متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۰۶/۲۳

تعداد بازدید : ۲۷۸

تعداد رای : ۱۲

کشف عامل موثر در اهلی سازی بادام تلخ

براساس مطالعه جدیدی که در مجله Science منتشر شده، گروهی از محققان موفق به کشف عامل موثر در فرآیند اهلی سازی گیاه بادام تلخ شدند. آنها نشان دادند که بادام های اهلی شیرینی که امروزه مورد مصرف قرار می گیرند، بسیار متفاوت از اجداد وحشیِ تلخ خود هستند.

پس از اهلی شدن، بادام (Prunus amygdalus) به یکی از گسترده ترین گونه های آجیل درختی در جهان تبدیل شده و هزاران سال است که انسان ها از بادام اهلی شده تغذیه می­کنند. بااینحال، با وجود میزان بالای پراکنش و اهمیت اقتصادی آن، هنوز هم درک دقیقی از ژنوم این گیاه وجود نداشته و نیز ماهیت ژنی که باعث تولید بادام­هایی با هسته های شیرین خوراکی می­شود نادیده گرفته شده است.

 

تبدیل بادام وحشی به اهلی نیاز به حذفِ ماده تلخ و سمی آمیگدالین دی گلوکوزید سیانوژنیک دارد. این محققان، ژنوم گیاه بادام را به طور کامل توالی یابی کرده و ناحیه ژنومی مسئول این تغییر را که باعث آشکار ساختن تفاوت­های ژنتیکی بین بادام تلخ و همتای شیرین آن می­شود مورد بررسی قرار دادند. در واقع، آنها خوشه ای از فاکتورهای رونویسی مرتبط با ژنوتیپ­های دارای هسته شیرین را کشف کردند. در این میان، مشخص شد که فاکتور رونویسی bHLH2 در تنظیم مسیر بیوسنتزی ماده سمی آمیگدالین نقش کلیدی دارد. نتایج حاصل از کار این محققان نشان داد که یک جهش نقطه ای در bHLH2 که آمینواسید لوسین را به فنیل آلانین تبدیل می­کند، مانع تولید ماده آمیگدالین در بادام تلخ شده و در نتیجه ژنوتیپ­هایی با هسته های شیرین را ایجاد می­کند که به عنوان ژنوتیپ مطلوب طی اهلی سازی این گیاه انتخاب شده است.

 

این جهش نقطه ای در فاکتورهای رونویسی که به عنوان عامل کلیدی در فرآیند اهلی سازی گیاه بادام است  برای اولین بار توسط این محققین کشف و شناسایی شد.  

 

نتایج این پژوهش در لینک مقاله قابل مشاهده است.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha