لیست اخبار

نقش چارچوب های فلز آلی برای سیستم های ذخیره انرژی‏ (۱۳۹۹/۰۹/۰۶)

در یک مقاله مروری کامل و جامع که توسط پژوهشگران پسا دکتری دانشگاه تربیت مدرس، دکتر سهیلا صنعتی و دکتر رضا اباذری حاصل شده است، نقش چارچوب های فلز آلی با دو مرکز فلزی برای اهداف سیستم های ذخیره انرژی و اهمیت این ترکیبات بیان شده است.

ادامه خبر

سنتز ساختارهای تری‌آزین دو بعدی در مقیاس گرم‏ (۱۳۹۹/۰۹/۰۱)

شیمی شبکه به طور قابل توجهی امکان ساخت ساختارهای متخلخل دو و سه بعدی را گسترش داده است. پلیمرهای دو بعدی، چارچوب‌های آلی فلزی، چارچوب‌های آلی کووالانسی و شبکه‌های پلیمری با ساختارهای پیچیده اما شناخته شده، توسط این استراتژی طراحی و تهیه شده‌اند. حالا پژوهشگران کشورمان روش جدیدی برای سنتز این مواد...

ادامه خبر

ابررسانایی در دمای اتاق در فشار 270 گیگاپاسکال‏ (۱۳۹۹/۰۸/۲۵)

گروهی از دانشمندان در دانشگاه راچستر و دانشگاه لاس وگاس (از جمله آقای دکتر اشکان سلامت، دانشمند ایرانی)، توانسته‌اند دمای گذار ابررسانایی ترکیبات غنی از هیدروژن را به حدود ۱۵ درجه‌ی سانتیگراد (البته با اعمال فشار سرسام‌آور نزدیک به ۲۷۰ گیگاپاسکال) برسانند.

ادامه خبر

کشف چگونگی شناسایی انگل کوسکوتا توسط گوجه فرنگی‏ (۱۳۹۹/۰۸/۱۹)

اخیراً تیمی بین المللی از محققان موفق به کشف پروتئینی در دیواره سلولی انگل بیماری زای کوسکوتا شده اند که توسط گیرنده های غشائی در گیاه گوجه فرنگی قابل شناسایی است. یافته های این محققان می تواند گامی به سوی افزایش مقاومت گیاهان زراعی در مقابل انواع انگل های بیماری زا باشد.

ادامه خبر

نقش کلیدی سلول های ایمنی در نمو سلول های میکروگلیا در مغز‏ (۱۳۹۹/۰۸/۱۱)

اخیراً تیمی بین المللی از محققان نشان داده اند که وجود سلول های سفید خون برای نمو طبیعی مغز در موش ضروری است. نتایج کار آنها ارتباط بین تکامل سیستم های ایمنی و عصبی را روشن می کند.

ادامه خبر

قابلیت «از پیش تعیین شده‌ی» مغز برای دیدنِ واژه‌ها‏ (۱۳۹۹/۰۸/۰۴)

بر پایه‌ی پژوهش‌های جدید، مغز انسان‌ها در هنگام تولد دارای مناطقی است که برای دیدن واژه‌ها و حروف تعبیه شده است. با اسکن مغز نوزادان پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که این بخش از مغز که "ناحیه‌ی تصویرِ واژه" (VWFA) نام دارد با شبکه‌ی مربوط به بخش زبان در مغز در ارتباط است.

ادامه خبر

مکانیزم‌هایی که کارکردِ سلول را بعد از تخریب بازیابی می‌کند‏ (۱۳۹۹/۰۷/۲۳)

پژوهشگران روندِ بازیابی و گسترشِ سلول‌های تخریب شده توسط اشعه‌ی فرابنفش را کشف کردند. این کشف ممکن است راه را برای درمان‌های جدید برای پیریِ زودهنگام فراهم کند.

ادامه خبر

نقش شبه سلولز در ساختار دیواره سلول گیاهی‏ (۱۳۹۹/۰۷/۱۹)

اخیراً محققان موفق به کشف چگونگی برقراری تعادل بین سختی و انعطاف پذیری در ساختار دیواره سلول های گیاهی شده اند. این اکتشاف آنها نشان می دهد که چگونه ساختارهای مختلف گیاهی از علف های نرم و ناخوشایند گرفته تا معماری باشکوه یک درخت اکالیپتوس متغیر می باشد.

ادامه خبر

نوبل شیمی 2020 به قیچی های ژنتیکی رسید.‏ (۱۳۹۹/۰۷/۱۶)

جایزه‌ی نوبل شیمی سال 2020 به طور مشترک به "امانوئل چارپنتیر" و "جنیفر دودنا" برای «گسترشِ روشی برای ویرایشِ ژن‌ها اهدا شد.»

ادامه خبر

سیاهچاله ها برنده نوبلِ فیزیک سال 2020‏ (۱۳۹۹/۰۷/۱۶)

"راجر پنروز" فیزیکدان نظری سرشناس نیمی از جایزه‌ی نوبل امسال را به علت کشف اینکه «تشکیل سیاه‌چاله‌ها پیش‌بینیِ مستقیمِ نسبیت عمومی هستند» از آنِ خود کرد. نیمی دیگر از جایزه به طور مشترک به "راینهارد گنزل" و "آندرا گز" به علت «کشفِ جسمِ چگالِ ابرسنگین در مرکز کهکشان راه شیری» رسید.

ادامه خبر