متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۱۲/۰۵

تعداد بازدید : ۶۰۵

تعداد رای : ۱

بعضی از سلول‌های ایمنیِ بدن می‌توانند با تمامیِ ویروس‌های آنفلوانزا مقابله کنند

آرزوی دستیابی به دارویی همیشگی برای مقابله با آنفلوانزا با کشف سلو‌های ایمنی‌ای که می‌توانند با هر سه شاخه‌ی آنفلوانزا مقابله کنند دستیافتنی‌تر از همیشه به نظر می‌رسد. در حال حاضر به علت جهش‌های همیشگیِ ویروس آنفلوانزا، گونه‌های مختلفی از واکسن‌های آنفلوانزا (نوع A, B و C) هر سال به بدن تزریق می‌شود تا بدن مردم با این جهش‌ها منطبق باشد. اگر خودِ سیستم ایمنی بدن قادر به مبارزه با این ویروس‌ها بود، نیازی به واکسیناسیون سالانه وجود نداشت.

 

احتمال وجود داشتنِ سلول‌های ایمنی‌ای که با هر سه گونه‌ی آنفلوانزا مقابله می‌کنند برای اولین‌بار در هنگام مواجه با H7N9 (آنفلونزای پرندگان) در سال 2013 مطرح شد. کسانی که پاسخ‌های قویتری از تی-سل‌های CD8+ در بدنشان دریافت می‌کردند احتمال بازیابی از بیماری در آنها بیشتر بود.

 

تی-سل‌های CD8+ به عنوان «سلول‌های کشنده» در بدن شناخته می‌شوند و مانند نیروهای دفاعی در جلوی دروازه‌ی ورودی شهرها عمل می‌کنند. این تی-سل‌ها برای مدت‌ها پژوهشگران را سرگرم خود کرده است و آنها در این پژوهش سعی کرده‌اند مکانیزم عمل این سلول‌ها را مشخص کنند و همچنین ببینند آیا این سلول‌ها قابلیتی برای مقابله با آنفلوانزا دارند یا خیر.

 

طیف‌سنجیِ جرمی برای آنالیزِ 67 هزار رشته از ویروسِ آنفلوانزا بکار گرفته شد تا بدنبال یک پپتاید ویژه یا یک پیوند شیمیاییِ پرتکرار که در هر سه گونه‌ی آنفلوانزا وجود دارد بگردد. ترکیباتِ خاصی به نامِ اپیتوپس می‌توانند به عنوان پرچم برای تی-سل‌های CD8+ عمل کنند، به طوری که رسیدن ویروس‌ها را به آنها گزارش داده و باعثِ شروع شدنِ عملیات کشتنِ این ویروس‌ها شوند. بخشی از ویروس شناسایی شد که در همه‌ی انواع ویروس وجود دارد و این بخش تواناییِ بیمار کردنِ انسان‌ها را نیز دارد.

 

در آزمایش‌هایی که بر روی موش انجام گرفت، این تیم پژوهشی موفق شد تا از این بخش از ویروس استفاده کرده و به بدن موش در مقابل آنفلوانزا ایمنی ببخشد، به طوری که عفونت و التهاب در بدن موش به اندازه‌ی قابل توجهی کاهش پیدا کرد.

 

هنوز برای دستیابی به یک تزریق برای مقابله با تمامیِ انواع آنفلوانزاها راهی طولانی در پیش داریم. به گفته‌ی اعضای این تیم پژوهشی حدود 54 درصد از جمعیت جهان دارای گونه‌های مناسبِ تی-سل‌های CD8+ در بدن‌هایشان هستند که تواناییِ شروع کردنِ پاسخ‌های مناسب در برابر آنفلوانزا را دارند. با وجود این، این تحقیق یک گام بلند رو به جلو برای دستیابی به روشی برای تولید واکسنِ عمومیِ آنفلوانزا به شمار می‌رود. در این روش به جای واکسیناسیونِ سالانه از سلول‌های کشنده‌ی بدن برای کشتن این ویروس‌ها استفاده می‌شود.

 

این روش در صورت موفقیت‌امیز بودن می‌تواند از مرگ هزاران نفر در سراسر جهان بر اثر بیماری آنفلوانزا پیشگیری کند. حتی اگر این روش موفقیت‌آمیز نباشد گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد. سال گذشته پژوهشگران پادتن‌هایی را در شترها کشف کردند که در مقابل گونه‌های A و B آنفلوانزا بدن موش را ایمن می‌کند.

 

نتایج این فعالیت پژوهشی در مجله Nature Immunology به چاپ رسیده است . برای دسترسی به آن، لینک مقاله را کلیک نمایید. 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha