متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۰۸/۱۹

تعداد بازدید : ۷۱۳

تعداد رای : ۱۰

میکروسکوپیِ با وضوح بالا در ناحیه‌ی مادون قرمز نزدیک

محسن عادلی از دانشگاه لرستان به همراه همکارانش از کشورهای کانادا، آلمان و فرانسه موفق شدند تا نانولوله‌های تک‌دیواره‌ای را توسعه دهند که قابلیت سوئیچ شدن با نور را دارد و از آن می‌توان در میکروسکوپیِ با رزولوشن بسیار بالا در ناحیه‌ی مادون قرمز استفاده کرد.

در دهه‌ی اخیر میکروسکوپیِ فلوئرسنت توسط تکنولوژی‌های جدید متحول شده و توانایی ثبت تصاویری با رزولوشنی کمتر از محدوده‌ی پراش را امکان‌پذیر کرده است. بسیاری از این تکنیک‌های جدید درتصویربرداری بر اساسِ کنترلِ خواصِ مولکول‌های فلوئرسنتِ ساطع شده است. به عنوان مثال ظهور تکنیکِ میکروسکوپیِ تک مولکولها به طور مستقیم با مهفوم گسیل‌دهنده‌های فلوئرسنتِ قابل سوئیچ با فوتون (که دارای خواص چشمک زنِ قابل کنترل در سطح تک مولکول‌ها هستند) وابسته است. برای دستیابی به پنجره‌ی اپتیکیِ بافت‌های بیولوژیکی، استفاده از طول موج‌هایی بزرگتر از 1 میکرومتر لازم است. نانولوله‌های تک دیواره از خود رزونانس اپتیکی قوی‌ای در ناحیه‌ی مادون قرمز نزدیک نشان داده‌اند و کشف قابلیت لومینسانس آنها در این ناحیه راه را برای استفاده از آنها در تصویربرداری از سلول‌های زنده باز کرده است.

 

طراحیِ گسیل‌دهنده‌ی تک مولکولِ قابل سوئیچ با نور اولین مرحله برای ساخت میکروسکوپیِ تک مولکول‌ها بود. این میکروسکوپ‌ها دنیای جدیدی را در زمینه‌ی تصویربرداریِ اپتیکی باز کردند. چندین گسیل دهنده‌ی قابل سوئیچ با نور گسترش داده شده است اما همه‌ی آنها در گستره‌ی نور مرئی یا مادون قرمز فلورسنت هستند. از آنجا که بافت‌های بیولوژِیکی معمولا در ناحیه‌ی مادون قرمز شفاف هستند این میکروسکوپ‌ها را برای تصویربرداری از بافت‌ها نمی‌توان بکار گرفت. علاوه بر این، کنترل نوریِ گسیل دهنده‌ها در محدوده‌ی مادون قرمز نزدیک برای سوئیچ‌دهنده‌های اپتیکیِ مولکولی بسیار مورد نیاز است چرا که بیشتر پروتکل‌های انتقال اطلاعات در این محدوده قرار می گیرند.

 

در این مقاله یک گونه‌ی جدید از نانومواد هیبریدی که از نانولوله‌های کربنی تک‌دیواره ساخته شده معرفی شده است. این ماده بصورت کووالانسی با مولکول‌های قابل سوئیچ با نور عامل دار شده است. این مولکول‌ها همواره برای کنترل فلورسنت ذاتی یک تک نانولوله در ناحیه‌ی مادون قرمز نزدیک (بیشتر از یک میکرومتر) بکار برده می‌شوند‌. در این مقاله به شکل مفهومی قابلیت استفاده از این نوع میکروسکوپ‌ها که از گسیل دهنده‌های قابل سوییچ در ناحیه‌ی مادون قرمز نزدیک استفاده می‌کنند به اثبات رسیده است.

 

نتایج این پژوهش در آخرین شماره نشریه Science Advances به چاپ رسیده است. برای مشاهده جزئیات این پژوهش، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha

نظرات

0 0

/ ناشناس / - ‏۱۳۹۸/۱۰/۱۱

فوق العاده هست بسیار عالی،

پاسخ