لیست اخبار

وجود شکاف دانش در صنعت آبزی پروری‏ (۱۴۰۰/۰۲/۱۸)

اخیراً محققان آمریکایی در پژوهشی به مطالعه میزان رشد بی سابقه ی صنعت آبزی پروری مدرن در سطح جهانی پرداخته و دریافته اند که وجود شکاف در میزان اطلاعات علمی مرتبط با حیوانات پرورش یافته به صورت آبزی عواقب بدی برای این حیوانات به دنبال خواهد داشت.

ادامه خبر

ذرات ریزپلاستیک در دشت های لوت و کویر ایران‏ (۱۴۰۰/۰۲/۰۴)

این کار تحقیقاتی توسط محققان کشورمان از دانشگاه شیراز و دانشگاه های علوم پزشکی شیراز و کرمان و در یک همکاری بین المللی در دشت های لوت و کویر صورت گرفته است.

ادامه خبر

کشف ژنی کلیدی در گیاهان مقاوم به گرما‏ (۱۴۰۰/۰۲/۰۱)

اخیراً محققان آمریکایی موفق به کشف ژنی شدند که به گیاهان در درک گرما کمک می کند. برای تغییر پاسخ گیاهان به گرما، ابتدا باید مکانیسم عملکرد آن ها را درک کرد. به همین دلیل شناسایی ژن عامل ایجاد پاسخ دمایی بسیار مهم می باشد.

ادامه خبر

معماری در اعماق نانومتری چارچوب های فلز-آلی‏ (۱۴۰۰/۰۱/۲۸)

تاثیر قالب های سخت در نانومعماری مورفولوژی و ایجاد نانوحفرات بسیار منظم در چارچوب های فلز-آلی و کاربردهای پیشرفته این مواد، طی مقاله مروری- آموزشی در یکی از پراستنادترین مجلات شیمی مورد بررسی قرار گرفته است. این کار توسط محققانی از کشورمان و با همکاری محققانی از کشورهای ژاپن، اسپانیا و استرالیا ...

ادامه خبر

مولکول GABA و نقش آن در خشکسالی‏ (۱۴۰۰/۰۱/۲۲)

اخیرا تیمی بین المللی از محققان موفق به کشف مکانیسم عمل ماده تنظیم کننده ی باز و بسته شدن روزنه ها و در نتیجه برقراری تعادل آب در گیاهان طی فرآیند خشکسالی شده اند. این ماده نوعی حافظه از میزان خشکی در طول روز را برای گیاهان فراهم می کند.

ادامه خبر

بروفاین، ضخامتی کمتر از نانومتر، قویتر و پرکاربردتر از فولاد‏ (۱۴۰۰/۰۱/۱۸)

پژوهشگران خبر از کشفی جدید پیرامون ماده‌ای به نام "بروفاین" داده‌اند. این ماده از صفحه‌ای شامل بورون و هیدروژن تشکیل شده که ضخامتش به اندازه‌ی دو اتم است.

ادامه خبر

کشف ژن مقاومت گیاهی در ژنوم مگس سفید‏ (۱۴۰۰/۰۱/۱۴)

میلیون ها سال پیش، حشرات شته مانندی به نام مگس سفید بخشی از DNA گیاهان را در ژنوم خود گنجانیدند. اخیراً یک تیم تحقیقاتی نشان داد که مگس های سفید از این ژن برای از بین بردن سموم رایجی که گیاهان برای دفاع در برابر حشرات در خود ذخیره دارند استفاده می کنند که به مگس سفید این امکان را می دهد تا به طور...

ادامه خبر

کشفی مهم برای صنعتی کردن ماشین‌های الکتریکی‏ (۱۳۹۹/۱۲/۲۲)

پژوهشگران بدون استفاده از کبالت‌های گران، کاتدی با ظرفیت بالا گسترش داده‌اند که می‌تواند به صورت پایداری برای صدها بار شارژ و تخلیه شارژ مورد استفاده قرار گیرد. این یافته راه را برای ساخت ماشین‌های الکتریکی که مسافت‌های طولانی را با استفاده از باتری‌های لیتیوم-یون طی می‌کنند فراهم کرده است.

ادامه خبر

تقویت اثر کشش کولونی در مدارهای نانوالکترونیک‏ (۱۳۹۹/۱۲/۱۸)

اثر کشش کولُمبی (Coulomb Drag Effect)، در نقطه‌های کوانتومی یکی از مسائل مورد توجه محققان فیزیک ماده چگال نظری و تجربی در چند سال اخیر بوده است. یکی از پژوهشگران کشورمان در تحقیقی توانسته است روشی را برای تقویت و کنترل دقیق این اثر در مدارهای نانوالکترونیک ارائه دهد.

ادامه خبر

تغییرات اقلیمی و اثرات آن بر باروری درختان‏ (۱۳۹۹/۱۲/۱۶)

اخیراً یک تیم بین المللی از محققان نشان داده اند که درختان جوانتر و کوچکتر که قسمت اعظم جنگل های شرقی آمریکای شمالی را تشکیل می دهند، تحت تأثیر تغییرات اقلیمی تولید دانه را افزایش داده، درحالیکه درختان غالب در جنگل های غربی که مسن تر و بزرگتر هستند به این تغییرات واکنش کمی نشان می دهند. این شکاف ...

ادامه خبر