متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۰۴/۰۳

تعداد بازدید : ۴۲۷

تعداد رای : ۱

تعداد بی سابقه ای از اتم های به دام افتاده در یک الگو

محققان با استفاده از یک روش جدید توانستند 111 اتم خنثی را در یک الگوی از پیش تعریف شده و بدون نقص، به دام اندازند.

اتم های خنثی به دام افتاده در آرایه ای از تله های اپتیکی می توانند به عنوان کیوبیتها برای کاربردهای محاسبات کوانتومی عمل کنند. اما در ابتدا نیاز است که به منظور ایجاد الگوهای بدون نقص، محققان اتم ها را بطور دقیق در داخل آرایه جایگذاری کنند تا بعدا بتوانند آن را دستکاری کرده و برای محاسبات مورد استفاده قرار دهند.

 

در سال 2018، محققان 72 اتم را در الگو های مختلف از قبیل یک گره و یک مکعب مرتب کردند. اکنون گرهارد بیرکل و همکارانش در دانشگاه صنعتی دارمشتات آلمان، روش جدیدی را برای الگوسازی اتم ها ارائه کردند که تعداد آنها را به رقم بی سابقه 111 اتم می رساند. آنها می گویند که روششان به طور بالقوه برای یک میلیون اتم یا بیشتر، به آسانی قابل تعمیم است.

 

بیرکل و همکارانش ابری از اتم های روبیدیوم را تا دمای 100 میکرو کلوین سرد کردند. در ادامه، آنها اتم ها را در داخل یک آرایه میکرو تله ای قرار دادند (صدها تله لیرزی مرتب شده در یک شبکه مربعی که از طریق هدایت باریکه لیزری از میان آرایه ای از میکرو لنزها تولید می شوند). در ابتدا، هر تله شامل تعداد کمی از اتم ها است. به منظور کاهش این تعداد به یک، گروه برای حذف جفت اتم ها از هر مکان، از تکنیکی با نام سد (مانع) برخوردی استفاده کرد. در مکان هایی که در ابتدا تعداد فردی از اتم ها وجود داشت، دقیقا یک اتم باقی می ماند. در مکان هایی که در ابتدا حاوی تعداد زوجی از اتم ها بودند، در نهایت هیچ اتمی باقی نمی ماند. در ادامه، گروه با استفاده از انبرک های لیزری، اتم های تنها را به مکانهای خالی در الگوهای هدف منتقل می کنند.

 

با استفاده از این روش، گروه یک مربع 10 اتم در10 اتم، یک صفحه شطرنجی شامل 105 اتم و دو مربع به هم پیوسته که حاوی 111 اتم بودند را به وجود آوردند. در حال حاضر آنها روی الگوهای حاوی 1000 اتم کار می کنند.

 

بیرکل میگوید که تنها مانع برای مرتب کردن تعداد بیشتری از اتم ها، موانع اقتصادی است. برای ساختن الگوهایی با تله بیشتر، نیاز به خرید لیزرهای قوی تری وجود دارد.

 

نتایج این پژوهش در مجله PHYSICAL REVIEW LETTERS به چاپ رسیده است. برای مشاهده اطلاعات بیشتر؛ لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha