لیست اخبار

سلول‌های خورشیدی پروسکایت و پایدار‏ (۱۳۹۹/۰۵/۱۵)

وقتی صحبت از آینده‌ی سلول‌های خورشیدی به میان می‌آید باید از سیلیکون خداحافظی کرده و در مورد اکسید کلسیم تیتانیوم که به عنوان پروفسکایت شناخته می‌شود صحبت کرد. دانشمندان دانشگاه "کرنل" به این نتیجه رسیده‌اند که سلول‌های خورشیدیِ ساخته شده از مواد پروسکایت بازدهیِ بالاتری از سلول‌های فوتوولتاییک س...

ادامه خبر

شواهدی از یک اقیانوس عظیم روی سطح مریخ‏ (۱۳۹۹/۰۵/۱۲)

در یک مطالعه‌ی اخیر که توسط دکتر عباس‌علی صابری از دانشکده‌ی فیزیک دانشگاه تهران انحام شده است، این موضوع از دیدگاه جدیدی مورد بازبینی قرار گرفته است که منجر به نتایج جالبی شده است که سعی در پاسخ به این مساله‌ی ریشه‌ای دارد.

ادامه خبر

شناسائیِ 21 داروی از پیش شناخته شده برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا‏ (۱۳۹۹/۰۵/۱۰)

در دنیای صنعتی امروز ساخت یک دارو، صدها میلیون دلار هزینه و گاهی دهه‌ها زمان می‌برد. بنابراین پژوهشگران برای مقابله با ویروس کرونا به فکر استفاده از داروها و موادی که هم‌اکنون استفاده می‌شود افتادند و 21 داروی احتمالا موثر بر کرونا را یافته‌اند.

ادامه خبر

کشف مکانیسم آلوستریک و تنظیم هومئوستازی هورمون ها در برنج‏ (۱۳۹۹/۰۵/۰۷)

اخیراً تیمی از محققان ژاپنی برای نخستین بار موفق به کشف یکی از مکانیسم های تنظیم کننده میزان هورمون ها در گیاهان شده اند. اکتشاف این محققان رویکرد جدیدی در جهت افزایش بهره وری محصولات زراعی در بحران های محیط زیست ارائه داده و منجر به تولید گیاهانی با مقادیر بالای زیست توده می گردد.

ادامه خبر

ساخت ماده ای که میتواند دمای 4000 درجه ی سانتیگراد را تحمل کند‏ (۱۳۹۹/۰۵/۰۴)

یک ماده سرامیکی جدید که گفته می‌شود مقاوم‌ترین ماده در برابر حرارت است، می‌تواند دمای بیش از ۴۰۰۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل کند و استفاده از آن در وسایلی از جمله هواپیماها بسیار مفید خواهد بود.

ادامه خبر

گرمایش جهانی و پیوند آن با مقاومت ضدمیکروبی آبزیان‏ (۱۳۹۹/۰۴/۳۰)

اخیراً محققانی از کشورهای آلمان و فرانسه به مطالعه چگونگی تأثیر گرمایش جهانی و مقاومت ضدمیکروبی در میان آبزیان پرداخته اند. آنها برای نخستین بار پیوندی میان گرمایش جهانی و خطر افزایش مقاومت ضدمیکروبی ایجاد کرده و در مورد پیامدهای استفاده نادرست از آنتی بیوتیک ها هشدار داده اند.

ادامه خبر

اختلاف منظر و ریزهمگرایی گرانشی دریچه ای جدید برای مطالعه کهکشان‏ (۱۳۹۹/۰۴/۲۲)

در پژوهشی جدید یک تیم بین المللی متشکل از منجمان بیش از 50 موسسه تحقیقاتی و متشکل از چندین گروه تحقیقاتی با استفاده از اثر اختلاف منظر در ریز همگرایی گرانشی، جرم و فاصله ستاره هایی را در مرکز کهشان راه شیری محاسبه کرده اند. در این پژوهش استاد سهراب راهوار استاد دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و ...

ادامه خبر

ساخت ماده‌ای منعطف برای استفاده در لباس‌های سرد و گرم‌شونده‏ (۱۳۹۹/۰۴/۱۶)

این پژوهش نشان می‌دهد که ماده‌ی ساخته شده از نانولوله‌های کربنی دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌های گرمایی، الکتریکی و فیزیکیِ لازم جهت استفاده در نسل بعدیِ پارچه‌های هوشمند است.

ادامه خبر

برچسب های میکرونیدلی ضد میکربی سلاحی برای مبارزه با عفونت های پوستی‏ (۱۳۹۹/۰۴/۱۴)

دکتر احسان نظرزاده زارع عضو هیات علمی دانشگاه دامغان، با همکاری پژوهشگرانی از کشورهای ایتالیا، هنک کنگ، چین و امریکا به بررسی برچسب های میکرونیدلی ضدمیکربی مبتنی بر پلیمرهای زیست سازگار و نانوذرات فلزی جهت کاربرد برای درمان عفونت های پوستی پرداختند.

ادامه خبر

کشف جهش ژنتیکیِ مرتبط با اختلال اوتیسم‏ (۱۳۹۹/۰۴/۱۰)

پژوهشگران یک جهش در ژنی به نامِ CNOT1 کشف کرده‌اند که گسترشِ مغز را مختل کرده و باعث اختلال در یادگیری و حافظه می‌شود. همچنین مشخص شده است که CNOT1 به بسیاری از ژن‌های مرتبط با اوتیسم (ASD) مربوط است و این مسئله راه جدیدی برای مواجهه با این بیماری گشوده است.

ادامه خبر