متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۰۷/۱۷

تعداد بازدید : ۵۹۹

تعداد رای : ۱۰

نوبل پزشکی 2019 اهداء شد / کشف راز سازگاری سلولها با اکسیژن

جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۹ به طور مشترک، نصیب سه دانشمندی شد که سازوکارِ یکی از فرآیند‌های انطباقی حیاتی در بدن را کشف کردند. آنها دریافتند که چگونه سلول‌ها، تغییرات در سطح اکسیژن را تشخیص و خود را با آن انطباق می‌دهند.

کمیته نوبل «سر پیتر راتکلیف» از انگلیس و «ویلیام کلین» و «گِرگ سمنزا» از آمریکا را به عنوان برندگان جایزه نوبل پزشکی امسال اعلام کرد. تحقیقات پیشگام درباره نحوه واکنش سلول­ها به تغییر سطح اکسیژن، جایزه نوبل را برای این سه محقق به ارمغان آورده است.

 

برندگان نوبل پزشکی ۲۰۱۹ علاوه بر مدال طلا و دیپلم افتخار، جایزه نقدی به ارزش ۹۱۸ هزار دلار را نیز که طی مراسمی به آنها اهدا می­گردد، به خانه خواهند برد.

 

سالهاست که انسان اهمیت بنیادین اکسیژن را درک کرده است، اما اینکه سلول­ها چگونه خود را با تغییرات سطح اکسیژن وفق می­دهند، ناشناخته بود. در واقع، مشخص شده بود که سلول­ها برای بقاء به اکسیژن نیاز دارند، اما مسئله اینجاست که سطح اکسیژن در صورت ابتلا به برخی بیماری­ها نظیر کم خونی و سرطان، حین انجام فعالیت­های فیزیکی و حتی در محیطهای مختلف ثابت نمی ماند.

 

این دانشمندان در حقیقت موفق به شناسایی مکانیسم مولکولی شدند که  فعالیت ژن­ها در واکنش به سطوح مختلف اکسیژن را تنظیم می­کند. اکتشافات نوین برندگان جایزه نوبل پزشکی امسال مکانیسم یکی از حیاتی ترین فرآیندهای سازگاری حیات را نشان می­دهد. در واقع، سلول‌ها و بافت‌ها به طور دائم و در تمام مراحل رشد و نمو، با تغییر در میزان اکسیژنِ قابل دسترس مواجه هستند؛ بنابراین سلول‌ها همزمان که وظایف مهم خود را انجام می‌دهند، باید راهی برای سازگاری با مقدار اکسیژن موجود پیدا کنند.

 

به گفته‌ی برندگان نوبل، این مکانیسم اکسیژن‌سنجی برای نمو جنین هم ضروری است؛ زیرا تشکیل رگ‌های خونی و جفت جنین را مدیریت می‌کند. به لطف چنین کشفی می‌توان با تحریک شکل‌گیری رگ‌های خونی، برای مقابله با بیماری آنمی (کم خونی) و حتی سرطان هم گام‌هایی برداشت.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha