گروهی از دانشمندان در آکادمی علوم چک در پراگ موفق شدند در رخدادی منحصر به فرد قطرات آب را به فلز تبدیل کنند؛ به نحوی که بتواند رسانا شود و جریان الکتریکی را از خود عبور دهد.

ادامه خبر

ایجاد سردترین دمای ممکن در شرایط آزمایشگاهی‏ (۱۴۰۰/۰۷/۲۵)

پژوهشگران سه دانشگاه در آلمان توانستند سردترین دمایی را که تاکنون در آزمایشگاه ثبت شده، ایجاد کنند که ۳۸ ترلیونیوم درجه بالاتر از صفر مطلق است.

ادامه خبر

سقوط شهاب سنگ، عامل ویرانی شهر قوم لوط در 3600 سال پیش‏ (۱۴۰۰/۰۷/۲۳)

دانشمندان می‌گویند انفجار یک شهاب‌سنگ ۵۰ متری عامل ویرانی عظیم شهر باستانی منسوب به قوم لوط در ۳۶۰۰ سال پیش بوده است.

ادامه خبر

افزایش بازدهی پیل های سوختی با تزریق نقره به باکتری‏ (۱۴۰۰/۰۷/۲۰)

گروهی از مهندسان و شیمیدانان دانشگاه UCLA گام بزرگی در توسعه پیل های سوختی میکروبی برداشته اند، فناوری که از باکتری های طبیعی برای استخراج الکترون ها از مواد آلی موجود در فاضلاب برای تولید جریان الکتریکی استفاده می کند.

ادامه خبر

مبدعان روش «سبزتر» ساخت مولکول برنده جایزه ی نوبل شیمی 2021‏ (۱۴۰۰/۰۷/۱۶)

در سومین روز از اعلام نام برندگان جایزه نوبل دو شیمیدان آلمانی و بریتانیایی به عنوان برگزیدگان سال ۲۰۲۱ معرفی شدند. این دو دانشمند موفق به ساخت کاتالیزاتور جدیدی شده‌اند که کمیته نوبل آن را سازگار با محیط زیست می‌داند. نوبل شیمی امسال به طور مشترک نصیب شیمیدان آلمانی، بنیامین لیست و دانشمند بریتا...

ادامه خبر

نوبل فیزیک ۲۰۲۱ به طور مشترک به سه فیزیکدان از آمریکا، ایتالیا و آلمان رسید‏ (۱۴۰۰/۰۷/۱۴)

سه فیزیکدان ژاپنی، آلمانی و ایتالیایی برای مدل‌سازی‌های مرتبط با تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین برنده نوبل فیزیک شدند. آکادمی سلطنتی علوم سوئد روز سه‌شنبه ۵ اکتبر (۱۳ مهر) جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۲۱ را به دلیل «مشارکت پیشگا‌م در فهم از سامانه‌های پیچیده فیزیکی» به طور مشترک به این سه فیزیکدان اهدا کرد.

ادامه خبر

برندگان جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۲۱ معرفی شدند‏ (۱۴۰۰/۰۷/۱۳)

آکادمی نوبل روز دوشنبه ۴ اکتبر (۱۲ مهر) جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۲۱ خود را به طور مشترک به دیوید جولیوس و آردم پاتاپوتیان، دو پژوهشگر فعال در زمینه گیرنده‌های سلولی مرتبط با دما و لامسه اهدا کرد. بنابر اعلام آکادمی نوبل، پژوهش‌های این دو دانشمند توانسته توضیح دهد که چگونه گرما، سرما و لمس می‌توانند...

ادامه خبر

رژیم غذایی گیاهی احتمال بیماری های قلبی را کاهش دهد‏ (۱۴۰۰/۰۷/۱۰)

بر اساس یک مطالعه طولانی مدت و پس از پیگیری حدود 30 سال، خوردن رژیم غذایی گیاهی در دوران بزرگسالی با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی در سنین میانسالی همراه است. یک مطالعه جداگانه با حدود 15 سال پیگیری نشان داد که خوردن غذاهای گیاهی بیشتر که باعث کاهش کلسترول می شود، با کاهش خطر ابتلا به بیماری ...

ادامه خبر

شناسائیِ مستقیمِ انرژی تاریک‏ (۱۴۰۰/۰۷/۰۳)

یک مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه کمبریج انجام شده نشان می‌دهد که برخی از نتایج غیر قابل توضیح از آزمایش XENON1T در ایتالیا ممکن است ناشی از انرژی تاریک باشد و نه ماده تاریک؛ درحالیکه این آزمایش در ابتدا برای شناساییِ ماده‌‌ی تاریک طراحی شده بود.

ادامه خبر