متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۴/۱۲/۲۶

تعداد بازدید : ۲۷۵۹

تعداد رای : ۴

دومین نشست سرآمدان علمی ایران برگزار شد

دومین نشست سرآمدان علمی ایران روز دوشنبه 24 اسفندماه با حضور آقای دکتر سهراب‌پور، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان و آقای دکتر سرکار دبیر فدراسیون و 60 سرآمد علمی برگزار شد

دوشنبه 24 اسفند ماه 94 دومین نشست سرآمدان علمی ایران با حضور بیش از 60 نفر در تهران برگزار شد. در این نشست ابتدا گزارشی از عملکرد فدراسیون و برنامه‌های طراحی شده برای آینده ارائه شد و در بخش دوم نیز سرآمدان علمی به ارائه نظرات خود در خصوص برنامه‌های این فدراسیون پرداختند.


در این نشست که با حضور بیش از 60 سرآمد علمی برگزار شد، اقای دکتر سهراب‌پور، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان و آقای دکتر سرکار دبیر فدراسیون نیز حضور داشتند.


در ابتدای برنامه گزارشی از بررسی شاخص نیچر و مقایسه مجلات برتر انتخاب شده توسط فدراسیون با مجلات برتر نیچر ارائه شد. در سال 2011 گروه نیچر 68 مجله را به عنوان مجلات برتر معرفی کرده که طبق بررسی‌ها، 38 مجله از این گروه با مجلات برتر فدراسیون مشترک می‌باشند. برخی از سرآمدان حاضر در برنامه پیشنهاد داشتند سایر مجلات نیچر نیز به مجلات برتر فدراسیون اضافه شوند.


در ادامه آقای دکتر سرکار به ارائه عملکرد فدراسیون در سال 94 و برنامه‌های آینده برای انتخاب سرآمدان و حمایت از آنها پرداخت. ایشان در برخی از سخنانشان تأکید داشتند، انتظار می‌رود فعالیت‌های علمی بیشتری مانند حضور در کنگره‌های معتبر بین‌المللی یا دعوت از بزرگان علمی بیشتری در کشور صورت گیرد. 


دبیر فدراسیون در بخش دیگری از سخنانشان با اشاره به نقش محوری محققان پسادکتری در انجام تحقیقات باکیفیت، بیان کردند در حال تصویب آیین‌نامه‌ای برای حمایت از جذب محقق پسادکتری توسط سرآمدان هستند.


ایشان همچنین اعلام کردند در حال پیگیری برای اضافه کردن برخی از آزمایشگاههای بین‌المللی به شبکه ازمایشگاهی راهبری فناوری برای ارائه خدمات به سرآمدان هستند.


در ادامه برنامه نیز سرآمدان علمی به ارائه نظرات خود پرداختند که در زیر به برخی از آنها اشاره می‌شود:

 انتشار مقالات با کیفیت در مجلات معتبر به تجهیزات باکیفیت و پیشرفته نیاز دارد و گاها برخی انتشارات مقالات را به دلیل نداشتن تصاویر معتبر پذیرش نمی‌کنند؛

 تألیف کتب مرجع و معتبر از شاخص‌های مرجعیت علمی است که نوشتن حتی برخی از فصل‌های کتب مرجع انتشارات معتبر توسط افراد، باید مورد تشویق و حمایت قرار گیرد؛

 انجام تحقیقات باکیفیت با داشتن تیم‌های تحقیقاتی به ویژه با همکاری‌های بین‌المللی میسر خواهد شد؛

 ضروری است به سمت راه‌اندازی آزمایشگاههای ملی مجهز به پیشرفته‌ترین دستگاهها حرکت کنیم؛

ضروری است برنامه حمایت از سرآمدان علمی به صورت قانون تصویب شود و افراد معتبر و با کیفیت همیشه مورد حمایت قرار گیرند؛

 سرآمدان علمی باید فارغ از هر گونه فعالیت‌های دست و پاگیر به انجام تحقیقات متمرکز شوند؛

مقالات مروری واقعی یعنی مقالاتی که در مجلات معتبر و با دعوت مجلات منتشر می‌شوند یکی از مصادیق مرجعیت علمی است؛

 سرآمدان علمی به آکادمی‌های معتبر جهانی و کنگره‌های معتبر علمی معرفی و شناسانده شوند؛

 افرادی که در مجلات معتبر به عنوان داور یا ادیتور فعالیت می‌کنند مورد تشویق و حمایت قرار گیرند؛

فعالیت‌های پژوهشی معتبر دیربازده و طولانی مدت هستند، باید صبور و باحوصله باشیم و در بازه‌های زمانی حداقل 3 ساله افراد مورد ارزیابی قرار گیرند؛

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha