متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۰۷/۳۰

تعداد بازدید : ۴۶۹

تعداد رای : ۳

زیادی فکر کردن منجر به کاهش طول عمر میشود

پژوهشگران سالهاست که به مطالعه‌ی عوامل موثر بر طول عمر می‌پردازند. به عنوان مثال در مطالعه‌ای مشخص شده است که کسانی که زیاد راه می‌روند ممکن است بیشتر عمر کنند در مطالعه‌ی دیگری مشخص شده که اگر در آمریکا هستید و در فلوریدا زندگی میکنید ممکن است بیشتر عمر کنید!

حالا محققان دانشکده پزشکی هاروارد دریافتند که تفکر زیاد موجب کاهش پروتئینی در مغز شده که به سلامت مغز آسیب می‌رساند. به گزارش ایسنا و به نقل از سی بی اس نیوز، محققان مغز افرادی که در سن 60 و 70 سالگی فوت شدند را با افرادی که بیش از 100 سال عمر کرده بودند، مورد بررسی قرار دادند و دریافتند، در مغز افرادی که در سنین پایین‌تر فوت شدند، میزان پروتئین REST  ( این پروتئین ارتباط نزدیکی‌ با حفظ توانایی‌های شناختی‌ و طول عمر دارد) کمتر بوده است. این پروتئین به آرام کردن فعالیت‌های مغز کمک می‌کند.

 

در این مقایسه مشخص شد، در بافت مغزی افراد 100 ساله میزان این پروتئین بیشتر بود، در واقع این پروتئین نسبت به ژن‌ها واکنش نشان می‌دهد و در زمان فکر کردن در مغز فعال می‌شوند. البته در تحقیقات پیشین نیز مشخص شده REST  می تواند به محافظت از مغز در برابر بیماری آلزایمر نیز کمک کند. پروفسور بروس یانکنر، سرپرست این تحقیق اظهار کرد: نتایج این تحقیق پیامدهای گسترده‌ای در فیزیولوژی و طول عمر افراد خواهد داشت.

 

در حال حاضر، اندازه گیری میزان REST در یک مغز زنده امکان‌پذیر نیست، به همین دلیل محققان دانشگاه هاروارد از کرم‌ها و موش‌ها برای انجام آزمایش‌های خود استفاده کردند. نتایج آزمایش بر روی موجودات زنده، با اطلاعات حاصل از تحقیق بر روی مغز افراد فوت شده مطابقت داشت. مایکل مک کانل، متخصص علوم اعصاب گفت: نکته شگفت‌انگیز این تحقیق برخلاف باور عمومی در مورد مزایای تفکر زیاد بر بهبود فعالیت مغز است. این تحقیق جدید توصیه به افراد در مورد اینکه فعالیت مغزی موجب سلامت مغز خواهد شد را نقض می‌کند.

 

به گفته‌ی "سینسیا کینیون" رئیس بخش مطالعات عمر در آزمایشگاه کالیکو که این مطالعه را بسیار مهم دانسته: « به نظر من این تلاش بیش از حد و برانگیختگی زیاد است که برای مغز مشکل ساز می‌شود. شما می‌خواهید در زمان‌های خاص و واقعا مورد نیاز، نورونهای مغزتان فعال باشند نه اینکه به صورت عمومی و همیشه در تکاپو باشند.»

 

نتایج این پژوهش در مجله‌‌ی نیچر چاپ شده است. برای مشاهده جزئیات این پژوهش، لینک مقاله را کلیک نمایید.

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha