متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۰۷/۱۸

تعداد بازدید : ۵۵۳

تعداد رای : ۱

جایزه نوبل شیمی به تولیدکنندگان باتری "لیتیومی" رسید

سه دانشمند آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی افرادی هستند که موفق به کسب جایزه نوبل سال ۲۰۱۹ در زمینه تولید باتری‌های لیتیوم یونی شدند.

کمیته نوبل، جان بی گوداناف، ام استنلی ویتینگهام و آکیرا یوشینو را به عنوان برنده نوبل شیمی در سال 2019 معرفی کرد .این جایزه برای توسعه باتری‌های لیتیوم یونی قابل شارژ به این سه نفر به صورت مشترک تعلق گرفت.

 

باتری‌های لیتیوم یونی، انقلابی در زندگی انسان ایجاد کردند و امروزه در همه جا از موبایل ها گرفته تا لپ تاپ و وسایل نقلیه الکتریکی از آنها استفاده می شود. این باتری‌ از خانواده باتری‌های قابل شارژ است که در آن در زمان تخلیه، یون‌های لیتیوم از الکترود منفی به‌سمت الکترود مثبت و به‌هنگام شارژ شدن وارونه حرکت می‌کنند؛ طول عمر این باتری‌ها 3ساله است.

 

جان بنیستر گوداناف، یک پروفسور آلمانی است. او در حال حاضر استاد مهندسی مکانیک و علوم مواد در دانشگاه تگزاس است. گوداناف متولد سال 1922 و 97 ساله است.

 

استنلی ویتینگهام، شیمیدان انگلیسی در سال 1944 متولد شده و هم اکنون مدیر انستیتو تحقیقات مواد و همچنین مدیر برنامه علوم مواد و مهندسی در دانشگاه بینگامتون است. این دانشگاه بخشی از دانشگاه ایالتی نیویورک است. علاوه براین ویتینگهام 77 ساله استاد شیمی همین دانشگاه نیز است.

 

اکیرا یوشینو نیز در سال 1948 میلادی در ژاپن متولد شده است. این شیمیدان ژاپنی یکی از اعضای شرکت «آساهی کازئی» و استاد دانشگاه Meijo است. او در حقیقت مخترع باتری‌های لیتیوم یونی نوینی است که امروز در لپ‌تاپ‌ها و موبایل‌ها استفاده می‌شود اما در اوایل دهه 1970 میلادی استنلی ویتینگهام نخستین باتری لیتیومی قابل استفاده را ابداع کرد.

 

در سال 2019 میلادی جان گوداناف پتانسیل باتری‌های لیتیوم یونی را دو برابر کرد. او در حقیقت شرایط مناسبی را برای تولید باتری‌های قدرتمندتر و کارآمدتر فراهم کرد.

 

آکیرا یوشینو موفق به حذف لیتیوم خالص در باتری شد و باتری را به طور کامل براساس لیتیوم یون ابداع کرد.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha