متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۰۳/۲۲

تعداد بازدید : ۴۱۷

تعداد رای : ۲

موفقیت دانشمندان در تبدیل خون‌های اهدایی به یک خون همگانی

در جولای سال گذشته صلیب سرخ آمریکا به علت کمبود خون اعلام وضعیت اضطراری کرد زیرا خون‌های اهدایی به انداز‌ه‌ای نبود که بتواند نیاز بیماران به خون را براورده کند. اما حالا پژوهشگران دانشگاه بریتیش کلمبیا شاید راهی برای حل این مشکل پیدا کرده‌اند: تبدیل خون‌های اهدایی‌ای که کمتر می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد به نوعی خون که هر کسی می‌تواند از آن استفاده کند.

 

آنها سال گذشته نتایج پژوهش‌های خود را در کنفرانس American Chemical Society ارائه کردند و حالا مقاله‌ی نهایی در مجله‌ی Nature Microbiology چاپ شده است. گونه‌های خون به علت قند موجود بر روی سلول‌های قرمز خون با یکدیگر متفاوتند. گروه خونی A یک نوع قند دارد و گروه B نوعی دیگر از قند. گروه AB دارای هر دو نوع قند است و گروه O هیچ نوع قندی ندارد. اگر کسی خونی دریافت کند که با گروه خونی آن شخص متفاوت باشد سیستم ایمنی به سلول‌های خونی اهدایی حمله کرده و آنها را از بین می‌برد.

 

به عنوان مثال، کسی با گروه خونی A نمیتواند خونی از گروه خونی B را دریافت کند چرا که به علت متفاوت بودن نوع قند بدن، این خون اهدایی را پس می‌زند. از آنجا که گروه خونی O هیچ نوع قندی ندارد هرکسی می‌تواند از این گروه خون دریافت کند. این گروه خونی یک گروه خونی عام به شمار می‌رود بنابراین بسیار پرطرفدار است.

 

در گذشته پژوهشگران نوعی آنزیم کشف کرده بودند که قند را از روی گروه‌های خونی A، B و AB از بین می‌برد و آنها را به گروه خونی O تبدیل می‌کرد.

 

اما به گفته‌ی استیون ویترز در گذشته انزیمی که کارا، ایمن و مقرون به صرفه باشد کشف نشده بود. جستجوی آنها برای این آنزیم آنها را به روده‌ی انسان کشاند. ویزرز و همکارانش می‌دانستند که درون روده قندهایی مشابه با قندهای موجود در گروه خونی وجود دارد و اینکه درون معده آنزیم‌هایی وجود دارد که این قند ها را برای بهتر شدن روند هضم از بین می‌برند. با استفاده از این دانش، دانشمندان آنزیمی کشف کردند که گروه‌های خونی A و B را با از بین بردن قندشان تبدیل به گروه خونی O می‌کند و همچنین این آنزیم 30 برابر موثرتر از آنزیمی است که تا پیش از این کشف شده بود.

 

در حال حاضر پژوهشگران مشغول بررسیِ دوباره‌ی یافته‌های خود هستند. گام بعدی آزمایش‌های بالینی است تا مشخص شود که این آنزیم تولید اثرات جانبی ناخواسته نکند.

 

این آزمایشات تا حدودی زمانبر هستند اما ویسترز امیدوار و بسیار خوشبین است که این روش در آینده بتواند مشکل خون‌های اهدایی را حل کند.

 

نتایج این پژوهش در شماره جدید مجله Nature Microbiology به چاپ رسیده است. برای مشاهده این خبر، لینک مقاله را کلیک نمایید. 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha