متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۰۲/۳۰

تعداد بازدید : ۵۱۰

تعداد رای : ۱

احتمال کنترل تشویش و اضطراب با تعدیل باکتری های روده

بر اساس مقاله‌ای که در مجله‌ی General Psychiatry چاپ شده است کسانی که از اضطراب رنج می‌برند شاید با تنظیم کردنِ میکروارگانیزم‌هایی در روده‌هایشان بتوان از اضطرابشان کاست. نشانه‌های اضطراب در بسیاری از مردمی که دارای بیماری‌های ذهنی هستند معمول است و همچنین این نشانه‌ها در گونه‌های مختلفی از بیماری‌های فیزیکی نیز به چشم می‌خورد به ویژه در اختلالاطی که مرتبط با استرس هستند.

مطالعات پیشین نشان می‌دهد که یک سوم مردم اختلال اضطراب را طول عمر خود تجربه می‌کنند. به علاوه پژوهش‌ها نشان می‌دهد که میکروبیوتاسیون روده- تریلیون‌ها از میکروارگانیزمهای روده که با تولید واسطه‌های ضروری التهاب، مواد غذایی و ویتامین‌ها نقش مهمی در سیستم ایمنی و متابولیسم بدن بازی می‌کنند می‌توانند فعالیت‌های مغز را از راهی به نام «محورِ مغز-روده» تنظیم کند.

 

پژوهش‌های جدید همچنین نشان می‌دهد که اختلالات ذهنی میتواند با تنظیم میکروبیوتاسیون روده درمان شود اما شواهد برای اثبات این موضوع وجود ندارد. بنابراین یک تیم از پژوهشگران از دانشگاه شانگهای ژیاو تانگ آزمایشی ترتیب دادند که مشخص شود آیا هیچ نشانه‌ای از بهبود اضطراب با تنظیم میکروبیوتاسیون‌ها وجود دارد یا خیر. آنها 21 مطالعه را که شامل 1503 نفر می‌شد بررسی کردند. از 21 مطالعه 14 مورد از پروبیوتیک‌ها به عنوان مداخله‌گرهایی برای تنظیم میکروبیوتای روده مورد بررسی قرار گرفت و هفت مطالعه از راه‌های غیر پروبیوتیک مانند تنظیم رژیم‌های روزانه استفاده کردند.

 

پروبیوتیک‌ها ارگانیزم‌های زنده‌ای هستند که به صورت طبیعی در بعضی از غذاها یافت می‌شوند و از آنها به عنوان باکتری‌های خوب یا دوستانه یاد می‌شود. آنها با باکتری آسیب زننده مبارزه می‌کنند و از نشستن آنها در روده جلوگیری به عمل می‌آورند. پژوهشگران دریافتند که محصولات پروبیوتیک در هفت مطالعه‌ی بررسی شده فقط شامل یک نوع پروبیوتیک بودند، دو مطالعه از محصولی استفاده کردند که شامل دو نوع پروبیوتیک بود و محصولاتی که در 5 مطالعه‌ی بعدی مورد بررسی قرار گرفت حداقل شامل 3 نوع پروبیوتیک بوده است. در مجموع، 11 تا از 21 مطالعه‌ی صورت گرفته نشان از تاثیرات مثبت بر روی نشانه‌های اضطراب داشت به این معنی که بیش از نیمی (52%) از مطالعات نشان داد که این رویکرد موثر است اگرچه بعضی از مطالعاتی که از این رویکرد بهره برده بودند آن را موثر نیافتند.

 

از 14 مطالعه‌ای که از پروبیوتیک‌ها به عنوان مداخله‌گر استفاده کرده بودند بیش از 36% آنها را برای کاهش اضطراب موثر یافتند، درحالیکه 6 مطالعه از 7 مطالعه که از غیر پروبیوتیک‌ها به عنوان مداخله‌گر استفاده کرده بودند این راه را موثر یافتند (حدود 86%). بعضی مطالعه‌ها از هر دو روش مداخله‌گری برای تنظیم میکروبیوتای (IRIF) و همچنین از روش عادی استفاده کرده‌اند.

 

به گفته‌ی پژوهشگران یک دلیلی که مداخله‌های غیرپروبیوتیکی از مداخله‌های پروبیوتیکی موثرتر است این است که تغییر رژیم می‌تواند تاثیر بیشتری بر روی باکتری روده از معرفی یک عامل تازه در پی داشته باشد. پژوهشگران نتیجه گرفتند که بیش از نیمی از مطالعات انجام شده نشان داده است که امکان درمان اضطراب با تنظیم میکروبیتای روده امکانپذیر است.

 

نتایج این پژوهش در مجله General Psychiatry به چاپ رسیده است. برای مشاهده آن لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha