متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۰۳/۱۱

تعداد بازدید : ۳۲۹

تعداد رای : ۱

بچه‌هایی که چرت میزنند شادترند، در تحصیل موفق‌تر و مشکلات رفتاریِ کمتری دارند

یک مطالعه‌ی جدید در دانشگاه کالیفرنیا و پنسیلوانیا نشان می‌دهد که چرت روزانه تاثیرات بسیار مثبتی دارد.

در این مطالعه 3000 دانش آموز سال چهارم، پنجم و ششم که سنی بین 10-12 سال داشتند بررسی شدند و ارتباط بین چرت روزانه با شادی بیشتر، خود-کنترلی، ثبات، مشکلات رفتاری کمتر و ضریب هوشی بیشتر (بیشتر برای سال ششمی‌ها) مشخص شد. به گفته‌ی آدریان رین از دانشگاه پنسیلوانیا این مطالعه بزرگترین پژوهشی است که تاکنون در اینباره صورت گرفته است.

 

«بچه‌هایی که سه تا چهار بار در هفته چرت می‌زنند در سال ششم از 7.6% بهبودی در انجام تکالیف خود بهره خواهند برد. این میزان افزایش در بهره‌وری بسیار معنادار و مهم است.»

برخلاف انتظارات اختلالات خواب و خواب آلودگی روزانه در میان کودکان بسیار شایع است. خواب آلودگی‌ها حدود 20 درصد از کودکان را در طول روز تحت تاثیر قرار می‌دهند. بیشتر آنکه، تاثیرات منفی هوشیاری، احساسی و فیزیکیِ عادت‌های خواب به خوبی مطالعه شده است اما بیشتر مطالعات در مورد دوران پیش‌مدرسه و بچه‌هایی با سن کمتر بوده است. این به این دلیل است که در جاهایی مانند آمریکا خواب روزانه با بزرگ شدن بچه‌ها به پایان می‌رسد. در چین اما این چرت‌ها تا بزرگسالی ادامه پیدا می‌کند. بنابراین پژوهشگران برای پژوهش‌های خود به مطالعات و بانک اطلاعاتی که در این خصوص در چین تهیه شده رجوع کرده‌اند.

 

اطلاعاتی در مورد تعداد و مدت زمان خواب زمانیکه کودک به رده‌ی 4 یا 6 میرسد جمع آوری شده است همچنین اندازه‌گیری‌های روانشناختی مانند ثبات و شادی و اندازه‌گیری‌های بدنی مانند شاخص توده‌ی بدن و سطح گلوکز نیز انجام شده است. آنها همچنین از معلمین پرسیدند تا اطلاعات آکادمیک و رفتاری را برای هر دانش آموز بطور مجزا فراهم کنند. نهایتا ارتباط بین چرت روزانه و بهره‌وری دانش‌آموزان با توجه به جنسیت، سطح، مکان مدرسه، سواد والدین و زمان بسر برده شده در رختخواب مورد بررسی قرار گرفت.

 

به گفته‌ی "مدنیک" این مطالعه اولین مطالعه‌ی کامل در این زمینه است. «بسیاری از آزمایشگاه‌ها نشان داده‌اند که چرت روزانه به اندازه‌ی یک خواب کامل شبانه می‌تواند بر روی ذهن تاثیر مثبت بگذارد. در این مطالعه این فرصت را داشتیم تا از دانش‌آموزان در دنیای واقعی سوالات بسیار متنوع رفتاری، آکادمیک، اجتماعی و فیزیولوژیکی بپرسیم. مطابق پیشبینی‌ها هرچه میزان خواب روزانه بیشتر بود تاثیرات  مثبت این خواب بر روی این اندازه‌گیری‌ها بیشتر بوده است.»

 

مطالعات آینده باید مشخص کند که چرا کودکانی که والدینی تحصیل کرده‌ای دارند نسبت به کودکانی که والدین کم سوادتری دارند بیشتر در طول روز می‌خوابند. در حال حاضر پژوهشگران امیدوارند که نتیجه‌ی این مطالعه بتواند به کسانی که بر روی خواب پژوهش می‌کنند کمک قابل توجهی بکند.

 

نتایج این پژوهش در مجله Sleep از انتشارات آکسفورد به چاپ رسیده است. برای مشاهده آن ، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha