لیست اخبار

تغییرات اقلیمی مکان بارشهای موسمی را جابه‌جا خواهد کرد‏ (۱۳۹۹/۱۰/۳۰)

تغییرات اقلیمی به صورتِ نامتقارنی مکانِ بارش‌های موسمی (یک نوار نازک نزدیک به خط استوا) در کره‌ی زمین را تغییر خواهد داد. این تغییرات ممکن است امنیت غذاییِ میلیاردها انسان را به خطر بیاندازد.

ادامه خبر

تقدریر رئیس دانشگاه زنجان از سرآمدان علمی منتخب دانشگاه‏ (۱۳۹۹/۱۰/۲۲)

طی حکمی از طرف رئیس دانشگاه زنجان مبلغ 15 و 10 میلیون تومان به 2 سرآمد علمی منتخاب این دانشگاه پرداخت شد.

ادامه خبر

فرامواد مکانیکی وابسته به نرخ کرنش‏ (۱۳۹۹/۱۰/۱۸)

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در پژوهشی مشترک با دانشگاه صنعتی دلفت هلند، برای اولین بار توانستند با استفاده از روش ساخت افزایشی، ماده ای از دو جنس آگیلوس و سیلیکون بسازند که در شرایط بارگذاری با نرخ کرنش های مختلف رفتار غیرعادی یا ویسکوالاستیک منفی نشان می دهد. این پژوهش در مج...

ادامه خبر

نشان دادن ویژگی ذره‌ای و موجی نور به صورت همزمان برای اولین‌بار‏ (۱۳۹۹/۱۰/۱۴)

نور هم به صورت موج عمل می‌کند و هم به صورت ذره. از زمان انیشتین دانشمندان در پی این بوده‌اند که بتوانند این دو ویژگی را به صورت همزمان نشان دهند. حالا پژوهشگران دانشگاه EPFL موفق به انجام چنین کاری شده‌اند.

ادامه خبر

گسترش سیستم ریشه ای و رقابت بر سر منابع زیرزمینی‏ (۱۳۹۹/۱۰/۱۰)

اخیراً تیمی بین المللی از محققان موفق به طراحی و ارائه یک مدل نظری برای توضیح قوانین حاکم بر رشد ریشه جهت استفاده از منابع محدود زیرزمینی شده اند. این مدل به عنوان ابزاری ارزشمند در پیش بینی چگونگی تکثیر ریشه و بررسی میزان تراکم آن در گیاهان است.

ادامه خبر

رئیس دانشگاه تربیت مدرس از سرآمدان علمی منتخب دانشگاه تقدیر کرد‏ (۱۳۹۹/۱۰/۰۸)

پس از معرفی سرآمدان، آقای دکتر احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس، ضمن تقدیر از سرآمدان علمی منتخب دانشگاه بعنوان پژوهشگران برتر با پرداخت مبلغ 30 میلیون تومان به هر کدام، از آنها تقدیر بعمل آورد.

ادامه خبر

مدلسازی الگوهای ریتمیک در رفتارهای جمعی طبیعت‏ (۱۳۹۹/۱۰/۰۶)

در این کار تحقیقاتی که با همکاری دکتر پویا منشور عضو هیات علمی گروه فیزیک دانشگاه خلیج فارس بوشهر و جمعی از محققان از کشورهای ایتالیا، اتریش، چین و اسلوانی انجام گرفته، الگوهای ریتمیک مشاهده شده در طبیعت مانند فعالیت تناوبی سلول های مغزی و قلبی، توسط سیستم نوسانگرهای کوپل شده با ابعاد بالا، مدل س...

ادامه خبر

همزمانی پدیده های خشکسالی و امواج گرما و اثرات مخرب تر آن ها‏ (۱۳۹۹/۱۰/۰۲)

مطالعات جدیدی که توسط محققانان کشورمان در یک همکاری بین المللی در مجله Science Advances منتشر شده است نشان می دهد که همزمانی شرایط خشکسالی و امواج گرما و ترکیب اثرات آن ها که در گذشته پدیده ای نادر بوده است، در دهه های اخیر به دلیل تغییرات آب و هوایی به مراتب بزرگتر، شدیدتر و محتمل تر شده و می تو...

ادامه خبر

جداسازی گازها با استفاده از الک های مولکولی‏ (۱۳۹۹/۰۹/۲۷)

از زمره جدیدترین روش ها برای جداسازی دقیق مخلوطی از گازها، استفاده از اَلَک های مولکولی می باشد. این اَلَک ها در واقع مواد متخلخلی هستند که اندازه تخلخل های موجود در ساختار آنها به ‌صورتی تنظیم شده است که تنها مولکول‌هایی با اندازه مشخص از آن ها عبور کنند.

ادامه خبر

ثبت رکورد جدیدی در بهره‌وریِ سلول‌های خورشیدی‏ (۱۳۹۹/۰۹/۲۳)

افزایش بهره‌وریِ سلول‌های خورشیدی می‌تواند مقدار انرژیِ نهاییِ دریافت شده از یک سطح مشخص که با مقدار ثابتی از نور خورشید در ارتباط است را افزایش دهد به همین منظور رکورد جهانیِ بازدهیِ خورشیدی باز هم توسط پژوهشگران شکسته شد.

ادامه خبر