متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۰۸/۱۳

تعداد بازدید : ۳۳۶

تعداد رای : ۲

تعداد حشراتی که در دهه‌ی گذشته نابود شده‌اند بیشتر از برآورد اولیه‌ی پژوهشگران بوده است

نشانه‌ها حاکی از آن است که تعداد حشراتی که از صحنه‌ی روزگار محو می‌شوند رو به افزایش است و امکان دست کم گرفتنِ این پدیده‌ی مهم توسط پژوهشگران وجود دارد.

در یک مطالعه‌ی چندمنظوره‌ی بزرگ، پژوهشگران دریافتند که تعدادِ گونه‌های حشره که در مناطقی از جنگل‌های آلمان زندگی می‌کردند به یک سومِ تعداد اولیه خود کاهش یافته‌اند و این کاهش تنها در ده سال اتفاق افتاده است.

 

به گفته‌ی اکولوژیست "ولفگانگ وایسر": « این کاهش آن هم تنها در طول ده سال ما را شگفت زده کرده است. این مسئله ترسناک است اما با تمام مطالعات دیگر همخوانی دارد.»

 

در بین سالهای 2008 تا 2017، یک تیم بین‌المللی بیش از یک میلیون حشره را از 300 مکان مختلف در آلمان جمع‌آوری کردند. نزدیک به 2700 گونه‌ی حشره بررسی شد و پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که جمعیت بسیاری از این گونه‌ها رو به کاهش است. در واقع، به گفته‌ی این تیم پژوهشی بعضی از گونه‌های حشره‌ها دیگر قابل رویت نیستند و ممکن است که منقرض شده باشند.

 

این مشاهده‌ها از مکانی که پژوهشگران مورد بررسی قرار می‌دهند مستقل است و در تمام مکان‌ها چنین کاهشی در تعداد حشره‌ها مشاهده شده است. در بعضی مناطق تعداد حشره‌ها تا 78 درصد کاهش پیدا کرد در حالیکه زیست‌توده‌ها در این مناطق 67 درصد افزایش یافته است. کاهش حشرات در علفزارهای آلمان قبلا گزارش شده بود اما نه با چنین جزئیاتی که در این مطالعه به آن پرداخته شده است. بیشتر مطالعات پیشین بر روی زیست‌توده تمرکز داشت که وزن کلی تمامی حشرات است و تعداد گونه‌های مختلف توسط آن مشخص نمی‌شود.

 

به گفته‌ی "سباستین سایبلد": « این حقیقت که قسمت بزرگی از گروه‌های حشرات صدمه دیده بوده‌اند تا الان مشخص نشده بود. تا پیش از مطالعه‌ی ما مشخص نبود که جنگل‌ها تا چه میزان از این کاهش حشرات تحت تاثیر قرار گرفته‌اند.»

 

درمناطق جنگلی زیست‌توده‌ها تا 40 درصد کاهش یافته‌اند و تعداد گونه‌ها یه یک سوم مقدار اولیه رسیده است. بیشترین آسیب‌ها به حشراتی رسیده است که بیشترین مسافت را پوشش می‌دادند. علت این مسئله ممکن است لخت شدن‌ِ مناطقی از جنگل‌ها باشد اما برای مشخص شدن کامل مسئله پژوهشهای بیشتری مورد نیاز است.

 

نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که یک کاهش گسترده در زیست توده‌ی بندپایان و همچنین در فراوانی و تعداد گونه‌ها در سطوح گرمسیری وجود دارد. کاهش بندپایان نشان می‌دهد که این کاهش منحصر به مناطق زیستی باز و فراخ نیست.

 

نویسندگان با در نظر گرفتن آنچه اکنون از این مطالعه می دانیم خواستار تغییر پارادایم در سیاست استفاده از زمین در سطح ملی و بین المللی هستند. آنها معتقدند بهترین استراتژی‌ها باید با هدف ارتقاء کیفیت زیستگاه‌ها و کاهش تأثیر منفی شیوه های فعلی استفاده از زمین، مانند سموم دفع آفات و تکه های جدا شده از طبیعت احاطه شده توسط مزارع انجام شود.

 

نتایج این پژوهش در مقاله نیچر به چاپ رسیده است. برای مشاهده جزئیات آن، لینک مقاله را کلیک نمایید

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha